W 10-tą rocznicę swojego istnienia islandzki zespół Skálmöld nadaje na żywo z Reykjaviku.

Zespół Skálmöld powstał w 2009 roku, a jego dyskografia obejmuje pięć długogrających albumów: „Baldur”(2010), „Börn Loka” (2012; recenzja), „Með vættum” (2014; recenzja), „Vögguvísur Yggdrasils” (2016; recenzja) i „Sorgir” (2018; recenzja).

Z okazji 10-tej rocznicy, w dniu 23 października 2020 roku islandzka viking folk metalowa grupa wydała  nowe koncertowe wydawnictwo zatytułowane „10 Year Anniversary – Live In Reykjavík”. Materiał na płytę został zarejestrowany podczas jednego z trzech jubileuszowych koncertów, które odbyły się w Gamla Bíó, w Reykjavíku. Muzycy Skálmöld świętowali wówczas 10 lat działalności zespołu wspólnie ze swoimi wielbicielami i fanami w ich rodzinnym mieście. Czyli dokładnie tam, gdzie dekadę temu to wszystko się zaczęło.

Jak mówią muzycy: „Pod koniec 2009 roku założyliśmy Skálmöld. Nic poważnego. Mieliśmy po prostu ochotę na zwykłą zabawę, na spotykanie się od czasu do czasu i granie muzyki metalowej. Szybko zleciało te 10 lat i dziś świętujemy wydanie 10 Year Anniversary – Live In Reykjavík. To album, który został nagrany w sercu stolicy Islandii podczas jednego z naszych trzech niesamowitych, wyprzedanych koncertów. Oto Skálmöld w najczystszej postaci – na scenie, karmiący się energią naszych ukochanych fanów. Jesteśmy naprawdę dumni i szczęśliwi mogąc Wam to zaprezentować. Bawmy się!„.

Album „10 Year Anniversary – Live In Reykjavík” został wydany w kilku formatach za pośrednictwem wytwórni Napalm Records:

– 8-stronicowy digipack z tzw. rękawem: 2 CD i BluRay
– 2LP Gatefold Black Vinyl
– 2LP Gatefold Edition in Black & White Vinyl (limitowana edycja do 300 kopii)
– Pakiet Digipak + koszula
– Zestaw 2LP Gatefold Black Vinyl + koszula
– Album cyfrowy

Na jubileuszowej koncertówce Skálmöld znalazło się aż 16 kompozycji, a całość trwa ponad 1 godzinę i 40 minut. Znajdziemy tutaj utwory pochodzące z każdego z wydawnictw kapeli, począwszy od debiutu, aż do ostatniej studyjnej płyty. Płytę otwiera utwór o właściwym tytule „Heima” (pl. Dom), który dobitnie podkreśla to skąd wywodzi się zespół Skálmöld i gdzie obecnie gra. Wspólne skandowanie piosenki i publiczna wrzawa utwierdzają nas w przekonaniu, że jest u siebie w domu, ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i wiernymi fanami. Reakcje publiczności nie pozostawiają co do tego żadnych złudzeń. Czuć wyraźnie, że wszystkich uczestników tego niesamowitego muzycznego wydarzenia łączy wspólna wikińska dusza.

Wydawnictwo  „10 Year Anniversary – Live In Reykjavík” świetnie pokazuje na czym polega fenomen zespołu Skálmöld. To fantastyczny album koncertowy, który daje żywy i autentyczny obraz mocy islandzkich viking/folk metalowców. To również ekscytująca przejażdżka przez całą twórczość i dyskografię zespołu. Dobór utworów jest bardzo trafiony. Jak można przypuszczać, muzycy zaprezentowali się z jak najlepszej strony, byli w świetnej formie i zagrali z pełnym zaangażowaniem. Rodzina Skálmöld świętuje żywiołowo i bardzo ciężko. Na żywo ich utwory brzmią bardzo mocno, epicko, ale również niezwykle melodyjne. Warto podkreślić, że jakość nagrania i dźwięku są na wysokim poziomie i zapewniają dobry odbiór danego materiału.

Wiemy wszyscy jak wygląda(ł) 2020 rok pod względem koncertów i festiwali muzycznych. Mówiąc krótko – ubogo. Okazuje się, iż Skálmöld idealnie wpasował się w ten rok z albumem „10 Year Anniversary – Live In Reykjavík”, który w jakimś chociaż niewielkim stopniu może rekompensować fanom brak występów na żywo. To wspaniała pamiątka dla zespołu, jak i cudowny prezent dla wszystkich sympatyków islandzkich viking/folk metalowców.

P.s. Z pewnych źródeł wiemy, że znany brytyjski pisarz Joe McIver – autor książek o takich zespołach jak Metallica, Slayer, Black Sabbath, Tool, Rage Agains The Machine, Queens of the Stone Age, i wielu innych – obecnie pracuje nad książką o… Skálmöld.

 

Skálmöld :: 10 Year Anniversary – Live In Reykjavík

1. Heima
2. Árás
3. Að hausti
4. Fenrisúlfur
5. Narfi
6. Midgarðsormur
7. Niflheimur
8. Með fuglum
9. Mara
10. Móri
11. Niðavellir
12. Að vetri
13. Dauði
14. Gleipnir
15. Með jötnum
16. Kvaðning

 

Skálmöld : website / facebook / bandcamp / spotify / Skálmöld Polska


Skálmöld :: 10 Year Anniversary - Live In Reykjavík (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów