Skurken to solowy elektroniczny projekt stworzony przez wysoko cenionego artystę Jóhann’a Ómarsson’a, który już od wielu lat kładzie podwaliny pod islandzką scenę elektroniczną/IDM.

Artysta debiutował w styczniu 2003 roku albumem ”Í þágu fallsins”. Wówczas występował jeszcze pod nazwą sk/um. Materiał przygotował we współpracy z producentem Þorsteinn’em Konráð’em Ólafsson’em. Melodyjna elektronika Islandczyka przywołuje echa twórczości takich projektów jak na przykład Casino vs Japan, czy Isan.

Drugi album, już pod nazwą Skurken, zatytułowany „Stefnumót 1997-2001” ukazał się w kwietniu 2010 roku. Album ten stanowi zbiór utworów skomponowanych przez artystę na przestrzeni lat 1997-2001. Większość z tych kompozycji pojawiało się wcześniej na dwóch split-albumach wydanych przez wytwórnię Undirtónar z artystami takimi jak Prince Valium (aka Skurken) i Heckle & Jive. Seria ta nosiła tytuł „Stefnumót„.

Następnie w maju 2010 roku pojawił się kolejny album Skurken o tytule „Das Plakat” będący zapisem prac w studio, jakich artysta dokonał w latach 2003-2006. Niektóre z tych utworów pojawiały się wcześniej na innych wydawnictwach, ale w nieco odmiennych wersjach i formach. Za inspirację posłużyły tym razem muzykowi ballady lat 80-tych i motywy ze starych gier komputerowych. Artysta nie zaprzecza także, że pozostaje pod silną inspiracją projektów z Warp.

We wrześniu 2011 roku wydany został album „Gilsbakki”. W marcu 2013 roku album „Arnþrúður”.

11866324_10152941187236875_7943611669472804020_n

Natomiast 1 września 2015 roku ukazał się najnowszy album Skurken zatytułowany „Nonfjall” (wydawnictwo Raftonar). To czwarty longplay wysoko cenionego na islandzkiej scenie IDM artysty Skurken. Materiał napisał i wyprodukował Jóhann Ómarsson. Artysta samodzielnie przygotował także okładkę swojej płyty. Natomiast w miksach i masteringu pomagał mu Aðalsteinn Guðmundsson.

Album „Nónfjall” oferuje pełną gamę brzmień elektronicznych z intrygującym podejściem do budowania atmosferycznych pejzaży. To precyzyjnie skrojona muzyka elektroniczna. Rzecz dla fanów Plaid, Boards of Canada, czy w ogóle artystów wytwórni Warp.

Swoją elektroniczną muzykę artysta opisuje jako „glitchy electronica z mniejszym naciskiem na glitche, a większym na stare, dobre melodie”. Jeśli chodzi o wpływy Jóhann wskazuje na szeroki przedział – od ballad lat 80-tych, po drum&bass lat 90-tych, a także motywy ze starych gier komputerowych i współczesną muzykę elektroniczną

W moim odczuciu strona muzyczna „Nónfjall” to przede wszystkim luźno pływające elektroniczne dźwięki dryfujące tak po spokojnych atmosferycznych wodach egzaltowanego ambientu, jak i nieco wzburzonych falach IDM podbijanych intensywnym bitami. Dodatkowo ocierające się lub czasami roztrzaskujące się o zimne ściany labiryntu utworzonego z unoszących się w wodzie brył lodu. Dźwięki te mienią się różnymi chłodno-ciepłymi odcieniami, na co wpływ ma zimno morskiej toni oraz ciepło przesuwającego się po nieboskłonie polarnego słońca. Nierzadko też rozedrgane w rytmie glitch’n’bassu zanurzają się w nastroju nostalgii i melancholii.

Pomimo swojej syntetyczności muzyka Skurken ma miękką fakturę (choć nie zawsze) i tworzy przyjemną melodykę. Kiedyś ktoś opisał muzykę artysty jako „trip w dolinie muminków”. Ładnie i trafnie.

Album „Nónfjall” to dźwiękowa kraina wykreowana z konsekwentnie i precyzyjnie poukładanych dźwiękowych puzzli tworzących niezwykle barwną i melodyjną elektronikę. Całość płyty jest spójna i dobrze wyprodukowana, co sprawia, że pochłania się ją bez zająknięcia. Przez cały czas nasza świadomość jest obficie zalewana soczystymi melodiami i bajeczną muzyczną wyobraźnią kompozytora i wykonawcy.

To urocze dzieło, którym Skurken udowadnia, że inteligentna elektronika może być także piękna i chwytliwa. Jóhann sięga do źródeł tradycji muzyki IDM, do której dodaje od siebie magiczny islandzki klimat i przestrzeń. Dzięki temu płyta „Nónfjall” do końca nie traci nic ze swojego blasku. Nie sposób nie dać się ponieść tej muzyce. To pierwszorzędna jakość w dziedzinie kreowania odrealnionych światów elektroniczną muzyką.

 

a2715214819_10

 

Skurken :: Nónfjall

1. Straumur
2. Boli
3. Afmaeli
4. Brekka
5. Mark
6. Fyrir Nesid
7. Nonfjall
8. Boli Annar
9. Brunna
10. Holmur

 

 

Skurken : facebook // bandcamp // raftonar

 

Skurken :: Nónfjall
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów