Skver to islandzki kwartet jazzowy.

Zespół został utworzony w 2008 roku i działał tylko przez pewien okres, gdyż połowa członków zespołu podjęła studia muzyczne poza granicami Islandii. Skver występował między innymi podczas jazzowego festiwalu Reykjavik Jazzfestival w 2008 i 2009 roku.

Członkowie zespołu Skver to:

Helgi Rúnar Heiðarsson: saksofon tenorowy
Höskuldur Eiríksson: perkusja
Leifur Gunnarsson: kontrabas
Steinar Guðjónsson: gitara i pianino

269418_213699595340326_1195308_n

We wrześniu 2010 roku kwartet wydał swój jedyny jak dotąd album „Skver”. Na płycie zamieszczono 10 instrumentalnych kompozycji, których autorem jest Steinar Guðjónsson.

Materiał nagrywany był na przestrzeni 2009 i 2010 roku w studio Sýrland, Hljóðriti i FIH.

Album „Skver” został zaaranżowany i wykonany przez czwórkę młodych, ale już bardzo świadomych artystów. Muzycy poruszają się głównie w nurcie jazzu wplatając w swoją muzykę elementy zaczerpnięte ze świata popu i rocka.

Skver pokazuje, jak pięknie i udanie można łączyć ze sobą różne muzyczne światy za pomocą pozornie prostych środków. W ich przypadku kompilacja elementów jazzu, rocka i popu tworzy zawsze spójną całość. Przekonującą i fascynującą. Trzeba jednak podkreślić, że takie piękno można wycisnąć z instrumentów jedynie w przypadku posiadania odpowiednich zdolności i umiejętności, a tych muzykom islandzkiego kwartetu nie brakuje. Świetnie wyczuwają dźwięki, dzięki czemu muzyka sprawia dużo przyjemności i pieści nasze uszy.

Piękne brzmienie i wyrafinowane improwizacje intrygują i zachęcają do uważnego słuchania. Jednakże nie męczą swoją formą. Na szczęście w przypadku Skver forma nie przerasta jej treści. Enigmatyczne, tajemnicze naprzemienne tematy saksofonu i gitary stanowią punkty wyjścia do daleko idących poszukiwań, a kierunek nadają wrażliwość i poczucie dobrego smaku każdego z muzyków.

267440_213700998673519_527214_n

Ważne jest, żeby muzyka była szczera, wypowiadana własnym językiem artystów, a także dostarczała emocji i prowokowała do refleksji. I tak właśnie jest w tym przypadku. Dodatkowo znakomita muzyczna relacja między muzykami jest gwarantem jedynej w swoim rodzaju atmosfery. Atmosfery jazzowo soulowo chillout’owej. Budzi ona zachwyt i potwierdza muzyczny kunszt zespołu. Ponadto jest dowodem dojrzałości i ogromnej wrażliwości. Zespół Skver w swoich kompozycjach ukazuje z jednej strony poszanowanie dla dotychczasowego dorobku jazzowego, a z drugiej udowadnia, że posiada swój własny muzyczny język i potencjał. Prowadzi to ku rozwojowi stylu, ewolucji jazzu i pięknu muzyki.

Album „Skver” brzmi niezwykle gustownie. Muzyka na płycie jest jak ścieżka, która prowadzi przez różne krajobrazy. Przyjemność, odprężenie i spokój, to tylko kilka z rzeczy, które generuje to wyjątkowe wydawnictwo. Sprawiają one, że jest to pozycja zdecydowanie warta poznania.

 

 

Skver :: Skver

1. Bear with me 5:04
2. Papaya stream 4:23
3. Ó,ó 3:05
4. Are you serialism? 4:52
5. Berlin 6:34
6. Krep 4:44
7. Less 5:25
8. Lazarus 6:37
9. Overtime 7:43
10. The Guv´nor 2:49

 

 
Skver : facebook

Skver :: Skver (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów