stg

Small Time Giants to alternatywny zespół rockowy założony w 2005 roku przez młodych muzyków pochodzących z Qaqortoq na południu Grenlandii, oprócz perkusisty, który pochodzi z północnej Jutlandii.

Jak mówią sami o sobie, są po prostu paczką przyjaciół, którzy zawsze marzyli o podróżach oraz o tym by robić coś twórczego i doświadczać wielkich rzeczy.

Small Time Giants:

Miki Jensen – wokal
Pilutannguaq Hammeken – klawisze, gitara
Jakob Skovaa – bas
Jonas Lundsgaard Nilsson – perkusja

10336614_10152020456261734_923274990271932192_n

Zespół ma na swoim koncie EPkę „Six Shades of Heart” (2012) oraz pełnowymiarowy album studyjny „Stethoscope” wydany w październiku 2014 roku.

Warto wspomnieć o tym, że w 2013 roku zespół otrzymał prestiżową grenlandzką nagrodę Koda Talent Award za swój talent muzyczny i tworzoną muzykę. Zresztą muzycy mocno pracowali na to wyróżnienie koncertując w małych i dużych lokalach, próbując dotrzeć do jak najliczniejszego grona słuchaczy. Z tego też powodu w 2009 roku muzycy przenieśli się do Kopenhagi.

Przy okazji nagrań na płytę „Stethoscope” muzycy Small Time Giants nawiązali współpracę z jednym z najlepszych duńskich producentów Søren’em Balsner’em (Carpark North, Mads Langer). Wstępnie spotkali się z nim jeszcze w 2012 roku. Wspominają, że Søren był bardzo oddany pracy nad ich muzyką. Poświęcał im dużo czasu i uwagi. Inspirował i motywował do twórczych poszukiwań i rozwiązań.

Small Time Giants to ambitny rock. Poczynając od imponującej produkcji – brzmienie muzyki jest światowe, pełne i przejrzyste, a skończywszy na chwytliwych i interesujących kompozycjach (śpiewanych po angielsku).

Muzycy podkreślają, iż ich muzyka inspirowana jest dziewiczymi przestrzeniami grenlandzkiej tundry oraz miejskim życiem zatłoczonej Kopenhagi. „Stethoscope” przynosi wiele alternatywnych gitarowych dźwięków, które mieszają się z dźwiękami klawiszy, sampli (nagranych w Grenlandii) oraz akustycznej i elektronicznej perkusji.

10460477_10152267584186734_2824548447013260174_n

Styl i brzmienie Small Time Giants można określić mianem emo post-rock. Od razu podkreślę, że ich muzyka leży jednak i na szczęście daleko od odrzucającego emo kiczu i sztucznego nadęcia. Ma w sobie coś, co nie pozwala przejść koło niej obojętnie, dlatego ma szansę zainteresować prawdziwych fanów rocka. Gdyby w komercyjnych stacjach radiowych pojawiała się muzyka o takim poziomie, nie mielibyśmy najmniejszych powodów do narzekań.

miki_jump

Stethoscope” dostarcza muzykę namiętną, emocjonalną i sentymentalną. Podaną z rozmachem, dużym zaangażowaniem i pasją. Muzycy potrafią zanurzyć się w swoje wnętrza by następnie w sposób szczególny, charakterystyczny i przekonujący wyrazić swoje uczucia. Wiele tu prawdziwych wzruszeń i szczerych emocji. Coś dla fanów: Placebo, Thirty Seconds To Mars, Snow Patrol, Carpark North. Zresztą barwa głosu i sposób śpiewania Miki Jensena może kojarzyć się z Brianem Molko (z Placebo), ale wcale to nie przeszkadza.

Small Time Giants udaje się dotrzeć do słuchacza swoim elektryzującym i lirycznym przekazem balansującym pomiędzy fragmentami delikatnymi, romantycznymi, a tymi mocniejszymi, bardziej energicznymi. Ich kompozycje emanują przestrzenią i wolnością, jednocześnie do głębi poruszają.

Wydawnictwo „Stethoscope” to bardzo przyjemny, melodyjny i wiele obiecujący debiut. Polecam.

 

Small Time Giants :: Stethoscope

01. CPR
02. </3
03. A Basement With A View
04. To Whom It May Concern
05. Undiscovered Potential
06. Black Box
07. 3-9-6-0
08. No Excuses Just Explanations
09. Lights Off
10. Eyes/Hands/Mouth
11. All Hope Abandon

 

 

Small Time Giants : website / facebook / soudcloud / myspce

Small Time Giants :: Stethoscope (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów