Solla Soulful to pseudonim artystyczny Sólveig Þórðardóttir – singer-songwiterki, która mieszka w Reykjaviku. Urodziła się 6 czerwca 1984 roku. Co ciekawe był to najgorętszy dzień tego roku, bardzo nietypowy dla pogody w Islandii.

74207_103892443012146_2514985_n

Solla interesuje się muzyką od wczesnego dzieciństwa. Ale to nie dziwne, gdyż pochodzi z muzykalnej rodziny, w której każdy potrafi śpiewać i grać na instrumencie, więc i ona od najmłodszych lat była zachęcana do śpiewania i wspierana w dążeniu do tego, żeby zostać wokalistką. Kiedy miała około 8 lat została zachwycała się albumem „ I´m your baby tonight” jej ulubionej piosenkarki Whitney Houston. W tym wieku Solla próbowała naśladować inne wokalistki, zwłaszcza Whitney, ale też Mariah Carey. Oprócz śpiewania zainteresowała się też grą na instrumencie. W wieku około 9 lat Solla zaczęła grać na wiolonczeli. Uwielbiała grać piosenki i improwizować. Uczyła się grać na tym instrumencie aż do 13 roku życia. Wtedy podjęła naukę śpiewu.

W podstawówce słuchała dużo Lauryn Hill i jej solowego albumu „The Miseducation of Lauryn Hill”. Postanowiła wówczas, choć była bardzo nieśmiała, aby otworzyć się i zaśpiewać przed całą szkołą nastolatków piosenkę „Killing me softly” grupy Fugees. Zamiłowanie do śpiewu spowodowało, iż Solla postanowiła ubiegać się do szkoły muzycznej FIH w Reykjaviku. Na castingu zaśpiewała soulowy klasyk Stevie Wondera „You are the Sunshine of my life”.

W trakcie studiów brała udział w konkursie komponowania piosenek z własną muzyką i tekstem. Dostała się do finału i zdobyła drugie miejsce. Ta piosenka „A state of mind” znalazła się później na jej pierwszym solowy albumie „Open a Window”.

W szkole muzycznej brała również udział w przedstawieniu „We will rock you”, opartym na musicalu wykorzystującym muzykę zespołu Queen. Tam grała główną solową rolę żeńską i śpiewała m.in. „Somebody to love”. Nadmienić trzeba, że wokalistka słuchała muzyki zespołu Queen jako dziecko, więc utwory tej grupy zawsze były bliskie jej sercu.

73736_100857156649008_8165767_n

Będąc pod silnym wpływem bluesa i soulu chętnie uczestniczyła we wszystkich soulowych przedstawieniach muzycznych. Wykonywała na przykład „I never loved a man (the way I love you)” Arethy Franklin. Ta diva z pewnością wywarła duży wpływ na Sollę.

Solla uczyła się muzyki głównie ze słuchu i poprzez improwizację. W szkole zrobiła na wszystkich duże wrażenie wykonując solówkę słynnego Charlie Parkera do utworu jazzowego „Confirmation”.

Ukończyła szkołę muzyczną w klasie śpiewu jazz i rock w 2009 roku. Jej koncert dyplomowy odbył się 24 kwietnia, gdzie przedstawiła własne piosenki i teksty. W tym samym roku wzięcia udział w konkursie piosenki świątecznej w Radio Channel 2 w Islandii. Napisała piosenkę najpierw w języku angielskim pod tytułem „Lights Will Hide the Darkness” (po islandzku „Ljósin fela myrkrið”). Piosenka dotarła do finału wraz z dziewięcioma innymi piosenkami.

Wśród innych swoich muzycznych inspiracji artystka wymienia: The Beatles, Ray Charles, Stevie Wonder, Marvin Gaye, Otis Redding, Beyonce, Björk, Emiliana Torrini, Adele, Eva Cassidy i wiele innych.

8 czerwca 2011 roku Solla Soulful zadebiutowała solowym albumem zatytułowanym „Open a Window”. Na płycie towarzyszą jej: gitarzysta Ragnar Emilsson, basista Ingi Bjorn Ingasson, perkusista Egil Erni Rafnsson i klawiszowiec Kjartan Valdemarsson. Ponadto zagrały też: Unnur Birna Björnsdóttir na skrzypcach i Sandra Ósk Snæbjörnsdóttir na wiolonczeli.

Solla Soulful opisuje muzykę zawartą na „Open a Window” jako liryczny pop z nutą soulu, bluesa i soft rocka. Podkreśla jej piękną i chwytliwą melodię, którą tłumaczy płynącą z jej serca szczerością. Myślę, że artystka bardzo dobrze definiuje swój specyficzny styl. Muzyka Islandki jest wyraźnie inspirowana „czarną muzyką”. Wydaje się, że wydawnictwa ukazujące się poprzez Motown szczególnie odcisnęły swoje piętno na dźwiękach tej płyty. Z tym, że dźwięki wyrwane jakby z lat 40-tych i 60-tych zyskały nieco nowoczesny charakter.

68781_100857726648951_435056_n

W warstwie instrumentalnej „pierwsze skrzypce” grają gitary, które z jednej strony zachwycają subtelnymi jazzowo-bluesującymi wstawkami, a z drugiej porywają też mocno energetycznymi jazzowo-rockowymi solówkami. Istotną rolę pełnią tutaj również klimatyczne partie pianina, które momentami nawet nieco spychają gitary na bok. Częściej jednak przeplatają się z nimi tworząc razem zapadający w pamięć intrygujący duet. Dobrze swoją rolę pełni też „ciepły” bas i perkusja. Ciekawym urozmaiceniem są partie instrumentów smyczkowych i organ, które nadają tej muzyce jeszcze więcej elegancji i powabu.

Album „Open a Window”  to rozumnie i konsekwentnie przygotowany zestaw naprawdę udanych utworów, które łączą się w spójną całość. Dlatego pierwsze kroki Solla Soulful na muzycznym polu z całą pewnością można zaliczyć do udanych. Swoim debiutanckim krążkiem artystka zaprezentowała się jako urocza, zdolna i pełna pasji wokalistka i kompozytorka. Okazuje się, że połączenie czarnej muzyki o amerykańskim rodowodzie z  islandzką wrażliwością i wykończoną delikatnym skandynawskim sznytem może dać intrygujący efekt. Słychać tutaj pasję, zaangażowanie i prawdziwe emocje.

Młoda wokalistka zdaje się doskonale wiedzieć, jak zaczarować słuchacza i sprawić, by zatopił się w świat jej muzyki. Solla Soulful i towarzyszący jej muzycy tworzą na płycie atmosferę niesamowicie klimatyczną i uduchowioną, a w niektórych momentach mocno zmysłową. W niektórych fragmentach wokalistka ukazuje też swoją drapieżną naturę.

Na „Open a Window” nie brakuje zatem pięknych ballad, jak i bardziej zadziornych kawałków. Wszystkie piosenki z płyty zostały wykonane w języku angielskim. Liryki poruszają różne aspekty życia, jego jasne i ciemne strony, chwile radosne i dramatyczne. Są one zabarwione osobistymi doświadczeniami autorki na polu miłości i towarzyszących jej rozczarowań, ale także szczęścia, marzeń i pragnień. Każda z jej piosenek przyciąga za sprawą swojej subtelności i emocjonalności.

 

SOE1

Solla Soulful :: Open a Window

1. Open a Window 05:03
2. Run away 04:28
3. Secretly 04:53
4. Sir x 05:28
5. A state of mind 04:03
6. Change 04:16
7. Let it be me 04:47
8. Had enough (trouble) 05:50
9. Old fashioned blues 04:53
10. Surprise me 04:53

 

 

Solla Soulful : facebook / bandcamp / soundcloud

Solla Soulful :: Open a Window
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów