Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Warkocz z chmur.

29  listopada 2013 roku premierę miał album pod tytułem „Skýjaflétta” (wyd. Smekkleysa)

islandzkiej artystki Sólrún Sumarliðadóttir. Islandka ukończyła Iceland Academy of the Arts. Ponadto jest członkinią znanego zespołu Amiina.  

Album „Skýjaflétta” (ang. Cloud braid) zawiera muzykę instrumentalną napisaną przez Sólrún Sumarliðadóttir do dwóch dziecięcych, tanecznych sztuk teatralnych „Skýjaborg” i „Fetta Bretta” wyprodukowanych przez The Bird and the Bat, według koncepcji i choreografii Tinny Grétarsdóttir.

Dodam, że spektakl teatralny składa się z dwóch części. Pierwsza nosi tytuł „Clouds” (kompozycje 1-5). Opowiada o dwóch stworzeniach, Słońcu i Burzy, które budzą się w tajemniczym miejscu. W tym nieznanym miejscu pogoda zmienia się szybko, a dwa stworzenia muszą dostosować się do innego otoczenia, od zimnego i przerażającego po słodkie i słoneczne. Druga część zatytułowana jest „Twist and Turn” (kompozycje 6-10). W tym momencie trudno rozróżnić, gdzie jedno stworzenie się zaczyna, a drugie gdzie się kończy. Są splątane – ich ciała, włosy i ubrania. Stopniowo się rozplątują i w końcu możemy je zobaczyć dokładnie. To bliźnięta Twisty Tangle i Turny Braid, które wcale nie są do siebie podobne. Eksplorują swoje otoczenie, rozglądają się, czołgają i wspinają, czasem trochę niedelikatnie, ale innym razem bardzo czule. Mogą być jedną osobą, ale równocześnie potrafią być bardzo niezależne i zdeterminowane.

W nagraniach omawianego albumu wzięli udział Sólrún Sumarliðadóttir oraz ceniony na Islandii perkusista Magnús Trygvason Eliassen, przyjaciel artystki ze wspomnianej już grupy Amiina. Miksowaniem i masteringiem muzyki zajmował się Birgir Jón Birgisson, a okładkę przygotowała Sigríður Ása Júlíusdóttir (www.sigridurasa.com).

Instrumentalne kompozycje Sólrún Sumarliðadóttir są bardzo delikatne i zwiewne, mają postać wręcz rozmarzonych i relaksujących kołysanek utrzymanych w intymnym, lirycznym klimacie. Eteryczne i oniryczne dźwięki „Skýjaflétta” skutecznie oczarowują słuchacza swoją spokojną i bajkową aurą oraz uroczymi i ciepłymi melodiami. Zabierają go w świat fantazji i magii. Artystka inspiruje się w tej pracy takimi stylistykami jak emotronica, folktronica, minimal, post rock oraz elementami elektroniki. Oprócz perkusji, klawiszy i instrumentów smyczkowych, Islandka korzysta z całej serii niecodziennych instrumentów, np. różnego rodzaju cymbałków, dzwonków, ksylofonu, kalimby, a także odgłosów natury (szum wiatru, deszcz, ćwierkanie ptaków) i innych dźwięków trudnych do zdefiniowania. W ostatecznym rozrachunku całość składa się na muzyczny pejzaż przesycony tęsknotą za czasem dzieciństwa i dziecięcą wrażliwością, aż ma się ochotę tej muzyki słuchać i słuchać.

 Album „Skýjaflétta” polecam szczególnie fanom nagrań Amiina i Múm. W nagraniach Sólrún Sumarliðadóttir jest coś niepowtarzalnego, magicznego i pięknego.

 

Sólrún Sumarliðadóttir :: Skýjaflétta

1. Vor (Spring) 3:57
2. Sumar (Summer) 3:51
3. Rigning (Rain) 1:42
4. Vindur (Wind) 2:30
5. Vöggusíva á spiladós (A Musicbox Lullaby) 2:22
6. Fetta Flækja og Flétta Bretta (Twisty Tangle and Turny Braid) 3:20
7. Skoða (Explore) 3:53
8. Byggja (Build) 2:22
9. Hoppa (Jump) 2:37
10. Hringjadans (Dancing Circles) 2:02
11. Vögguvísa (Lullaby) 3:18

 

 
Sólrún Sumarliðadóttir : spotify


Sólrún Sumarliðadóttir :: Skýjaflétta (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów