Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Opowieści o duchach.


Muzyczny projekt SORG, którego założycielem jest islandzki artysta Víðir Þrastarson aka Mýrmann wydał dotychczas trzy albumy: „Kvedur norna kalda raust” (2021; recenzja TUTAJ), „Haf sem ber tímans og harmanna farg” (2021; recenzja TUTAJ) i „Norðandrekar” (2022; recenzja TUTAJ).

2 marca 2023 roku SORG wydał swój najnowszy, czwarty longplay pod tytułem „Draugar”. Materiał na płytę został skomponowany, nagrany i wyprodukowany przez Víðira Mýrmanna. Natomiast okładkę albumu przygotował jego syn, Tristan Víðisson. W nagraniach gościnnie wystąpiła Eva Lind Jóhannesdóttir, której krzyk można usłyszeć w utworze „Skupla”.

Zespół SORG tworzą obecnie:

Mýrmann – gitara, wokal, bas, klawisze, teksty
Ari Harðarson – gitara
Freyr Hreinsson – wokal

Víðir Mýrmann wspomniana o tym, że kultura i tradycje Islandii opierają się głównie na trzech rzeczach. Istnieje długa lista tradycji kulturowych i tradycji ludowych odnoszących się do trzech głównych elementów narodu islandzkiego: krajobrazu, starodawnej literatury i sag.

Folklor przeplata się w sercu narodu islandzkiego. Islandczycy mają również wiele historii o duchach, które żyły przez długi czas na tej surowej i ciemnej Wyspie przekazywane sobie z ust do ust. Inspiracją dla albumu „Draugar” (ang. Ghost) były prawdziwe islandzkie historie o duchach. Mýrmann napisał teksty do 8 takich historii.

Od razu trzeba zauważyć jak wszechstronnym kompozytorem jest Víðir Mýrmann i jak rozległe są muzyczne przestrzenie, które eksploruje. Brzmienie albumu „Draugar” jest mieszanką różnych stylów począwszy od ciężkiego rocka, przez heavy metal, aż po różnorodne inne odmiany metalu – np. thrash, melodic, death, doom i wiele innych.

Podstawę tego albumu stanowi mroczny i ponury nastrój, ale za to z dużą ilością mocnych melodii i dobrych harmonii. Intrygujący przekaz muzyczny wzmacnia jeszcze świetny wokal Freyra, który posługuje się zarówno growlem, jak i czystym, doniosłym śpiewem, który idealnie wpasowuje się w konwencję płyty. Oba wokale stosowane są wymiennie zależnie od potrzeby. Dzięki czemu można łatwo zanurzyć się i odpłynąć przy albumie „Draugar”.

Muzyka SORG przyciąga do siebie przede wszystkim swoim przejmującym i posępnym klimatem, znakomitymi melodiami i odpowiednio zbalansowanym ciężarem budowanym za pomocą gitar, klawiszy i sekcji rytmicznej. Na płycie zostaje sporo czasu na mocniejszą muzykę, zawsze jednak czymś doprawioną i wyróżniająca się. Muzyka jest bogata i naszpikowana wieloma dodatkami. Jej kompozycyjność stoi na bardzo wysokim poziomie.

Zespół SORG przedstawił się bardzo korzystnie na swojej najnowszej płycie. Zaprezentował wiele atutów. Víðir Mýrmann ma dryg do pisania niezłych kawałków i do tego potrafi ubrać je w odpowiednie granie i ciekawą oprawę.  Z płyty na płytę SORG staje się coraz lepszy i umacnia swoją pozycję na islandzkiej scenie. Album „Draugar”, który jest emocjonującą mroczną, a równocześnie romantyczną opowieścią o duchach, emanuje silnym ładunkiem emocjonalnym, który wyziera z większości kawałków. Wydawnictwo jest również okazałe pod względem brzmienia oraz produkcji i całościowo prezentuje się atrakcyjnie. Nie można napisać o nim nic złego. Słucha się tego przyjemnie.

 

 

 

SORG :: Draugar

1. Galdramenn 03:36
2. Skupla 03:50
3. Haustgríma 03:04
4. Gátt 07:01
5. Sjö draugar 03:49
6. Djöflalág 03:12
7. Mold 04:20
8. Draugaskip 07:36
 

 

 
SORG : facebook / facebook / bandcamp / instagram / youtube
Mýrmann : website