Bez jakiejkolwiek promocji, rozgłosu i hucznych zapowiedzi, alternatywny rockowy zespół Stafrænn Hákon powraca ze swoim 11-stym longplayem!

Więcej informacji o islandzkim zespole Stafrænn Hákon dowodzonym przez Ólafura Örna Josephssona (Calder, Per:Segulsvið i Náttfari), oraz dotychczasowej twórczości możecie przeczytać w recenzjach ich poprzednich albumów: „Prammi” (2012; recenzja TUTAJ), „Eternal Horse” (2015; recenzja TUTAJ) i „Hausi” (2017; recenzja TUTAJ).

Islandzki zespół Stafrænn Hákon powstał w 2001 roku jako eksperymentalny jednoosobowy projekt lo-fi i od tamtej pory stale się rozwija. Dziś jest to pełnoprawny zespół z bogatą historią i bardzo ciekawą dyskografią. 22 marca 2019 roku na rynku pojawił się 11-ty długogrający krążek Stafrænn Hákon zatytułowany „Aftur”, wydany przez wytwórnię Darla Records. Materiał na płytę został nagrany w Vogor Studios  w okresie 2017-2018. Całość materiału skomponował wspólnie zespół, zaś za aranżacje kompozycji i jej miksowanie odpowiadał Ólafur Josephsson. Dodam, że autorem okładki omawianej płyty jest Árni Þór Árnason.

Stafrænn Hákon pojawia się na tej płycie w składzie:

Árni Þór Árnason: gitara barytonowa, bas
Lárus Sigurdsson: gitary, fortepian, harfa, Rhodes
Ólafur Josephsson: gitara, klawisze, fortepian, syntezatory, Rhodes, Wurlitzer
Róbert Már Runólfsson: perkusja
Magnús Freyr Gíslason: wokal, teksty

Ponadto gościnnie w nagraniach wystąpili: Benedikt H. Hermannsson – wokal i tekst w „Kastast” i Minco Eggersman – wokal i tekst w „Horizon”.

Zgodnie z informacjami zawartymi w notce prasowej, po wydanym w 2017 roku instrumentalnym albumie „Hausi” na swoim najnowszym wydawnictwie Stafrænn Hákon postanowił zgłębić się w melodyjny aspekt muzyki, koncentrując się na zharmonizowanych liniach wokalnych i subtelnej, acz dynamicznej instrumentalizacji. Brzmienie „Aftur” cechują wyraźne elektryczne gitary, ciekawe wokale, delikatna atmosfera i akustyczne tekstury budowane przy pomocy harfy i fortepianu. Album „Aftur” można opisać jako magiczną muzyczną podróż przez subtelny klimatyczny świat Stafrænn Hákon kreowany przez ich melodyjno-ambientowe podejście do rocka i popu. Z tym, że w islandzkim pojęciu muzyka pop co coś zupełnie innego niż u nas.

Spotkanie z chłopakami ze Stafrænn Hákon to zawsze jest czysta przyjemność, a tym razem nie jest inaczej. Dość powiedzieć, że „Aftur” to najbardziej wyrafinowany i najdojrzalszy album zespołu. Stafrænn Hákon przynosi nam muzykę bardzo spokojną i refleksyjną. Islandczycy hipnotyzują nas sunącymi delikatnie, powoli i namiętnie motywami. Czarują nas płynącymi miękko i miarowo uderzeniami perkusji, pastelowymi smugami gitar, które tkają przyjemne senne tło, ciepłym akompaniamentem fortepianu, drgających organ i bajkowo brzmiącymi partiami harfy. Epickie przestrzenie wyłaniają się z nicości, ale zamiast oczekiwanych dramatycznych wybuchów, sonicznych ataków i eksplozji, wypełnione są rozmarzonymi melodiami i zadumanym, lekko nostalgicznym wokalem (dodatkowy plus za to, że całość zaśpiewana jest po islandzku). Zachwyca mnie fakt z jaką lekkością wszystko to współgra.

Kompozycje z „Aftur” nie są specjalnie rozbudowane ani bogato zaaranżowane. Cechuje je umiar, a mimo to dzięki nieprzeciętnemu talentowi kompozytorskiemu i wykonawczemu potrafią rysować dźwiękiem wyjątkowe atmosferyczne pejzaże. Tu wszystko trafia na właściwe miejsce zarówno pod kątem rozplanowania, czasu trwania oraz stawiania akcentów. Siłą piosenkowej formy post rockowej muzyki Stafrænn Hákon jest jej czysty i klarowny dźwięk oraz intymny nastrój, który ma kojącą, wyciszającą moc. Muzycy nie działają tutaj w sposób inwazyjny. Łagodnie zapoznają nas z kolejnymi kompozycjami, niosąc duchowe pokrzepienie. To muzyka bardzo emocjonalna, w którą trzeba się wsłuchać uważnie. Wtedy odkryjemy jej sens, prawdziwe oblicze, głębię i specyficzne piękno. Wówczas te dźwięki dotkną naszego wnętrza, pokrzepią zranione miejsca i dadzą nadzieję na lepsze jutro. Mówię Wam, aż ma się ochotę schować tę płytę przed światem i zostawić tylko dla siebie. Świetna rzecz – gorąco polecam!

 

 

Stafrænn Hákon :: Aftur

1. Aftur 04:00
2. Bakki 03:48
3. Tene 04:02
4. Júlí 05:32
5. Mýri 03:35
6. Kjarr 03:40
7. Vagn 03:53
8. Kastast 04:39
9. Horizon 03:55
10. Hann bognar 03:59

 

 

 

Stafrænn Hákon : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Stafrænn Hákon :: Aftur (recenzja)
4.9Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj