0001877133_100

Stafrænn Hákon (co można tłumaczyć jako „Digital Hakon”), to solowy projekt muzyczny, za którym stoi islandzki multiinstrumentalista Ólafur Örn Josephsson.

Ólafur Josephsson jest jednym z czołowych artystów muzyki alternatywnej na scenie Islandii. Tworzy muzykę od 1999 roku, dostarczając tym samym wielu wspaniałych albumów wydawanych przez różne wytwórnie: Darla, Kimi Records, Resonant, Awkward Silence Recordings, Chat Blanc Records, Nature Bliss, Happy Prince, Secret Eye Records i Vogor Recordings (należąca do samego muzyka).

482147_10200301516474537_489555654_n

Pod szyldem Stafrænn Hákon ukazało się dotychczas siedem albumów:

„Eignast Jeppa” (2001)
„Í ástandi rjúpunnar” (2002)
„Skvettir edik á ref” (2003)
„Ventill / Poki” (2004)
„Gummi” (2007)
„Sanitas” (2010)
„Prammi” (2012)

Oprócz tego zostało też wydanych wiele EP’ek. Analizując muzykę Stafrænn Hákon, należałoby opisać ją jako połączenie nurtów post-rocka, ambientu, lo-fi, drone i elektroniki. Chociaż ciekawe jest to, że kiedy spojrzymy na nią z innej strony, w innym świetle dostrzeżemy (usłyszymy) w niej o wiele więcej (rock, lounge, jazz, folk, czy psychodelia).

Stafrænn Hákon wybija się ponad przeciętność. To projekt, który stanowi ważne i ciekawe spojrzenie na świat alternatywnego rocka.

Z pewnością twórczość tego projektu przypadnie do gustu miłośnikom dźwięków spod znaku Mogwai, Godspeed You! Black Emperor, Epic45, Stars Of The Lid, Labradford, jak również Ólafur Arnalds i Johann Johannsson.

Należy powiedzieć również o tym, że Ólafur Örn Josephsson udziela się w trzech innych projektach muzycznych: Calder, Per:Segulsvið i Náttfari. Poza tym muzyk przez lata funkcjonowania w świecie muzyki współpracował z wieloma innymi artystami takimi jak np. Efterklang, Greg Haines, Blindfold, Ampop, Dialect, Absent Without Leave.

banner-shakon4

Powróćmy jednak do projektu Stafrænn Hákon i jego ostatniego, siódmego studyjnego longplay’a zatytułowanego „Prammi”, który został wydany w 2012 roku.

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że za nagrania, miksowanie i mastering materiału z tego albumu odpowiada Ólafur Örn Josephsson. On również jest autorem muzyki i jej wykonawcą. Tradycyjnie całość została nagrana w jego domu.

0003317213_10

 

Na płycie możemy usłyszeć także kilku gości:

Daniel Lovegrove – perkusja
Lárus Sigurðsson – część akustycznych aranżacji
Þröstur Sigurðsson – puzon w „The Son
Þórður Hermannsson – wiolonczela w „The Son
Birgir Sigurjónsson – śpiew i tekst w „Hoff
Svanur Magnus (z Per:Segulsvið) – tekst w „Rækjuhals
Magnús Freyr Gíslason – śpiew i współautor tekstu w „Klump

Za szatę graficzną albumu odpowiada Ingibjörg Sigurjónsdóttir.

Opierając się na wieloletnim doświadczeniu Ólafur Örn Josephsson ambitnie i umiejętnie podąża na „Prammi” (pl. „Barka”) po post-rockowych wodach. Nie trzyma się jednak sztywno głównego nurtu. Zbacza z drogi co pewien czas kiedy zauważy coś ciekawego gdzieś obok lub w oddali. Jak dobrze wiemy to najczęściej właśnie w tych mniej uczęszczanych miejscach możemy doświadczyć czegoś naprawdę wyjątkowego. Podobnie Ólafur w ten sposób skutecznie ubogaca swoją muzyczną podróż o nowe, ciekawe dźwięki i motywy. Pomimo muzycznych zakrętów i pobocznych dróg cały czas mamy świadomość, że jest to wciąż ta sama podróż. Mamy silne poczucie jedności i spójności brzmieniowej tego wydawnictwa, niezależnie czy są to utwory instrumentalne, czy wokalne, a także czy płyniemy gitarowym post-rockowym nurtem czy dryfujemy bardziej w kierunku drone lub zanurzamy się w ambient.

Wokale w Stafrænn Hákon są na ogół niekonieczne, nie odczuwamy ich braku, ale faktycznie są one ciekawą dodatkową teksturą do muzyki. Natomiast sama muzyka za pomocą swoich dźwięków jest w stanie „powiedzieć” nam i tak dużo. Stafrænn Hákon po raz kolejny stworzył surrealistyczny świat o niepowtarzalnym charakterze. Do tego hipnotyzujący swoją rozmarzoną, a czasami również tajemniczą atmosferą.

Album „Prammi” ma do zaoferowania bardzo dużo. Z pewnością zadowoleni będą tym krążkiem zarówno dotychczasowi fani, jak i nowi słuchacze. Obcowanie z tą muzyką to wspaniałe doświadczenie bogate w wiele przyjemnych momentów, od tych subtelnych, eterycznych, ciepłych i melodyjnych, po równie kojące i chwytliwe, ale nieco bardziej dynamiczne i mocniejsze.

Stafrænn Hákon to muzyczny emocjonalny cios, który zasługuje na wszelkie możliwe pochwały. Wielkie brawa!

 

Stafrænn Hákon :: Prammi

01. Saltvatn 03:05
02. Klump 04:40
03. Hvarf 12 05:51
04. A personal voyage to Meat Planet 03:30
05. The Son 06:30
06. Passage 03:00
07. Hoff 03:29
08. Soft fence 04:30
09. Dufthani 03:57
10. Lusher 04:23
11. Before 01:18
12. Rækjuháls 05:42
13. Wait 06:49

 

 
Stafrænn Hákon : website / facebook / bandcamp i soundcloud

Stafrænn Hákon :: Prammi (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów