0006197306_100

Zespół Stjörnukisi funkcjonował w latach 1996-2004.

Członkowie zespołu:

Úlfur Chaka Karlsson – wokal
Bogi Reynisson – bas, programowanie
Gunnar Óskarsson – gitara, programowanie
Birkir Fjalar Viðarsson – perkusja

Po zwycięstwie w 1996 roku konkursu Músíktilraunir grupa wydała 10” płytę winylową „Veðurstofan” z trzema utworami. W już w następnym roku EPkę „Geislaveisla”.

Ich album EP „„Flottur Sófi” ukazał się w 1998 roku. Na płycie zamieszczono dwa utwory „Flottur Sófi” i „Lesbíuhælið”. Ponadto znalazło się tu cztery remiksy utworu „Flottur Sófi”. Album ukazał się w ograniczonej liczbie CD, dokładnie 400 kopii, które się natychmiast rozeszły. Album był później niedostępny.

Dzięki staraniom wytwórni Synthadelia Records album doczekał się re-edycji. W ten sposób Stjörnukisi wydali ponownie swój album „Flottur Sófi” 11 maja 2015 roku. Z okładką, którą przygotował Úlfur Chaka. Muzyka, teksty, nagrania i miksowanie – za to wszystko odpowiadają wszyscy muzycy Stjörnukisi.

Stjörnukisi proponują własną wersję alternative electronic rock, odważnie przy tym i bez ograniczeń posiłkując się zapożyczeniami pochodzącymi z innych muzycznych stylistyk.

W rozmarzonym, osnutym surrealistyczną mgiełką, utworze „Flottur Sófi” korzystają na przykład z elementów hip-hopu (męski wokal), post-rocka (rozmyte gitary), dream-popu (damska wokaliza) oraz ambientu (syntezatorowe tła).

Natomiast w dosyć agresywnej brzmieniowo kompozycji „Lesbíuhælið” nie tylko natkniemy się na mocne syntezatory, ale też post-punkową sekcję rytmiczną i chłodny new-wave’owy rozkrzyczany wokal. Dodatkowo nad całością unosi się duch Prodigy.

Kolejne cztery wariacje na temat utworu „Flottur Sófi” nie są jedynie „dodatkiem” do płyty, tworzą z nią nierozerwalną całość. Muszę przyznać, że remiksy wypadają bardzo atrakcyjnie i przyciągają uwagę.

MBL0010297

Remiks ILO to niesamowicie intensywny kolaż dźwiękowy zabierający nas wprost do jakiejś podwodnej krainy. Dźwięki rozlewają się tu wolno i w wysublimowany sposób. Down-tempo przenika się z trip-hopem. W tak rozmytym pejzażu o dziwo dobrze sprawdzają się rapowane partie wokalne. Utwór zaskakuje też wątkami filmowo brzmiących syntezatorów i dodatkowymi natchnionymi wokalami wnoszącymi więcej światła do zatopionej oazy.

Kolejny remiks Stjörnukisi wypada nieco mocniej. Chłodny cold-wave zderza się z ostrym synth’em i kosmiczną elektroniką. W skrócie – mocny kosmiczny trip.

Remiks Jói Tölvupopp to wynik eksperymentów z trip-hopowym rytmem i hip-hopowymi wokalami połączonymi z gitarową rockową stylistyką. Całość dodatkowo okryta mgiełką psychedelic wypada bardzo mantrycznie.

Ostatni na płycie remiks przygotował Biogen. Brzmieniem sięga do elektroniki przełomu lat 80-tych i 90-tych. Jego fragment ma mroczny i niepokojący klimat. Jego psychodeliczny oddźwięk przywołuje niektóre z początkowych odjazdów Pink Floyd. Atmosfera tego utworu kojarzy mi się z obrazem dryfującego w bezkresnych przestworzach statku kosmicznych, z którym nie można nawiązać żadnego kontaktu.

Tak jak wspomniałem wymienione remiksy mocno wzbogacają krążek „Flottur Sófi”, dlatego w żadnym wypadku nie powinny zostać pominięte.

W nieszablonowej muzyce zawartej na albumie „Flottur Sófi” znajdziemy wiele smaczków ukazujących pełnię kreatywności i talentu grupy Stjörnukisi. Zachęcam do poznania tej płyty.

 

a0006384307_10

 

Stjörnukisi :: Flottur Sófi

1. Flottur Sófi 03:43
2. Lesbíuhælið 03:39
3. Flottur Sófi (ILO Remix) 06:44
4. Flottur Sófi (Stjörnukisi Remix) 04:34
5. Flottur Sófi (Jói Tölvupopp Remix) 05:49
6. Stjörnukisi – Flottur Sófi (Biogen Remix) 05:26

 

 

 

Stjörnukisi : facebook / bandcamp

Stjörnukisi :: Flottur Sófi (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów