Subminimal to elektroniczny projekt tworzony przez Tjörvi Óskarssona.

Tjörvi Óskarsson tworzy muzykę od początku lat 90-tych wciąż pielęgnując i rozwijając swoje zamiłowanie do gatunku jungle i  drum´n bass’u. Do swoich muzycznych mentorów zalicza takich wykonawców jak Photek, J-majik, Source Direct, Klute i Matrix.

W ramach swojego własnego projektu Subminimal do tej pory artysta wydał kilka albumów: „When and How”  (EP, 2011), „Delta One & Logical” (EP, 2012), „Microfluidics” (EP, 2012) i „Sinian” (LP, 2014).

Natomiast 17 sierpnia 2016 roku za pośrednictwem wytwórni Möller Records ukazało się najnowsze wydawnictwo Subminimal zatytułowane „36”. Oczywiście Tjörvi przygotował swój materiał samodzielnie, począwszy od napisania muzyki i jej wykonania, przez rejestrację materiału, aż po produkcję i mastering muzyki.

0000051983_10

Na swojej najnowszej płycie Subminimal prezentuje cztery utwory, trwające w sumie około 20 minut. Album „36” to wynik inspiracji muzyka ciągle zmieniającym się kształtem i rzeźbą islandzkich lodowców. Zamieszczone na płycie rozbudowane kompozycje osadzone są głównie w stylistyce ambient. Pojawiają się także charakterystyczne dla kompozytora nawiązania do dubstepu i drum’n bass’u oraz nastrojowe melodie. Ponadto w kompozycji „You” usłyszymy także eterycznie brzmiące wokalizy, które pojawiają się generalnie rzadziej w instrumentalnej muzyce Subminimal.

Materiał pochodzący z płyty „36” dopracowany jest do perfekcji pod każdym kątem, w tym również produkcyjnym. Dlatego całość brzmi niespotykanie klarownie i soczyście. Stąd to fantastyczne uczucie kiedy słucha się tej muzyki głośno na słuchawkach. Mamy wówczas poczucie dryfowania po ogromnych delikatnych przestrzeniach wypełnionych miękkimi i rozmytymi dźwiękami. Atmosfera tej płyty jest jest urokliwa i rozmarzona. To spokój przynoszący ukojenie.  Lekkość, z jaką artysta wydobywa dźwięki są nadzwyczajne! I ja temu nie ulec? Nie sposób. Coś pięknego. Dlatego słucha się tego z niekłamaną przyjemnością.

Subminimal doskonale odnalazł się w przyjętej konwencji. Kompozytor po raz kolejny potwierdził swoje absolutne mistrzostwo w dyskretnym uwodzeniu słuchacza, udowadniając swój talent i niezwykle plastyczny zmysł, o jakim pomarzyć może wielu bardziej faworyzowanych od niego na rynku kolegów. Wraz z płytą „36” oddaje on w nasze ręce 20 minut wytchnienia, które trwa dalej nawet po wybrzmieniu całej muzyki.

 

a3086345470_10

 

 

 

Subminimal :: 36

1. Sculptures 09:18
2. Miss you 05:00
3. You 03:37
4. Outro 02:04

 

 

 

 

Subminimal : website / facebook / bandcamp/ soundcloud

Subminimal :: 36
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów