Sváfnir Sigurðarson to muzyk, kompozytor i wokalista, od wielu lat związany z islandzką sceną muzyczną.

0008933908_10

Sváfnir komponował muzykę dla teatru oraz filmów krótkometrażowych. Grał również w zespole KOL, który ma na swoim koncie album „Klæðskeri Keisarans” z 1994 roku. Muzyk przez jakiś czas był również członkiem duńskiego zespołu Quite Frankly. Ponadto udzielał się jako autor piosenek lub wykonawca w wielu różnych projektach.

Natomiast 15 grudnia 2016 roku Sváfnir Sigurðarson zadebiutował swoim solowym wydawnictwem pod tytułem „Loforð um nýjan dag”. Album ten muzyk nagrał ze specjalnie skompletowanym na tą okazję zespołem, dlatego wydał go pod szyldem Sváfnir Sig og Drengirnir af upptökuheimilinu.

W skład Drengirnir af upptökuheimilinu wchodzą:

Eðvarð Lárusson – gitara
Kristján Freyr Halldórsson – perkusja
Pálmi Sigurhjartarson –  pianino i akordeon
Tómas M. Tómasson – bas

Materiał na krążek „Loforð um nýjan dag” został nagrany w Stúdíó Hljómi. Jego rejestracją zajmował się Hjálmur Ragnarsson, miksowaniem Skapti Þóroddsson, a masteringiem Sigurdór Guðmundsson (w studiu Skonrokk).

e33898706ff7e9b455afd5b459b6c01f

Album „Loforð um nýjan dag” uderza w nas niebanalnością swoich kompozycji, pięknych i urokliwych oraz niezwykle emocjonalnych. Sváfnir Sigurðarson w sposób bezkompromisowy przechadza się wśród rozmaitych stylistyk. Muzyka Islandczyka z powodzeniem nawiązuje do brzmień jazzowych i soulowych, zgrabnie łącząc je z lirycznym art rockiem i motywami progresywnymi oraz bardziej wyszukanym indie folkiem. Ta eklektyczna koncepcja odwołuje się również do muzyki bluesowej, popowej i rock’n’rolla. To muzyka operująca niesamowitym nasyceniem emocji. Rdzeń jej pozostaje zawsze ten sam, a jest nim natchniony, poetycki głos Sváfnira.

Sváfnir Sigurðarson i spółka opierają swoją twórczość głównie na akustycznych ciepłych brzmieniach, wplatając w nie od czasu do czasu elektryczne gitary. Zaserwowane tutaj aranżacje wykazują się niezwykłą dbałością o detale. Muzycy z jednej strony z gracją tkają subtelne, kameralne i nastrojowe utwory, a z drugiej włączają do swojej twórczości również kompozycje buzujące od żaru, emocji i kompozytorskich pomysłów. Album z piosenki na piosenkę rozwija się i wprawia zachwyt. Stąd  finezyjna zawartość „Loforð um nýjan dag” błyszczy od ładnych piosenek, tak przyjemnych dla ucha i ducha.

 

a1246171504_10

 

Sváfnir Sig og Drengirnir af upptökuheimilinu :: Loforð um nýjan dag

1. Tapað fundið 04:09
2. Loforð um nýjan dag 05:11
3. Malbiksvísur 04:11
4. Burtséð frá því 02:43
5. Glæður eldsins 04:32
6. Úlfur 04:59
7. Ástbjartur 03:22
8. Sópum undir teppið 03:49
9. Eimreiðin 04:58

 

 

Sváfnir Sigurðarson : facebook / bandcamp / soundcloud

Sváfnir Sig og Drengirnir af upptökuheimilinu :: Loforð um nýjan dag
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów