Sveimur to elektroniczny duet tworzony przez islandzkiego muzyka i kompozytora Guðlaugura Bragasona i wokalistkę Ylfa Marín Haraldsdóttir.

ac07e3dd73a43d1210a48e92380f9c06

Na początek kilka słów o tej dwójce artystów. Guðlaugur Bragason tworzy muzykę od czasu kiedy był jeszcze nastolatkiem. Chociaż przy komponowaniu utworów od zawsze posługuje się fortepianem to jego ulubionym gatunkiem muzycznym jest electronica. Około 3 lata temu muzyk zdecydował się wejść na całego w świat muzyki elektronicznej kupując swój pierwszy syntezator. Od tego momentu artysta nieustannie stara się przełożyć język fortepianu i wyrazić jego melodie za pomocą elektroniki.

Natomiast jeśli chodzi o Ylfa Marín, to zaczęła ona występować jako piosenkarka i aktorka już w wieku 10 lat. Od 14 roku życia występowała w wielu różnych zespołach, a także uczyła się śpiewu klasycznego. Kiedy miała około 18 lat kontynuowała edukację na kierunku Complete Vocal Technique. Po ukończeniu szkoły średniej zajęła się komponowaniem muzyki. W tym czasie założyła zespół o nazwie Blær, w którym zbierała doświadczenie koncertowych oraz we współpracy z innymi muzykami. Obecnie artystka studiuje aktorstwo, jak również buduje i rozwija solową karierę wokalną.

4f7687a5c047bf42c8810e6d95b2db89

Teraz powróćmy do omawianego projektu Sveimur, a jest okazja bo 3 kwietnia 2017 roku na rynku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Reset”. Na albumie znajdziemy muzykę, którą można opisać chwytliwym określeniem emotional cinematic electronic.

Już od pierwszych dźwięków „Reset” słuchacz trafia do niezwykle przyjemnej electro synth-popowej krainy, której lekka i nierealna atmosfera wraz z każdym kolejnym numerem otula nas coraz bardziej i wciąga  jeszcze głębiej. Emanujące ciepłem dźwięki syntezatorów przeplatające się z unikalną i subtelną elektroniką oraz słodkim, eterycznym głosem wokalistki kreślą w naszej wyobraźni coś na kształt kinowej, panoramicznej przestrzeń. Album charakteryzuje się ładnymi melodiami, romantyczno-melancholijnym uczuciem i zwiewnością. Islandzcy artyści umiejętnie czerpią inspiracje z dobrych, zapomnianych już wzorów lat ubiegłych dodając swoje własne interesujące pomysły. Nie można odmówić duetowi Sveimur ogromnego talentu muzycznego i zdolności ubierania emocji w dźwięki i słowa.

Poszczególne kompozycje z „Reset” układają się w bardzo emocjonalną i czasami introwertyczną opowieść, zamkniętą w romantycznej elektronice. Oczywiście, wiele albumów jest tworzonych w ten sposób, jednak nie zawsze efekt jest tak zadowalający.

Sveimur stworzył emocjonalny electro pop, który można świadomie doświadczać i przeżywać. Dobrze jest czasem oderwać się od medialnego zgiełku i posłuchać właśnie takiej muzycznej formy wyrażania uczuć.

 

a0155935884_10

 

 

Sveimur :: Reset

1. Reset (ft. Ylfa Marín) 03:23
2. Journey (ft. Ylfa Marín) 03:25
3. Touch (ft. Ylfa Marín) 04:17
4. Mirror (ft. Ylfa Marín) 04:06
5. Dawn (ft. Ylfa Marín) 05:33
6. Road (ft. Ylfa Marín) 04:50
7. Sorrow (ft. Ylfa Marín) 04:22

 

 

 

Sveimur : facebook / bandcamp / soundcloud

Sveimur :: Reset
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów