The Evening Guests to indie folk rockowy zespół założony w 2012 roku w Los Angeles przez islandzkiego singer-songwritera Jökulla Jónssona.

Jökull Jónsson w 2011 roku podjął decyzję o opuszczeniu Islandii. Udał się do USA, a dokładnie do Los Angeles znajdującego się w słonecznej Kalifornii, aby zostać profesjonalnym gitarzystą. Podczas studiów gry na gitarze na The Musicians Institute odkrył, że więcej czasu poświęca na pisanie swoich kompozycji niż na ćwiczenia. Mając sporo własnego materiału muzyk zaczął występować jako solowy muzyk folkowy. Jednak po kilku miesiącach solowej działalności pojawiła się w nim potrzeba wzbogacenia brzmienia jego muzyki. W ten sposób założył zespół wraz z innym uczniem, perkusistą Tomem Mcrae, którego poznał podczas przesłuchania w Disneylandzie. Nazwa zespołu powstała w ostatniej chwili, na potrzeby zorganizowanego koncertu. Jökull podjął wówczas decyzję, że nazwie swój zespół na cześć słynnego programu radiowego na Islandii, którego gospodarzem był zmarły już dziadek artysty, Jónas Jónasson. To kapeli The Evening Guests dołączył wówczas również trębacz Ken Hirako, którego muzycy znaleźli za pośrednictwem Craigslist.

W trakcie następnych sześciu miesiącach koncertowania The Evening Guests w okolicach Los Angeles oraz nierzadkich zmianach w składzie zespołu, Jökull ukończył nauczanie na wspomnianej wcześniej uczelni i postanowił kontynuować studia w programie The Independent Artists. W trakcie tych studiów artysta podjął decyzję, że tematem końcowym tej edukacji będzie projekt The Evening Guests. Do zespołu dołączył wtedy klawiszowiec Gerard Uht i basista John Lin. Cały zespół spędził wspólnie sześć miesięcy, w tym wiele bezsennych nocy, które ostatecznie (7 września 2012 roku) zaowocowały powstaniem albumu  The Evening Guests pod tytułem „IAP Project”. Na marginesie dodam, że udźwiękowieniem materiału, a także jego nagraniami, miksowaniem i masteringiem zajmował się samodzielnie Jökull Jónsson. W rezultacie projekt ten zdobył tytuł najlepszego projektu.

Po tym wszystkim panowie z The Evening Guests postanowili wydać swój pierwszy oficjalny album EP. Nie byli jednak do końca zadowoleni z tego, co początkowo udało im się zarejestrować w studiu MI. Doszli do wniosku, że potrzebują pomocy ze strony profesjonalisty. Niestety jako osoby tuż po studiach nie mieli na ten cel żadnych środków finansowych, dlatego zorganizowali kampanię przez Kickstartera. W ten sposób udało im się zebrać wystarczają ilość pieniędzy. Całość przeznaczyli na nagrania i produkcję debiutanckiej płyty The Evening Guests, EPki zatytułowanej „Not in Kansas anymore”. Album ten miał premierę 20 kwietnia 2013 roku i znalazło się na nim pięć kompozycji. Pod koniec teo samego roku zespół opuścił perkusista Tom McRae, który otrzymał możliwość przeniesienia się do Azji i pracy jako profesjonalny perkusista. Po jego odejściu grupa zyskała nowego perkusistę Mike’a Sassano, z którym Jökull grał w przeszłości w innym zespole. Do zespołu  dołączył także nowy gitarzysta Alec De Kervor (z The Hive Minds).

Po wydaniu EPki zespół The Evening Guests spędził cały rok na koncertowaniu po wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów  Zjednoczonych, a także na Islandii. Potem zespół ponownie pożegnał się ze swoim perkusistą, którego zastąpił urodzony w New Jersey Julian Ho. W nowym składzie The Evening Guests rozpoczął ponownie trasę koncertową. Warto wspomnieć o tym, że 29 czerwca 2016 roku zespół wydał kolejny album EP zatytułowany „Lost at sea”.

Aktualnie The Evening Guests to sześcioosobowa grupa, którego skład uzupełniają: trębacz  Kevin Summer i klawiszowiec Gerard Uht. 10 września 2018 roku zespół wydał długo oczekiwany debiutancki longplay zatytułowany „Summerland”. Na płycie znalazło się czternaście kompozycji napisanych przez Jökulla Jónssona. Produkcją albumu zajmował się  Mike Post wraz z muzykami z The Evening Guests. Natomiast klimatyczną okładkę przygotował Nick Casale.

Album „Summerland” stanowi zbiór szczerych i naturalnych indie folk rockowych piosenek opisujących codzienne życie, z wszystkimi jego smutkami i radościami. Piosenek kojących, tchnących nadzieją i motywujących do działania, stawiania czoła problemom i wszelkim przeciwnościom. Podstawę brzmienia The Evening Guests stanowią lekkie i przyjemne indie rockowe oraz folk rockowe melodie. Muzycy czerpiąc wpływy zarówno od takich klasyków jak Bruce Springesteen, The Beatles czy Wilco, jak również inspirują się współczesną sceną indie np. The National, Frightened Rabbit, The Decemberists, Mumford and Sons, Of Monsters and Men.

Kompozycje z „Summerland” urzekają ciepłym i łagodnym klimatem, chwytliwą, zwiewną melodią, a  nierzadko także żywiołowością i rytmicznymi dźwiękami, które zachęcają do potupania nóżką. To zasługa także charakterystycznego dźwięku trąbki i interesującego wokalu Jökulla. Krążek jest też świetnie zbalansowany. Panowie nie prowokują ani specjalnie nie eksperymentują w swoich utworach. Natomiast intrygują dojrzałością i skromnością aranżacji. Nieskomplikowana forma, subtelna stylistyka i naturalność tych piosenek po prostu oczarowuje. Z pewnością wpływ na to ma ich emocjonalne wykonanie. Już od pierwszych dźwięków muzyka The Evening Guests hipnotyzuje słuchacza, wprowadza go w dobry nastrój i wywołuje uśmiech.

 

The Evening Guests :: Summerland

1. Home 1:06
2. Shake your hand 2:46
3. Hold me down 4:51
4. Wouldn’t you like to know 2:45
5. What a Show 4:21
6. Save your breath 3:38
7. Annabel Lee 4:53
8. Last amends 3:22
9. Summerland 3:53
10. Time spell well 2:40
11. Village fools 4:20
12. Not in Kansas anymore 4:20
13. Nobody’s home 3:27
14. Sumarlandið 0:19

 

 

The Evening Guests : website / facebook / bandcamp / spotify / itunes


The Evening Guests :: Summerland (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów