0005084325_100

The Third Sound to projekt muzyczny powołany do życia przez muzyka o imieniu Hákon Aðalsteinsson (Singapore Sling, Hudson Wayne, Gunman & Holy Ghost, Tess Parks).

Dotychczas grupa mogła pochwalić się dwoma wydawnictwami: „The Third Sound” (2011) i „The Third Sound Of Destruction & Creation” (2012; recenzja tutaj).

Natomiast 22 kwietnia 2016 roku po czteroletniej przerwie zespół The Third Sound powrócił ze swoim trzecim albumem o tytule „Gospels of Degeneration” (Fuzz Club). Materiał na ten krążek został nagrany w trzyosobowym składzie:

Hakon Aðalsteinsson – wokal, gitara, klawisze, syntezatory
Robin Hughes – gitara
Leo Kaage – perkusja

Rejestracja płyty odbywała się w Berlinie w domowym studio Leo Kaage. Nagraniami, miksowaniem i produkcją płyty zajmowali się muzycy The Third Sound. Natomiast mastering muzyki wykonał James Plotkin.

0007247452_10

Gospels of Degeneration różni się nieco od poprzednich wydawnictw grupy. W najnowszej produkcji  The Third Sound wprawdzie nadal pojawiają się nawiązania do shoegaze’u, ale tym razem jednak wyraźnie ustępują one miejsca bardziej alternatywnemu rockowemu graniu. W tym przypadku charakteryzuje się ono organicznym brzmieniem gitar, surowymi riffami i częstymi bluesowymi motywami oraz subtelnymi nawiązaniami do alternative country. Gitary wydają się być tutaj istotne, być kwintesencją tego wydawnictwa. Instrumenty klawiszowe zostały zepchnięte nieco do tyłu. Pozostała natomiast ospała psychodeliczna otoczka muzyki.

Album „Gospels of Degeneration” zgodnie z tym co mówi lider zespołu eksploruje różne aspekty życia w dużym mieście, w tym poszukiwania piękna ukrytego w różnych dziwacznych miejscach i nietypowych znakach. Mimo, że początkowo nie było takiej idei, album w konsekwencji okazał się być w dużej mierze zainspirowany Berlinem i doświadczeniami artysty w tym mieście.

Nowy album The Third Sound został nagrany w małym studio, przez rockowe trio. Muzycy postanowili nieco okroić swoje aranżacje, uprościć je. Skoncentrowali się na samych kompozycjach, ich prostocie, a nie dekorowaniu i upiększaniu. Efekt obnażenia kompozycji okazał się być fantastycznym posunięciem. To był strzał w 10-tkę. Dzięki temu „Gospels of Degeneration” uderza swoją bezpośredniością i mocą. Niemal garażowe, post punkowe brzmienie tej muzyki potęguje wrażenie naturalnego i szczerego podejścia muzyków do swojej twórczości. Okazuje się, że wcale nie trzeba słuchacza zalewać wodospadem dźwięków, żeby zrobić na nim mocne wrażenie. Magia undergroundu wydaje się być wiecznie żywa.

12742352_1168303923187474_2157995973119716844_n

Przestrzeń muzyczna, jaką proponuje na swoim najnowszym krążku The Third Sound składa się z zdecydowanie mniejszej ilości dźwięków niż miało to miejsce dotychczas. Muzyka zyskała przez to na przejrzystości brzmienia oraz intensywności uczuć i emocji, których paradoksalnie jest w niej jeszcze więcej. Ta niewielka metamorfoza wyszła zespołowi zdecydowanie na dobre. Odświeżyła wizerunek grupy.

Nowe muzyczne oblicze The Third Sound zniewala swoim kameralnym gitarowym jazgotem i kunsztem songwriteringu. To po prostu niesamowicie solidni autorzy piosenek.

Demaskowanie ludzkiego życia w cieniu współczesnej niemieckiej metropolii nosi wiele odcieni, co obrazuje zmieniający się nastrój i atmosfera muzyki „Gospels of Degeneration”. Balansujemy zatem między rzeczywistością a psychodelicznym snem. Między romantyczną nostalgią i sentymentem, a alienacją i odrzuceniem. Są tutaj momenty jasne – rozgrywające się przy świetle dziennym, jak i te ponure – dla których naturalnym domem jest mrok i ciemność nocy. I to nieodparte wrażenie przytłoczenia i duszności. Kompozycje przybierają także różnorodne formy – od łagodnych i przejmujących, po bardziej dramatyczne i dynamiczne. Za każdym razem wypadają jednak równie hipnotycznie. Całość świetnie komponuje się z wokalem Hakona, który brzmi tutaj bardzo dojrzale i przekonująco

Gospels of Degeneration” to niesamowity krążek, który wnika w słuchacza. A po kilku przesłuchaniach zadomawia się w nim na dobre.

 
a3168409770_10

The Third Sound :: Gospels of Degeneration

1. We Got All You Need 03:30
2. Charlatan 03:22
3. You Are Not Here (Feat. Tess Parks) 03:47
4. Hole in My Heart 02:52
5. Before There Was You 04:39
6. Never Catch Her Again 03:36
7. Oblivion Express 02:48
8. Shake Them All Down 02:54
9. Spiraling Downfall 04:25
10. Feels Alright 05:11

 

 

 

The Third Sound : facebook / bandcamp

The Third Sound :: Gospels of Degeneration
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów