Þorgrímur „Toggi” Jónsson to znany i ceniony islandzki kontrabasista jazzowy.

0008059689_10

Muzyk jest absolwentem Wydziału Jazzu islandzkiej szkoły muzycznej FIH, którą ukończył w 2001 roku. Swoją muzyczną edukację kontynuował podejmując studia w klasie kontrabasu, gdzie szkolił się pod okiem Gunnlaugs Stefánssona. Podejmował również studia podyplomowe w Królewskim Konserwatorium w Hadze, które zakończył w 2006 roku. Wśród jego nauczycieli znajdowały się takie osoby jak np. Hein Van Der Heyn, Frans Van Der Hoeven, Uli Glassmann i Roeloef Meijer.

Aktualnie to Þorgrímur jest nauczycielem. Wykłada w konserwatorium muzycznym w Árbæjar i w szkole w Garðabæjar. Jest też bardzo aktywny na islandzkiej scenie muzycznej. Znany jest przede wszystkim z udziału w jazzowym trio Sunny Gunnlaugs (z którym wydał 3 płyty CD) oraz zespole Byzantine Silhouette wykonującym muzykę bałkańską (istnieje od 2008 roku i ma na koncie 2 CD). Można go także usłyszeć na albumie „MónókrómAndresa Thora i wielu wielu innych wydawnictwach płytowych.

Natomiast 14 sierpnia 2016 roku Þorgrímur pod nazwą Þorgrímur Jónsson Quintet wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany „Constant Movement“. Materiał na płytę nagrano w dniach 3-5 czerwca 2016 roku w studiu Sundlaugin we współpracy z Kjartanem Kjartanssonem, który zajął się również miksowaniem i masteringiem płyty (w Bíóhljóð). Oczywiście autorem całości muzyki jest Þorgrímur. Zaś krążek został nagrany w kwintecie:

Þorgrímur „Toggi” Jónsson – akustyczny i elektryczny bas
Ari Bragi Kárason – trąbka, flugelhorn
Ólafur Jónsson – saksofon
Kjartan Valdemarsson – pianino, rhodes
Þorvaldur Þór Þorvaldsson – perkusja

Muzyka zamieszczona na wydawnictwie „Constant Movement“ to w gruncie rzeczy instrumentalny jazz. A jego zróżnicowane brzmienie inspirowane jest europejskim jazzem, orientalną muzyką bałkańską oraz amerykańskim popem i rockiem. Þorgrímur wraz z pozostałą częścią bandu serwuje nam przemyślane i melodyczne kompozycje.

13900210_1146929671997131_4143202795499638378_n

Znakomite kompozycje napisane i zaaranżowane przez Þorgrímur posiadają chwytliwe tematy i ujmujący subtelny nastrój. Partie instrumentalne poszczególnych członków kwintetu pozwalają każdemu zaprezentować odpowiednią wirtuozerię, ale taką nie przesadzoną i nie przekombinowaną. Bardziej zachwyca tutaj zrównoważone brzmienie całego zespołu, urzekające niezwykłą miękkością, kulturą i właśnie powściągliwą wirtuozerią. Już od pierwszych taktów nagranej przez nich płyty uderza nas doskonałe zgranie kolektywu.  Imponuje jedność myśli i poczynań muzyków oraz zgodnie z tytułem – bycie w ciągłym ruchu. Pozwala to  wrażliwym uszom cieszyć się współbrzmieniem kontrabasu, fortepianu, saksofonu, trąbki i perkusję.

Kontrabas delikatnie prowadzi wątki melodyczne. Ciepłe i czyste brzmienie saksofonu  przeplatane jest gorącymi solówkami trąbki, która niezwykle śpiewnym tonem ozdabia fortepianowe frazy. Całość dopełnia perfekcyjna praca perkusji. Współpraca muzyków wydaje się naturalna, stąd album prezentuje się tak atrakcyjnie dla słuchacza.

Þorgrímur Jónsson Quintet i album „Constant Movement” odpowiada twierdząco na pytanie, czy można dziś zachwycić słuchaczy (islandzkim) jazzem. Ja nie wyjmuję tej płyty z odtwarzacza mojego samochodu.

 

a1584559080_10

 

Þorgrímur Jónsson Quintet :: Constant Movement

1. Humble 06:45
2. Mountain View 06:32
3. In Berlin 04:39
4. From Above 04:21
5. Eastern Time Zone 03:05
6. Hringrás 03:43
7. Constant Movement 05:04
8. Rotation 04:11
9. Don’t Panic 05:33
10. Spiffy 05:32

 

 

Þorgrímur „Toggi” Jónsson : facebook / bandcamp / myspace

Þorgrímur Jónsson Quintet :: Constant Movement
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj