Zacznijmy od końca.

Większość miłośników muzyki islandzkiej kojarzy utwór pt. „Þú komst við hjartað í mér”, który wziął swego czasu na warsztat zespół Hjaltalin. W oryginale wykonuje go natomiast islandzka ikona disco Páll Oskar na swoim platynowym albumie „Allt fyrir Ástina” z 2007 r. Utwór ten otrzymał nagrodę w kategorii „Song Of The Year“ na Icelandic Music Awards. Tą drogą dochodzimy już do początku tej historii. Otóż utwór ten (jak również jeszcze jeden utwór z wymienionej płyty Oskara) skomponował Toggi, jeden z najlepszych islandzkich sing-songwriter’ów.

Toggi urodził się w Islandii w 1979 roku. Jak to często bywa z muzykami (nie tylko islandzkimi) o możliwości tworzenia muzyki marzył od wczesnego dzieciństwa. W końcu kupił swoją pierwszą gitarę w wieku 17 lat. Nauczył się na niej grać i zaczął pisać piosenki oraz teksty do swoich utworów.

Na swojej muzycznej drodze Toggi spotkał Bjarki, który jest inżynierem nagrywania. Zaczęli ze sobą współpracować. Na początku 2004 r. nagrali wspólnie kilka utworów. Natomiast w kwietniu 2006 r. podpisali umowę licencyjną z Sena (wydawnictwo islandzkie). Kolejnym krokiem było wydanie pierwszego singla „Heart in Line”, który stał się wielkim hitem w islandzkich rozgłośniach radiowych. Idąc za tym ciosem we wrześniu 2006 r. ukazał się debiutancki album Toggi’ego „Puppy”. W sumie ukazały się cztery single z tego albumu, wszystkie bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy, jak zresztą cały album artysty.

Po wydaniu debiutu Toggi współpracował przez chwilę z Páll Oskar’em. Jednocześnie komponował materiał na swój kolejny album. Pod koniec 2011 r. wydał w końcu drugi solowy album „Secrets Wonderful”.

Druga płyta utwierdza pozycję Toggi’ego na muzycznej scenie. Artysta rozpieszcza swoich słuchaczy dostarczając im aż 14 premierowych utworów, czyli prawie 55 minut muzyki.

Toggi ma niebywały talent do tworzenia zgrabnych pop-rockowych melodii, czego możemy niejednokrotnie doświadczyć na nowym albumie. Oprócz wspomnianych melodii, należy zauważyć, że album jest bardzo dobrze wyprodukowany i zaaranżowany z dbałością o każdy szczegół, a dodatkowej głębi brzmieniu dodaje ciepła barwa głosu Toggi’ego.

Na „Secrets Wonderful” odnajdziemy dynamiczną popową przebojowość i lekkość, ale również balladowy liryzm i refleksyjność. Przeciwwagą dla samej muzyki wydają się być wymowne teksty poszczególnych utworów traktujące głównie o ważnych sprawach społecznych, takich jak przemoc w rodzinie, wykorzystywanie seksualne, śmierć i islandzki kryzys gospodarczy.

 

Toggi :: Wonderful secrets
1. Let them bleed
2. Violent drama queen
3. The mailman
4. I built this house
5. Wonderful
6. Take me dancing
7. The artist
8. Secrets
9. Your diary
10. Silly old song
11. Lancelot & Guinevere
12. I collect books
13. The one you used to skip
14. Karaoke night

 
Toggi : facebook / bandcamp

Toggi :: Wonderful secrets (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów