Úlfur Eldjárn – kompozytor, producent, multiinstrumentalista, członek kultowego zespołu Apparat Organ Quartet, a także twórca muzyki do filmu, telewizji, teatru i reklam.

Więcej informacji o tym nietuzinkowym artyście znajdziecie w poprzednich recenzjach jego albumów: „Ash” (2013; tutaj) i „InnSæi – the Sea within” (2016; tutaj).

Dziś natomiast skoncentrujemy się na najnowszym wydawnictwie Úlfura Eldjárna zatytułowanym „The Aristókrasía Project”, które ukazało się 12 kwietnia 2017 roku.

Artysta pracował nad nagraniami tego materiału wraz ze Samuli Kosminenem (Múm, Jónsi, Hauschka), który obsługiwał tutaj instrumenty perkusyjne i wibrafon oraz programował elementy elektroniczne. Úlfur oczywiście zajął się partiami syntezatorowymi, vocoderem i dodatkową warstwą elektroniczną, a także aranżacjami i produkcją muzyki. Ponadto do współpracy zaprosił kwartet smyczkowy, który współpracował z Björk i Icelandic Symphony Orchestra: Una Sveinbjarnardóttir (skrzypce), Gunnhildur Daðadóttir (skrzypce), Guðrún Hrund Harðardóttir (altówka), Hrafnkell Orri Egilsson (wiolonczela). Końcowe miksy to dzieło Magnúsa Árni Ødera, zaś za mastering odpowiedzialny jest Glenn Schick.

17522910_10154385490470848_7580173138878143505_n

The Aristókrasía Project” to koncept album będący swoistym hołdem dla historii nauki, szczególnie dotyczącej podboju kosmosu. Artysta wskazuje tutaj przede wszystkim na inspiracje radzieckim astronautą Jurij Gagarinem, który odbył pierwszy w dziejach ludzkości lot w przestrzeni kosmicznej. Úlfur wyraża również tym albumem swoje duże uznanie dla dwóch misji Voyager oraz wkładu NASA w rozwój nauki. Sam autor opisuje swoją najnowszą płytę jako retro-futurystyczny koncept o kosmicznej podróży, technologiach, sztucznej inteligencji, zagubionych cywilizacjach i dystopijnej przyszłości rodzaju ludzkiego.

Wydawnictwo „The Aristókrasía Project” składa się z siedmiu utworów powstałych pod wpływem fascynacji malarstwem Simona Stålenhaga („Dagsbrún”), fantastyczną twórczością amerykańskiego pisarza Ryana Boudinota („Blue Eyes”), natchnieniem muzyką Debussy’ego („Hands Up in the Air”), lub też będących bezpośrednim uznaniem dla radzieckiej kosmonauty Jurija Gagarina („Poyekhali”), czy światowej historii nauki, która zastąpiła ludzkości religię i sztukę („The History of Science”). Kompozytor porusza w swojej pracy również temat relacji człowieka z maszyną („I Feel Love”) i składa podziękowanie dla misji Voyager  („Bon Voyage”).

17352360_10154315936055848_835918693237370596_n

Nie dziwi zatem fakt, że również muzyka zawarta na „The Aristókrasía Project” wypada retro-futurystycznie. Brzmienie tej płyty to wynik połączenia estetyki wczesnego synth-popu i filmowo brzmiących partii smyczkowych. Kompozycje przygotowane przez Úlfura składają się z wielu nałożonych na siebie warstw analogowych syntezatorów, wokoderowych linii wokalnych i melodycznych, sampli oraz syntetycznych dźwięków charakterystycznych dla sceny elektronicznej lat 80-tych. A z drugiej strony zawierają w sobie również część bardziej organiczną, którą budują żywe instrumenty perkusyjne, wibrafon i wspomniany kwartet smyczkowy.

Krążek „The Aristókrasía Project” tętni kosmosem. To wykonawczy i produkcyjny majstersztyk, w którym rozedrgane, uzależniające syntezatory swoim ciepłym i głębokim brzmieniem  kładą się delikatnie na hipnotyzujących melodiach wprawiających, w komitywie z doszlifowanym masteringiem, w niezapomniany trans. Úlfur ma niezwykłe wyczucie do każdego dźwięku, wie gdzie dany dźwięk postawić, jak przemycić w nim emocje, jak budować napięcie oraz podniosły i sentymentalny nastrój. Niezapomniane są chwile, kiedy ta syntetyczna wibrująca tekstura wpada w klimatyczne fale smyczków tworząc urokliwą mozaikę. Niekiedy delikatnie oniryczną lub pełną tajemniczą, innym razem budującą niepewność i będącą wyrazem napięcia, a jeszcze kiedy indziej rodzącą poczucie podniosłości i mistycyzmu. Stylizacja na retro jest znakomita i działa jak należy, słuchanie tych utworów sprawia naprawdę

The Aristókrasía Project” to dzieło wyjątkowe, utkane sensualnością i emocjonalnością. Do tego wyraziste, przekonujące, wywołujące bardzo szeroką gamę uczuć. Úlfur Eldjárn z łatwością wślizguje się swoją muzyką do naszego umysłu, a trafiwszy tam pobudza naszą wyobraźnię do wewnętrznej kreatywności, projektowania kosmicznych przestrzeni.

 

a2071276137_10

 

 

Úlfur Eldjárn :: The Aristókrasía Project

1. Dagsbrún 04:39
2. Blue Eyes 09:30
3. Hands Up in the Air 06:38
4. Poyekhali! 08:47
5. The History of Science 07:56
6. I Feel Love 05:59
7. Bon Voyage 11:45

 

 

 

Úlfur Eldjárn : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Úlfur Eldjárn :: The Aristókrasía Project
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów