Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Wspomnienia z Islandii.

Mieszkający w Kanadzie islandzki artysta Ummi (Ummi Guðjónsson), o którym pisaliśmy przy okazji jego poprzedniej płyty „Of mikið af fersku lofti” (2016; recenzja TUTAJ) powrócił z nowym wydawnictwem.

13 maja 2022 roku ukazał się czwarty longplay tego artysty zatytułowany „ljóst og leynt” (ang. clear and concealed). Materiał na płytę został nagrany w Vancouver (Kanada) i Kopenhadze (Dania). Na płycie zagrali (podobnie jak i poprzednio):

Ummi: gitara, harmonijka ustna, mandolina, bębny, skrzypce, perkusja, wokal
Kolby Krook: perkusja
Karen Unnsteinsdóttir: chórki
Kristoffer Jul Reenberg: klawisze, perkusja, organy
Kåre Joensen: bas, perkusja, chórki

Jak wyjaśnia Ummi, jego najnowszy album jest częścią większej całości, procesu komponowania i nagrywania, który rozpoczął się niedługo po tym, jak wyszedł jego poprzedni krążek. Artysta stworzył wówczas w sumie trzydzieści piosenek, a obecnie kolejne dziesięć, dlatego ljóst og leynt” będzie pierwszych z trzech albumów, które stanowić będą podsumowanie ostatniego okresu twórczości Islandczyka. Chociaż kompozycje zostały napisane w różnym czasie, artysta zapewnia, że dobrze one ze sobą współgrają i tworzą spójną całość. Ponadto za wieloma z tych piosenek kryją się silne uczucia i wspomnienia z okresu, kiedy Ummi mieszkał w Islandii na wschodnich fiordach. 

Zawartość albumu „ljóst og leynt” stanowi muzyka z pogranicza amerykańskiego folku, americany oraz  blues rocka, w którym pobrzmiewają echa lat 60-tych i 70-tych. Ummi staje się tutaj współczesnym bardem i folkowym poetą, którego liryczna i refleksyjna muzyka szybko wciąga słuchacza. Jedność nastroju, spójność brzmienia i dojrzałość głosu artysty sprawiają, że każdej z jego kompozycji słucha się z wielką przyjemnością, Podobnie naturalność brzmienia i stylowość introspekcyjnego wykonania sprawia, że ulegamy magii tej muzyki.

ljóst og leynt” to płyta niezwykle emocjonalna, która oczaruje każdego wrażliwego słuchacza swoim nostalgicznym klimatem i pięknym liryzmem. Muzyka islandzkiego singer-songwritera posiada także ładne melodie, które wzbogacone są precyzyjnie przygotowanymi aranżacjami. Do całkowitego oddania się muzyce zachęca również przykuwający uwagę delikatny, ciepły i zachrypnięty głos Ummiego. Chociaż wszystkie utwory wykonane są w języku islandzkim to wcale nie trzeba go znać, można delektować się samym słuchaniem jego brzmienia i muzyki. Warto poświęcić czas tej płycie, chociażby po to, aby otrzymać chwilę wytchnienia i oczyścić swój umysł. Nie ma w tej muzyce cienia fałszu.

 

 

Ummi :: ljóst og leynt

1. ljóst og leynt 04:07
2. ótrúlegt hvað lítið bros getur miklu breytt 03:29
3. með árunum 03:57
4. 18 sjómílur 03:49
5. tíndur og talinn af 05:46
6. í ljósaskiptunum 04:43
7. búinn að missa af lestinni 05:36
8. ég er ekkert tannhjól 01:59
9. náunginn í speglinum 04:41
10. fyrir neðan frostmark 04:35

 

 

Ummi : facebook  / bandcamp

Ummi :: ljóst og leynt (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów