Unaess to pseudonim artystyczny utalentowanej islandzkiej skrzypaczki Una Sveinbjarnardóttir.

1559690_10152991045567774_2990562793868053776_n

Trzeba powiedzieć, że Una znajduje się w składzie Reykjavik Chamber Orchestra, jak również w RSB Orchestra i Deutsche Oper w Berlinie. Współpracowała także z wieloma artystami, jak na przykład Pierre Boulez, Krzysztof Penderecki, Mstislav Rostropovich, Marek Janowski i Heinz Holliger. Jej grę można usłyszeć na płytach takich artystów jak Björk, Bonnie Prince Billy i Jóhann Jóhannsson.

Una występuje również jako solistka. Wykonuje kompozycje głównie takich kompozytorów jak Beethoven, Shostakovich, Philip Glass, Atli Heimir Sveinsson i Páll Ragnar Pálsson z Iceland Symphony Orchestra.

Jej debiutancki solowy album “Fyrramál” miał swoją premierę w 2007 roku. Natomiast w grudniu 2014 roku artystka wydała swój drugi album “Umleikis”. Na tej płycie znalazło się 10 kompozycji rozpisanych na skrzypce solo.

Album “Umleikis” został nagrany w Kościele w Ísafjörður w lipcu 2012 roku. Rejestracją tego materiału zajmowali się Paul Evans i Elisabeth Carlsson.

Jako ciekawostkę powiem, że Una gra na skrzypcach wykonanych w 1732 roku przez Camillo Camilli.

3598388054_2ef60cf82b

Umleikis” to album bardzo kameralny, zrealizowany bez wsparcia innych muzyków. Spotkamy tutaj jedynie artystkę i dźwięk jej skrzypiec. O takich sytuacjach i nagraniach nie jest łatwo pisać. Wydają się one zbyt intymne, aby rozprawiać o nich publicznie. Mam poczucie, że jest trochę nietaktowne. Trudno wyrazić słowami atmosferę jaka towarzyszy słuchaczowi po włączeniu tej płyty, bo określenia „subtelne”, „nastrojowe”, „natchnione”, „uduchowione” blakną w obliczu indywidualnego i osobistego doświadczenia każdego z nas.

Muzyka zawarta na omawianym krążku obezwładnia. Podziwiać i zachwycać możemy się jej ornamentami, subtelnościami i niuansami melodii. Jeszcze trafniej rzecz ujmując „Umleikis” onieśmiela introwertycznym pięknem i harmonią swoich dźwięków. Tym bardziej, gdy uświadamiamy sobie wysoki poziom techniki posługiwania się skrzypcami przez artystkę oraz jej talentu i wrażliwości muzycznej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że mamy do czynienia z artystką wybitną.

Ze swojej strony mogę tylko prosić, aby słuchać ten album z uwagą. W przeciwnym razie proszę nie sięgać po niego wcale. To propozycja dla tych, którzy poszukują w muzyce magii i uroku oraz kontemplacji.

 

 

Unaess :: Umleikis

1. Toccata
2. Kater
3. Palindrom
4. Furlana i buskann
5. More
6. Links
7. Braela
8. Sumri hallar
9. Quantum
10. Requiem for Genghis

 

 


Unaess :: Umleikis (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów