VALD to duet, w skład którego wchodzi muzyk elektroniczny Ástvaldur Axel Þórisson oraz pianista i wokalista Þorvaldur Sigurbjörn Helgason. Artyści znają się od wielu lat, grając ze sobą w licznych i różnorodnych projektach.

Panowie w pewnym momencie postanowili jednak stworzyć coś zupełnie samodzielnie. Prace nad komponowaniem własnego materiału rozpoczęli w 2014 roku. W tym samym roku przeprowadzili również samodzielnie nagrania materiału, co zabrało im kilka kolejnych miesięcy. Następnie mastering albumu wykonał Hjálmar Guðmundsson.

Jednakże debiutancki album duetu zatytułowany po prostu „Vald” ujrzał światło dzienne dopiero 9 lipca 2015 roku.

10245388_728771657158621_6517835850972667739_n

Brzmienie wydawnictwa VALD można opisać jako harmonijną i hipnotyczną fuzję subtelnej i eterycznej choć nieco mrocznej i tajemniczej elektroniki oraz melancholijnego współczesnego jazzu, z tekstami przypominającymi tradycyjną islandzką poezję. Muzyczne wpływy i inspiracje muzyków są bardzo szerokie, rozciągają się od Erik Satie aż po The Haxan Cloak.

Za elektroniczną stronę tej muzyki i jej programowanie w dużej mierze odpowiada Ástvaldur. Natomiast Þorvaldur zajął się wykonaniem partii fortepianowych i wokalnych, napisał też teksty na płytę. W nagraniach krążka uczestniczył gościnnie Birkir Blær Ingólfsson, który zagrał na saksofonie. Dla obrazu całości warto dodać, że podczas występów na żywo VALD zaprasza do współpracy na scenie perkusistę, saksofonistę oraz artystę zajmującego się przygotowaniem wizualizacji.

Płyta „Vald” to genialne połączenie syntetycznego elektroniczno-syntezatorowego brzmienia z organicznymi i naturalnymi dźwiękami fortepianu i saksofonu. Ten album ma w sobie duszę, magiczny pierwiastek, wobec którego nie pozostajemy obojętni. Muzykom udała się rzecz niebywała. Stworzyli na swoim debiucie przestrzeń, do której chce się wciąż wracać i trwać w niej jak najdłużej. Dlatego odczuwamy wewnętrzny przymus, aby ten krążek wielokrotnie zapętlać. By móc na nowo upajać się darkwave’owymi i ambientowymi motywami, wprowadzać się w trans hipnotycznymi bitami i wolnymi trip-hopowymi rytmami. Odpływać przy spokojnych i przyjemnych trzaskach, tajemniczych postukiwaniach oraz relaksujących fragmentach pełnych pogłosów i przeciągnięć. Odurzać się przepełnionymi melancholią jazzowymi partiami fortepianu i saksofonu. A także by wolno dryfować, podążając za subtelnym głosem wokalisty. Ładne linie melodyczne i wokalne dopełniają klimatu nadając kompozycjom uroku i łagodnego wydźwięku.

Muzyka VALD to także przestrzeń o mistycznym charakterze, owiana jakimś niedopowiedzeniem i tajemnicą, z której na każdym kroku udaje się wyłapać coś ciekawego, intrygującego, choć jednocześnie ulotnego. Zdecydowanie polecam Wam przynajmniej raz przesłuchać to wydawnictwo z zamkniętymi oczami. To gwarant niezwykle pięknego wewnętrznie doświadczenia.

 

 

 

Vald :: Vald

1. Vakning 05:35
2. Hamferð 01:36
3. Grið 04:26
4. Ómur 02:55
5. Náttför 04:49
6. Rökkurdjásn 05:15

 

 

 

 

Vald : facebook / bandcamp / jimdo

Vald :: Vald (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów