VERA to alternatywne rock-metalowe trio z Islandii, obok którego nie można przejść obojętnie.
Członkowie wchodzący w skład zespołu to:
Eiður Steindórsson – gitara i śpiew,
Einar Kristján Bridde – bas,
Andri Freyr Þorgeirsson – perkusja.
Przed powstaniem zespołu VERA, Eiður występował w psychodelicznym post-hardcore’owym zespole Future Future. Natomiast Andri grał w znanej post-rockowej formacji For A Minor Reflection.
W 2005 roku zespół zadebiutował EP’ką, na której znalazło się 5 utworów.
Pełnowymiarowy debiutancki album grupy zatytułowany „The Awakening” pojawił się w 2007 roku.
W następnym roku zespół wydał EP’kę z czterema utworami.
Natomiast drugi krążek VERA o tytule „Ghost Aircraft” ukazał się w 2009 roku. Muzycy nagrywali go głównie w swoim garażu, gdzie grają próby oraz w The Basement. Tam tez przeprowadzili miksowanie i mastering płyty.
Gościnnie na płycie pojawił się Hrafn Thoroddsen, który zagrał na klawiszach w utworze „Green Hills”. Zdjęcie znajdujące się na okładce płyty jest autorstwa Laki Sideris.
W brzmieniu zespołu VERA możemy doszukać się wpływów dokonań takich artystów jak Deftones, the Mars Volta, Tool i Faith No More. Podobnie barwa głosu Eiður’a budzi skojarzenia z wokalistami wymienionych zespołów.
Muzyczne dokonania VERA docenią ci, którzy lubią kompozycje wielowarstwowe, niełatwe do sklasyfikowania. Przyznam, że wydawnictwo „Ghost Aircraft” zadowoli z pewnością miłośników twórczości nie tylko w/w zespołów, ale również tych wszystkich (nawet tych maksymalnie wybrednych), których w muzyce rock/metalowej pociąga różnorodność, nieszablonowość i nieprzewidywalność, oczywiście prezentowana inteligentnie i z sercem.
W twórczości grupy VERA, aż kipi od pomysłów na nieschematyczne i nieprzewidywane struktury oraz eksperymentalne rozwiązania, nie tylko na gruncie zmiennych temp i rytmiki. Album najeżony jest dynamicznymi kontrastami. Intryguje brzmieniowo i melodyjnie. Choć dużo się tutaj dzieje, to nie jest to jednak chaotyczne. Muzycy dobrze panują nad swoją muzyczną materią, trafnie dobierają środki ekspresji. Umiejętnie budują napięcia i pomosty pomiędzy spokojnymi, lżejszymi momentami, a bardziej masywnymi i cięższymi fragmentami.
Zespół osiąga bardzo psychodeliczno-przestrzenny, klimatyczny wymiar nie pozbawiony liryczności ani energii i pazura. Nie brakuje tutaj eksperymentów, zaskoczenia, jak i dużej dawki emocji, gdyż muzycy potrafią pisać i wykonywać utwory o szerokim spektrum emocjonalnym. Nawet w ciężkich riffach udaje im się zawrzeć melodie nie tracące na wyrazistości. A przy tym robią to w sposób dojrzały i stylowy.
Nie sposób też nie docenić głosu Eiður‚a oraz arcyciekawych linii wokalnych. Jego śpiew przeszywa emocjami i chłodem. W jego głosie słychać także wyraźnie cały egzystencjalny ból.
Muzyka zespołu VERA ma w sobie jakąś tajemniczą moc (klimat), która nas przyciąga, dlatego słuchanie „Ghost Aircraft” jest doświadczeniem tak niezwykłym i niecodziennym.
VERA :: Ghost Aircraft
1. Qualia 05:33
2. Lost World 05:58
3. Rings of Cancri 04:47
4. Rhythms Divine 03:26
5. Co Creator 05:55
6. Green Hills 06:15
7. Fountain 07:58
VERA : facebook / bandcamp / myspace