Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Virgin Orchestra.

Virgin Orchestra to eksperymentalne post punkowe trio pochodzące z Islandii. W jego skład wchodzą: Stefanía Pálsdóttir, Starri Holm i Rún Árnadóttir.

Stefanía Pálsdóttir to kompozytorka, wokalistka, inżynier dźwięku i pisarka z Reykjaviku, obecnie mieszkająca w Berlinie. Komponuje głównie tripowe eksperymentalne noise-scapes i drażliwy art-pop, które wydaje pod własnym nazwiskiem. Rún Árnadóttir jest klasyczną wiolonczelistą mieszkającą w Reykjaviku. Obecnie kończy studia z zakresu edukacji instrumentalnej na Islandzkim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Oprócz udziału w różnych projektach symfonicznych, jest artystką niezależną i sesyjną. Rún pracuje głównie z muzyką klasyczną, ale lubi włączać różne gatunki do swoich kompozycji i pracy jako freelancer. Starri Holm jest gitarzystą i twarzą ukrytą za ścianą swojego noise’u. Jako muzyk solowy, Starri tworzy eksperymentalne utwory, które łączą industrial z elektroniką. Do muzyki zespołu wnosi nowatorskie, twórcze techniki tworzenia własnej muzyki. Wnosi do każdej piosenki idealną równowagę zaciekłych, ostrych melodii i ciężkich, rytmicznych riffów – oraz zdolność wydawania gitarowych dźwięków, jakich nie słyszałeś nigdy wcześniej.

Muzycy Virgin Orchestra wyjaśniają na swoim profilu, iż poznali się jako studenci wydziału muzycznego Islandzkiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych, a spotkanie tych trzech odmiennych, ale podobnie myślących artystów zaowocowało jednym z najbardziej ekscytujących muzycznych przedsięwzięć w Islandii. Virgin Orchestra nie jest ich jedynym projektem – poza zespołem muzycy angażują się w szereg innych projektów, a także prowadzą własną solową karierę muzyczną. To właśnie połączenie tych różnorodnych muzycznych środowisk i zainteresowań sprawiło, że brzmienie Virgin Orchestra jest tak wyjątkowe.

6 maja 2022 roku zespół Virgin Orchestra wydał tzw. split single, czyli wydawnictwo składające się z dwóch singli pod tytułem „On Your Knees​/​Give In”. Tylko dwie kompozycje. W sumie niecałe 12 minut muzyki. Zaledwie tyle wystarcza temu zespołowi, aby mocno zaintrygować słuchacza i wzbudzić w nim zachwyt nowym zjawiskiem muzycznym jakim jest Virgin Orchestra na niezależnej islandzkiej scenie. Grupa od pierwszych sekund przenosi nas w zupełnie inny wymiar. Wsłuchując się w ich dźwiękową przestrzeń usłyszymy inspiracje post punkiem, new wave i gotyckim rockiem charakterystycznym dla takich kapel jak np. Joy Division, Bauhaus, Siouxsie and the Banshees, The Cure, które wytyczały ścieżki tych gatunków w latach 80-tych. Alternatywna muzyka Virgin Orchestra przywołuje też echa shoegaze i neopsychodelic, a nawet dream popu i trip hopu. Przyznam szczerze, że mnie ta mieszanka, a raczej uzyskany efekt – brzmienie i klimat – wzięły z miejsca. Bo istotne jest to, że zespół nie tyle może odwołuje się do pewnych skojarzeń, co je po prostu umiejętnie dekonstruuje. Mam ogromną zajawkę na ten zespół i wprost nie mogę się doczekać ich debiutanckiego longplaya.

Muzyka Virgin Orchestra łączy w sobie romantyczną mroczność i tajemniczość z islandzką melancholią i odrealnieniem. Jest ona spokojna, a jednocześnie niepozbawiona pewnego niepokoju i hałaśliwości. Nastrojowe i hipnotyzujące kompozycje przepełnione są wyraźną dekadencją. Motoryczny automat perkusyjny tworzy tutaj transową podstawę, podczas gdy fenomenalne gitary (równocześnie gęste, intensywne i melodyjne), klimatyczne partie klawiszy i unikalne brzmienie wiolonczeli budują wokół siebie niezwykle wyjątkowe pejzaże. Poszczególne elementy zachęcają słuchacza do zanurzenia się w tej pociągającej konstrukcji dźwiękowej, aby odkryć jej dobrze zaprojektowane detale i niebanalne emocje. Istotną rolę pełni tutaj również kobiecy wokal, który doskonale czaruje nasze zmysły. Wokalista zachwyca swoim nostalgicznym głosem, który w połączeniu z muzyką sprawia, że od całości nie możemy oderwać uszu

On Your Knees​/​Give In” to intrygująca pozycja, która ukazuje niemały potencjał zespołu. Virgin Orchestra prezentuje dojrzałe granie i dobrze opracowane brzmienie. Jeśli poszukujecie muzyki, która przenosi w inną przestrzeń i wprowadza w trans, to jest coś dla Was. Pomóżmy wprowadzić ich muzykę na szersze wody.

 

 

 

 
Virgin Orchestra :: On Your Knees​/​Give In

1. on your knees 05:48
2. give in 06:00

 

 

 

 

 

Virgin Orchestra : facebook / bandcamp / spotify / instagram

Virgin Orchestra :: On Your Knees​/​Give In (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj