_DSC9231-Edit3

Zespół Ylja został założony w 2008 roku przez dwie przyjaciółki Gígja Skjaldardóttir i Bjartey Sveinsdóttir. Zafascynowane brzmieniem akustycznych gitar i harmoniami wokalnymi artystki połączyły swoje siły i komponowały kolejne utwory. Muzyka stała się ich pasją.

 

Końcem 2011r. do zespołu dołączył Smári Tarfur. Muzyk grający również na gitarze akustycznej i posługujący się przy tym specyficzną techniką tzw. techniką slide, która nadaje muzyce charakterystyczne ciepłe i rozmyte brzmienie. Ta gitarowa technika artykulacyjna, ślizgania się po dźwiękach, zbliża się do istoty bluesa.

943732_749950055021695_112196415_n

Jako trio zespół w listopadzie 2012r. wydał swój debiutancki album zatytułowany po prostu „Ylja”, który spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem i zdobył dużą popularność w Islandii. W roku 2013r. Ylja był nominowany w kategorii najlepszy debiut roku przy okazji Icelandic Music Award. Wczesnym latem bieżącego roku w szeregach zespołu zaszły kolejne zmiany. Ponownie do zespołu dołączyły nowe osoby, tym razem był to basista Valgarð Hrafnsson i perkusista Maggi Magg.

Zatem aktualny skład zespołu to:

Bjartey Sveinsdóttirwokal i gitara
Guðný Gígja Skjaldardóttirwokal i gitara
Smári Tarfurgitara slide
Valgarð Hrafnssonbas
Maggi Maggperkusja

Obecnie w tym 5-cio osobowym składzie zespół Ylja przygotowuje materiał na swój drugi album. Ale zanim pojawi się nowy materiał, powróćmy do debiutanckiego krążka grupy.

Album „Ylja” zachwyca emocjonalnym pięknem i nawiązaniem do islandzkiej muzyki folkowej oraz islandzkiej natury. Sennym, rozmarzonym melodiom i harmoniom kobiecych głosów Gígja i Bjartey towarzyszą gustowne gitarowe riffy i „ślizgające się” akustyczne dźwięki, za które odpowiedzialny jest głównie Smári. Zespół swoim brzmieniem i grą przypomina o nienachlanym pięknie i naturalności dźwięków akustycznych gitar.

Mieszanka brzmień folkowych, country, bluegrass, którymi można by opisać Ylja, przy zachowaniu swojej rustykalnej prostoty ujmuje interesującą melodyką. Niepowtarzalności smaku i eterycznej urody dodaje również wykonanie wszystkich 10 utworów w języku islandzkim.

Album „Ylja” wykracza poza sztywne ramy folku. Można powiedzieć, że to taki dający rozkosz i ukojenie alternative bluesy folk, który unosi nas na delikatnym wietrze i przyjemnie kołysze. Album pełen pasji i zaangażowania. Harmonia dźwięków ubarwiająca szeroką gamę uczuć. Nie sposób nie stwierdzić, że ta wysmakowana i czarowna muzyka ma swój specyficzny klimat.

Zespół Ylja swoim debiutanckim krążkiem zaznaczył nowe miejsce na muzycznej mapie Islandii, które koniecznie wymaga odwiedzenia.

Chciałbym jeszcze zwrócić Waszą uwagę na teledysk do utworu „Út” w reżyserii Erlendura Sveinssona, który promuje album.

Teledysk do utworu „Á rauðum sandi” w reżyserii Guðjóna Jónssona został nakręcony latem 2013r., w dużej części na półwyspie Snæfellsnes. Tak muzyka, jak i teledysk świetnie obrazują nostalgię i tęsknotę za latem.

Na koniec zachęcam także do posłuchania interpretacji utworu „Get Lucky” (oryginalnie wykonywanego przez Daft Punk i Pharrella Williamsa), który zespół zaprezentował podczas wystąpienia w Icelandic National Radio 2.

 

 

a2692806548_16

 

Ylja :: Ylja

1. Út
2. Dúmdara lara
3. Óður til móður
4. Sköpun mannsins
5. Ósk
6. Sævindur
7. Hafsson
8. Á rauðum sandi
9. Konan með sjalið
10. Eyvindur fjalla

 

 

Ylja : facebook / bandcamp

 

Ylja :: Ylja
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów