Islandzkiej singer-songwriterce mieszkającej obecnie w USA w Kalifornii, ÝRÝ towarzyszymy od samego początku jej solowej kariery muzycznej. Artystka wydała dotychczas dwa wydawnictwa: album EP „This Too Shall Pass” (2017; recenzja tutaj) i długogrający krążek „Memento Mori” (2018; recenzja tutaj).

Twórczość ÝRÝ utkana jest z elementów mrocznego i podniosłego rocka, klimatycznej muzyki gotyckiej oraz przeszywającej swoim chłodem i uczuciem niepokoju elektroniki. Okazuje się jednak, że Islandka jest również znakomita w zupełnie innej stylistyce muzycznej. 

24 grudnia 2020 roku ÝRÝ wydała album „Jól”. Jest to album z dziewięcioma świątecznymi kompozycjami, wśród których znajduje się kilka dobrze znanych klasyków wykonanych po angielsku, a także mniej znanych islandzkich perełek oraz jedna niemiecka przyśpiewka. Za linie wokalne, chórki i wielogłosy, aranżacje i większość instrumentalizacji odpowiada tutaj ÝRÝ. Gościnnie w nagraniach udział wzięli: Endika na basie oraz Benito Cortez na skrzypcach.

Po pierwsze pochwalić trzeba ÝRÝ za bardzo trafny dobór utworów, a po drugie za to, że  album zaaranżowany jest dość oszczędnie, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Kompozycje z „Jól” opierają się na brzmieniach akustycznych instrumentów (np. harfa, pianino, etc.), z bardzo oszczędnym uzupełnieniem dźwięków midi pobranych z internetu (np. dzwoneczki, cymbałki, etc.). Wykonanie ÝRÝ koncentruje się przede wszystkim na oddaniu oryginalnego charakteru tych utworów. Dzięki czemu bez zbędnego przepychu i udziwnień możemy w pełni rozkoszować się ich kameralną, ciepłą i przyjemną świąteczną atmosferą. Nastrojowe nagrania kojarzą się ze śnieżną aurą, świątecznymi światełkami, choinką, radością i czasem spędzonym u boku najbliższych.

ÝRÝ przygotowała bardzo uroczą płytę na świąteczny czas. Zawartość „Jól” jest pięknie wykonana i zaśpiewana. Nie sposób się przy niej nie wzruszyć. Szczerze polecam. 

 

 

ÝRÝ :: Jól

1. Jólasnjór 04:14
2. Hátíð í Bæ 02:56
3. O Come All Ye Faithful 02:26
4. Hvít Jól 02:32
5. O Tannenbaum 02:09
6. Jólin Allstaðar 02:53
7. Let it Snow! 02:30
8. Heims um ból 02:31
9. O Holy Night 03:59

 

 

 

ÝRÝ : website / bandcamp / soundcloud / spotify

ÝRÝ :: Jól (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów