Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Śmierć to tylko problem techniczny.

Smári Guðmundsson to islandzki singer-songwriter, który przez długie lata brał udział w wielu projektach muzycznych np. Klassart, Fríða Dís, Mystery Boy, Lifun, Tommygun Preachers. Zaś obecnie debiutuje solowym materiałem, który wydaje pod własnym nazwiskiem.

Nowy projekt Smári Guðmundssona nosi tytuł „The Apotheker” i miał swoją premierę 27 sierpnia 2021 roku. Jest to album koncepcyjny będący równocześnie słuchowiskiem radiowym. „The Apotheker” opowiada historię tytułowego Aptekarza, który przybywa do małej wioski rybackiej znajdującej się na południowo-zachodnim krańcu Islandii. Wraz z pojawieniem się Aptekarza w miasteczku, w okolicy zaczynają występować tajemnicze wydarzenia. Morze, niegdyś tak obfite, nagle okazuje się być pozbawione ryb i przestaje dawać wyżywienie mieszkańcom miasteczka. Dochodzi też do niewyjaśnionych zaginięć i śmierci młodych mężczyzn. Wygląda na to, że wspólnie z Aptekarzem do miasteczka przybyła śmierć, która depcze mu po piętach już od wczesnej młodości, kiedy doszło do tragicznej i przypadkowej śmierci jego rodziców. Od tego czasu Aptekarz ma silną obsesję na punkcie śmierci i skupia się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: czy śmierć można pokonać? Śmierć i próba jej pokonania są głównym tematem projektu „The Apotheker”. Na marginesie dodam jako ciekawostkę, że wcześniejsza praca Islandczyka, czyli musical „Mystery Boy” poruszał temat miłości i wieczności. Ponadto inspiracją do powstania „The Apotheker” była twórczość Johna Carpentera.

Prace nad powstawaniem i nagrywaniem materiałem „The Apotheker” trwały około czterech lat. Smári Guðmundssona współpracował przy tworzeniu tego albumu z wieloma artystami, uzyskując największą pomoc i wsparcie ze strony Stefána Örna Gunnlaugssona, który zajmował się nagraniami płyty, jej produkcją i miksami oraz nadzorował wszystkie aspekty i etapy procesu powstawania danej muzyki. Wszystko odbywało się w Studio Bambus i Studio Smástirni, w Islandii.

Wstępny szkic do historii z „The Apotheker” powstawał w piwnicy Samkomuhúsið w Sandgerði. Scenariusz – dołączony do płyty jako skrypt, który można czytać w trakcie słuchania – został dokończony w Berlinie. Smári napisał go wspólnie z grecką pisarką Christiną Kyriazidi. Za stronę wizualną wydawnictwa, okładkę i grafiki, odpowiada Björgvin Guðjónsson. W tym miejscu wyraźnie podkreślę, że płyta została wydana bardzo atrakcyjnie. Dodam, iż mastering albumu wykonał Sigurdór Guðmundsson w Skonrokk Studios, Dania.

Narratorem historii, którego usłyszymy w „The Apotheker” jest Brian Stivale, który mieszka w Los Angeles i pracuje jako lektor, m.in. dla Marvela i Disneya. Ponadto na płycie pojawili się znakomici instrumentaliści: Smári Guðmundsson (gitara, bas, syntezatory, głos), Viktor Atli Gunnarsson (gitara),  Þorvaldur Halldórsson (perkusja), Stefán Örn Gunnlaugsson (klawisze, syntezatory, perkusja, głos), Fríða Dís Guðmundsdóttir (wokal, głos). W roli zombie wystąpili: Hlynur Þór Valsson, Höskuldur Sigurðarson, Richard Henry Eckard, Sigursteinn Sigurðsson, Smári Guðmundsson.

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, iż wydawnictwo „The Apotheker” to album konceptualny. Jest oparty na konkretnej idei, tak w sensie stylistyki muzycznej, jak i sferze tekstowej – opowieść tytułowego Aptekarza jest pretekstem do rozważań i refleksji na temat życia i śmierci. Przygotowany przez Smári Guðmundssona projekt to wydawnictwo o charakterze muzyczno-teatralno-filmowo-literackie, a mówiąc inaczej – muzyczna opowieść z narracją i filmowym klimatem pełnym wzniosłych, jak i nastrojowych rozwiązań. Można także postrzegać ten album jako pewien rodzaj słuchowiska radiowego połączonego z rock operą, w którym główną rolę odgrywa zarówno muzyka z soundtrackową atmosferą i odpowiednio poprowadzoną dramaturgią oraz scenariusz, fabuła o mistycznej i fantazyjnej treści. Muzyka islandzkiego kompozytora jest mocno eklektyczna. Jej brzmienie posiada cechy rocka progresywnego, neo-progresywnego i art rocka ze szczególnie rozbudowanymi partiami instrumentów klawiszowych i syntezatorów, chociaż nie zabraknie tutaj również pełnych wyobraźni linii basu, gitar i perkusji, które równie ciekawie kreśląc instrumentalną wizję i dramatyzm tej muzyki. W przygotowanych pejzażach dźwiękowych pojawiają się również inspiracje ambientem, jazzem, trip hopem, czy w końcu muzyką filmową. Muzyczna zawartość „The Apotheker” jest złożona, rozbudowana i wieloczęściowa, dodatkowo wzbogacona o sample. Obok kompozycji czysto instrumentalnych, mamy też fragmenty instrumentalno-wokalne oraz narrację lektora. Słuchacze znajdą tu sporo odmiennych kompozycyjnych rozwiązań, motywów i atrakcyjnych aranżacji ukazując pełną gamę możliwości i umiejętności kompozytora. Łagodne tony, urzekające i delikatne fragmenty, które podkreślają melancholijną warstwę tej muzyki, przeplatają się z bardziej zadziornymi dźwiękami i wyrazistą sekcją rytmiczną, które znowuż odpowiednio uwypuklają mroczną stronę tego konceptu.

Smári Guðmundsson umiejętnie operuje kontrastami, barwami i światłocieniami, co wskazuje na jego wysoki poziom artystyczny oraz dowodzi jego dojrzałości pisarskiej i kompozytorskiej. Dzięki zastosowanym na albumie „The Apotheker” środkom – różnorodnością i bogactwem dźwięków oraz wysmakowanych aranżacji i wyjątkowym klimatem – autorowi udaje się zahipnotyzować słuchacza, oderwać go od realności i pchnąć w ramiona mistycznej fabuły. Ciekawe i wyrafinowane aranżacje sprawiają, że płyty słucha się z uwagą i całkowitym zaangażowaniem. Islandczyk dostarcza nam sporo emocji i muzycznych uniesień na najwyższym poziomie. To bardzo mocna pozycja. Przyszykujcie się na prawdziwą, ambitną, emocjonalną ucztę. Słuchanie tej płyty to naprawdę przygoda, która nie nudzi! Szczególnie, gdy podczas słuchania mamy przed oczami skrypt do powieści „The Apotheker”.

 

Smári Guðmundsson :: The Apotheker (Soundtrack)

1. Prologue 01:25
2. Theme from the Apotheker 01:23
3. On the Southern Peninsula 03:03
4. Strange incidents 03:28
5. The Heath 07:45
6. Blood on the snow crimson 01:06
7. Main theme (piano) 01:10
8. The Apotheker 03:45
9. Night in the Cemetery 02:51
10. The house on the black beach 01:50
11. Heart operation 05:31
12. The living dead 02:51
13. To the end of the world 02:33

 

 
Smári Guðmundsson : website / facebook / bandcamp / spotify

Smári Guðmundsson :: The Apotheker (Soundtrack) (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów