Mimo że tak oddalona wyspa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków, a i prawdziwych pasjonatów nie brakuje, to organizacje skupione wokół Islandii można tu policzyć na palcach obu rąk. Polacy na Islandii mają kłopot z samoorgnizowaniem się, choć ich stale rosnąca liczebność i kolejne nisze tematyczne do zagospodarowania sprawiają, że inicjatyw powstaje coraz więcej. Oto spis głównych polskich organizacji związanych z Islandią i podmiotów działających na rzecz Polonii na wyspie.
Islandia w Polsce
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Islandzkiej – najsłynniejsze i najstarsze – założone w 1959 roku – stowarzyszenie uzupełniające oficjalne kontakty między obydwoma państwami. Prezesem Towarzystwa, liczącego około 200 osób – pasjonatów Islandii, był Henryk Binkowski. Wydawało serię „Materiały o Islandii„. Obecnie nieaktywne, za to wciąż z dostępem do największego w Polsce zbioru literatury poświęconej Islandii (islandików).
Studencki Klub Islandzki na Uniwersytecie Warszawskim – od 2005 r systematycznie organizuje wydarzenia promujące kulturę Islandii i jej pasjonatów, prowadzi fanpage oraz stronę internetową.
Centrum Języka Islandzkiego w Krakowie – jedyna szkoła języka islandzkiego w Polsce, założona przez native speakera języka islandzkiego Martę Bartoszek. Strona internetowa TUTAJ.
Centrum Islandologiczne we Wrocławiu (jego część stanowi portal Iceland.pl) – Przedmiotem badań CI jest wyłącznie Islandia, jej historia, kultura, dorobek a także zagadnienia dotyczące turystyki, geologii, natury oraz otoczenia. Profil na facebooku TUTAJ .
Stadnina koni islandzkich Punktur w Lwówku Śląskim – malowniczo położona hodowla kuców islandzkich. Organizuje kursy, wczasy w siodle i spotkania dla wszystkich osób interesujących się końmi islandzkimi. Strona internetowa TUTAJ.
Placówki dyplomatyczne:
– Konsulat Generalny Islandii w Gdańsku – konsul Stanisław Laskowski.
– Konsulat honorowy Islandii w Warszawie – uroczyste otwarcie odbyło się 14 maja 2014 roku. Konsulem Honorowym został Bogusław Szemioth.
Polska w Islandii
Towarzystwo Przyjaźni Islandzko-Polskiej – powstało w 1998 roku w Reykjaviku (Stowarzyszenie Polonii Islandzkiej). Kierowali nim Witold Bogdański i Stanisław Bartoszek. Stowarzyszenie jest obecnie nieaktywne, ale planuje wznowić działalność.
Związek Polonii na Fiordach Zachodnich – skupia się na podtrzymaniu polskiej kultury wśród imigrantów na wyspie, organizuje uroczystości z okazji polskich świąt, np. występy dzieci śpiewających polskie piosenki z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Profil na facebooku TUTAJ.
Fundacja Moja Islandia. Fundacja i portal działają od niedawna. Jego celem jest niesienie różnego rodzaju pomocy Polakom przybywającym i mieszkającym w Islandii. Strona internetowa TUTAJ.
Szkoła Polska w Reykjaviku (pod opieką prawną Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Polskiej w Reykjaviku) – pomysł na stworzenie Szkoły Polskiej dla dziecin wykiełkował, kiedy ruszył pełną parą Konsulat RP w Reykjaviku. W październiku 2008 r. odbyła się inauguracja pierwszego roku szkolnego. Strona internetowa TUTAJ.
Stowarzyszenie miłośników kultury polskiej i islandzkiej Winda – organizuje wydarzenia i atrakcje aktywizujące i integrujące Polaków na Islandii (spacery, maratony planszówkowe itp.). Profil na facebooku TUTAJ.
Projekt Polska is – założone w 2012 roku przez Miłosza Hoduna środowisko aktywnie działajace na rzecz lokalnej społeczności, promocji Polski wśród obywateli Islandii i budowania na wyspie pozytywnego wizerunku Polaków. Strona internetowa TUTAJ.
PLeikhús Polskie Stowarzyszenie Teatralne na Islandii – grupa aktorów-amatorów oraz miłośników teatru aktywnie działających w sferze życia publicznego i kulturowego Islandii. Ich przedstawienia mają na celu m.in. zacierać bariery między Polakami a Islandczykami, pomagać oswajać doświadczenie emigracji. Profil na facebooku TUTAJ.
Grupa Razem Raźniej – organizuje spotkania integracyjne dla rodzin Polonii i regularne imprezy tematyczne (np. świąteczne) dla dzieci przedszkolnych. Profil na facebooku TUTAJ.
Polskie Towarzystwo Fotograficzne na Islandii Pozytywni – celem towarzystwa jest promocja kultury, integracja środowisk twórczych związanych z fotografią, pomoc w samodoskonaleniu artystycznym i podnoszeniu poziomu fotograficznego członków oraz poprawianie wizerunku Polaków na Islandii. Profil na facebooku TUTAJ.
Northluk Nordic Adventures – firma turystyczna założona przez polskich przewodników i podróżników, organizuje m.in. wystawy fotografii, fotoekspedycje akademii Nikona na Islandii. Strona internetowa TUTAJ.
Polski Klasztor Sióstr Karmelitanek – znajduje się w Hafnafjördur, satelickim mieście Reykjaviku. Wszystkie Siostry są Polkami, pochodzą z całego kraju. Więcej na temat klasztoru dowiesz się np. z tego artykułu. Strona internetowa TUTAJ.
Placówki dypolmatyczne:
– Ambsada Rzeczpospolitej Polskiej w Reykjaviku (powstała z Konsulatu Generalnego RP w Reykjaviku). Strona internetowa TUTAJ.
– Konsulat Honorowy Polski na Islandii – Konsulem Honorowym jest Fridrik Gunnarsson.