Serwujemy Wam kolejną porcję video propozycji pomocnych w przygotowaniu filmowego maratonu o Islandii.

 

Iceland Extreme Beauty ( National Geographic Documentary)
Total time: 53:44

 

Anthony Bourdain No Reservations S01E02 Iceland
Total time: 41:40

 

Makłowicz w podróży: Islandia – Reykjavik
Podróż po Wyspie Lodu Robert Makłowicz rozpoczyna w jej stolicy, jednocześnie najstarszej osadzie na wyspie, założonej przez Wikingów już w IX wieku. Warunki życia na Islandii w tamtych czasach ilustruje ekspozycja w muzeum o „kalendarzowej” nazwie 871 +/-2. W niezbyt rozległym centrum miasta na uwagę smakoszy z pewnością zasługuje niepozorna budka z hot-dogami, uważanymi przez wielu za najlepsze w tej części świata! Więcej atrakcji kulinarnych obiecuje rejkiawicki port: bary sushi, zupę z homara, szaszłyki z ryb i wieloryba oraz… autentyczny okręt islandzkiej Straży Przybrzeżnej, który brał udział w tzw. Wojnach Dorszowych.
Total time: 24:32

 

Makłowicz w podróży: Islandia – wyspa gejzerów
Skąd wzięła się nazwa „gejzer”? Podróżnik z Krakowa wyjaśnia to już na wstępie programu, w dodatku na żywym przykładzie. Zaraz potem gotuje w gejzerze jaja na twardo, które zjada z chlebem pieczonym w gorącej ziemi. Niezwykła przyroda Islandii ma również w ofercie olśniewające pejzaże, wulkany i wodospady. W takich okolicznościach rodzi się na polowej kuchence jagnięcina curry, danie tylko z pozoru niezbyt skandynawskie. Inną propozycją kulinarną odcinka jest ryba łupacz, wielki przysmak Północnego Atlantyku, w Polsce nadal mało znany. Czego jeszcze nie może zabraknąć na wyspie gejzerów? Oczywiście geotermalnych źródeł — gorącej kąpieli na koszt Matki Natury.
Total time: 25:18

 

Makłowicz w podróży: Islandia – Polacy
W kolejnym odcinku swojego programu kulinarno – podróżniczego Robert Makłowicz nadal gości na Islandii. Choć na Islandii często jest dość ciemno, naszych rodaków nie trzeba szukać tu ze świecą. Robert Makłowicz już przy śniadaniu w reykjawickim hotelu spotyka kelnerkę spod Krakowa. Silna grupa naszych rodaków, pracowników przetwórni rybnej, asystuje mu również podczas przyrządzania panierowanego dorsza na maśle. Kolejny polski trop prowadzi do słynnej restauracji, w której kulinarne doświadczenie zdobywa młody Polak, student miejscowej akademii szefów kuchni. Spod jego ręki wychodzą takie przysmaki, jak sashimi z maskonura i z wieloryba. Koniecznie należy również skosztować islandzkiej specjalności – surowego rekina dojrzewającego w ziemi. Łatwiej przełknąć go z kieliszkiem trunku o nazwie czarna śmierć.
Total time: 25:13