Polish Posters under Northern Lights to cykl wydarzeń, które odbędą się od września do listopada 2017 roku na Islandii. W ramach projektu będzie można wziąć udział w wystawach plakatów, wykładach o historii polskiej sztuki plakatu, warsztatach i projekcjach filmowych w Reykjaviku i Akureyri.
Plakaty są czymś więcej niż samą reklamą. Przykuwają uwagę odbiorców, zmuszają do refleksji i przemyśleń, poruszają wyobraźnię. Ich tematyka jest różnorodna i odnosi się do wydarzeń kulturalnych czy społecznych. Charakterystyczne cechy plakatu to lapidarność, przejrzystość, metafora i wyrafinowana forma, graficzna lub malarska.
Sztuka plakatu ma w Polsce długą tradycję, jednak prawdziwy przełom nastąpił tuż po drugiej wojnie światowej, kiedy tworzeniem plakatów do filmów zajęli się młodzi artyści graficy. Przez wiele lat projektowali je najwybitniejsi twórcy, wśród nich m.in. Jan Lenica, Wojciech Fangor, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Eryk Lipiński, Roman Cieślewicz, Franciszek Starowieyski i Waldemar Świerzy. Ich prace wyróżniały się dużymi walorami artystycznymi i oryginalnością, dzięki czemu zyskały szeroki rozgłos, a w świecie sztuki zaczęto mówić o „polskiej szkole plakatu”.
Rozwój nowych technologii przyczynił się do zmiany formy plakatu. Współcześni graficy tworzą nowy wizerunek polskiej sceny. Wyrazem wysokiej oceny polskiej twórczości plakatowej za granicą są liczne nagrody na konkursach plakatów oraz publikacje o sztuce plakatu.
Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Ogrody Sztuki i Galeria Plakatu w Krakowie. Dołącz do nas i odkryj magię polskich plakatów podczas wydarzeń w: Iceland Academy of the Arts, Nordic House, Reykjavik City Library – Gerduberg Culture House, Akureyri Art Museum, The Municipal Library of Akureyri, Kartöflugeymslan Gallery, MAk – Akureyri Culture Society i Reykjavík International Film Festival.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
PROGRAM
Iceland Academy of the Arts: Warsztaty “Plakat jako forma sztuki”
Data: 25-29.09.2017
Warsztaty dedykowane studentom projektowania graficznego i komunikacji wizualnej. Prowadzący warsztaty to prof. Leszek Żebrowski z Akademii Sztuki w Szczecinie, dr Monika Starowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz dr hab. Sebastian Kubica z Instytutu Sztuki w Cieszynie, Uniwersytet Śląski.
Reykjavik City Library | Gerduberg Culture House: Wystawa – Plakaty z Polski
Data: 23.09-19.11.2017
Wystawa najnowszych plakatów polskich artystów, którzy są gośćmi specjalnymi podczas projektu Polish Poster Project.
Leszek Żebrowski “Plakat ubogi”
Według dewizy Jana Lenicy, im plakat wykonany jest prościej, tym mocniej działa na wyobraźnię. Skromne, oszczędne kolorystycznie plakaty Żebrowskiego, podejmują swoisty dialog z widzem. Plakaty ubogie powstają w efekcie procesu redukcji – oczyszczania plakatu ze wszystkich elementów, bez których może się on obejść. Plakaty z tej serii zdobyły medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Teheranie i w Warszawie. Ponad 500 plakatów Żebrowskiego zostało wydanych drukiem. Żebrowski znany jest jako twórca plakatów do sztuk Williama Szekspira.
Sebastian Kubica “Krótkie historie”
Każdy plakat to historia. To podróż, w którą zabiera nas artysta. Wystawa jest okazją do poznania tajemniczego i magicznego świata plakatów Kubicy. Sebastian zajmuje się grafiką użytkową, rysunkiem, sztuką graficzną i ilustracją. Siła jego plakatów leży w interpretacji i warsztacie. Wybiera motyw adekwatny do tematu, wydobywa z niego esencję, którą odzwierciedla w plakacie.
Monika Starowicz “Kobiece fascynacje”
“Plakat powinien być indywidualnie piękny w swej formie, graficzny i powinien robić dużo hałasu swoim komunikatem. Mam swoje fascynacje i podążam za nimi. Każdy mój plakat zawiera skrawek mojej duszy. Bawię się formą, śladem, kolorem i fakturą. Plakat jest syntezą, czasem punktem wyjścia do kolejnych działań. Wystarczy tylko otworzyć głowę, rozwinąć skrzydła i polecieć.”
Reykjavik City Library | Gerduberg Culture House: Warsztaty dla dzieci w wieku 9-12
Data: 24.09.2017
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach „Wyzwolenie wyobraźni”. Zainspiruj się wystawą polskich plakatów i stwórz własny collage pod opieką artystów. Materiały z których będziemy korzystać to między innymi kawałki gazet i kolorowe papiery.
Nordic House: Wystawa plakatów filmowych
Data: 22.09-9.10.2017
Wystawa prezentuje selekcję współczesnych plakatów inspirowanych filmem. Plakaty zostały zaprojektowane w ciągu ostatniej dekady i przedstawiają filmy, których reżyserzy byli gośćmi honorowymi na festiwalu RIFF w ubiegłych latach, wśród nich: David Cronenberg, Jim Jarmusch czy Alejandro Jodorowsky. Na wystawie zostaną pokazane również plakaty do sławnych filmów Stanley’a Kubricka, Davida Lyncha, Jean-Pierre’a Jeuneta, Romana Polańskiego czy Krzysztofa Kieślowskiego.
Akureyri Art Museum: Wykład Natalii Dydo „Sztuka polskiego plakatu”
Data: 26.09.2017
Tematem wykładu jest polska szkoła plakatu, jeden z najważniejszych nurtów graficznych i artystycznych na świecie. Plakat jest zjawiskiem wyjątkowym na tle polskiej kultury wizualnej drugiej połowy XX wieku. Charakteryzuje się artystyczną integracją obrazu i tekstu, co odróżnia go od typowej reklamy. Podczas prezentacji przyglądniemy się zarówno historii, jak i współczesnej scenie plakatowej w Polsce.
The Municipal Library of Akureyri: Plakaty operowe i dziecięce
Date: 1-30.09.2017
Plakat towarzyszy operze od XIX wieku, kiedy to nastąpił jego dynamiczny rozwój. Początkowo jako typograficzny afisz z biegiem czasu artystyczny plakat w dzisiejszej postaci. Wystawa prezentuje plakaty do spektakli Gaetano Donizettiego, Giuseppe Verdiego, Georgesa Bizeta, Richarda Straussa, Giacomo Pucciniego, Julesa Masseneta, jak również plakaty do wydarzeń i festiwali związanych z operą. Na wystawie pojawią się również plakaty o tematyce dziecięcej tj. Dziadek do orzechów, Śpiąca królewna, Kopciuszek, Kot w butach, Kopciuszek.
Kartöflugeymslan Gallery in Akureyri: Wystawa plakatów społecznych
Data: 1-30.09.2017
Plakaty społeczne poruszają trudne oraz kontrowersyjne kwestie. Od twórcy oczekuje wrażliwości i umiejętnego zobrazowania tematu w sposób czytelny i poruszający odbiorcę. Plakaty prezentowane na wystawie dotyczą różnych zagadnień: tolerancji, ochrony środowiska, przemocy, wpływu państwa na życie obywateli. Przedstawione plakaty zawierają także istotne tematy związane z polskim społeczeństwem.
MAk – Akureyri Culture Society: Wystawa plakatów teatralnych i muzycznych
Data: 20.10-12.11.2017
Na wystawie zostaną zaprezentowane plakaty reklamujące koncerty i festiwale jazzowe, bluesowe czy koncerty muzyki klasycznej. Wśród plakatów znajdziemy również sylwetki znanych muzyków takich jak Fryderyk Chopin, David Bowie czy Nina Simone, i plakaty do sztuk teatralnych Williama Szekspira, Henryka Ibsena, Michała Bułhakowa, Antona Czechowa, jak i Witolda Gombrowicza.
Reykjavík International Film Festival: Projekcja filmu “Druga strona plakatu”
Druga strona plakatu, 2010, 52′
Scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Marcin Latałło
Produkcja: Wojciech Szczudło, Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska SA, Narodowy Instytut Audiowizualny
Film dokumentalny prezentujący historię ewolucji tworzenia plakatów, przedstawionej przez pryzmat rozmów Anny Piesiewicz – studentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z polskimi i zagranicznymi grafikami, reżyserami, malarzami i kuratorami wystaw. Jej zadaniem jest zaprojektowanie plakatu promującego film, podsumowującego dorobek polskiej sztuki plakatu. Materiał ilustrują powojenne i współczesne plakaty okolicznościowe, operowe, filmowe i teatralne, a także nagrania archiwalne z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz z Telewizji Polskiej. Film porusza zagadnienia artystyczne, które często są odzwierciedleniem sytuacji historycznej i opowiadają o społeczeństwie, kulturze i historii we współczesnej Europie.
Przydatne linki:
https://polishposters2017iceland.wordpress.com/
https://www.facebook.com/polishposterproject/
* materiały prasowe organizatora