Omawiając naszą podróż dookoła Islandii nie sposób nie wspomnieć o posiadanym przez nas środku transportu.

Przygotowując się do naszej wyprawy pod tym kątem braliśmy pod uwagę wiele różnych zmiennych związanych przede wszystkim z warunkami pogodowymi i drogowymi. Przyznać należy, że tak naprawdę nie da się tych rzeczy tak do końca przewidzieć na Islandii o tej porze roku. Wiedzieliśmy, że możemy spodziewać się wszystkiego i musimy być przygotowani odpowiednio na wiele niespodzianek (czyt. trudności). Dodatkowo przemieszczanie się przez całą Islandię to równocześnie poruszanie się po różnych geograficznych obszarach często bardzo od siebie odmiennych i specyficznych.

Podsumowując jeśli chodzi o pogodę to należy spodziewać się silnego wiatru, gwałtownych opadów śniegu i ewentualnie deszczu. W grę wchodzą niskie temperatury. Możliwa zatem jazda samochodem po drogach ośnieżonych, oblodzonych, śliskich, jak również szutrowych i bocznych. Teren będzie momentami prosty, ale także pagórkowaty i górzysty. Możliwe strome podjazdy i zjazdy.

Chcąc być dobrze przygotowanym na powyższe kontaktowaliśmy się z wieloma wypożyczalniami samochodów w Islandii dopytując się o różnego rodzaju samochody odpowiednie do tego typu podróży i pory roku. Szukaliśmy pomocnych rad, wskazówek oraz opinii na ten temat.

Bywały sytuacje, że spotykaliśmy się ze zdziwieniem u osób kiedy dowiadywały się, że wybieramy się w podróż dookoła Islandii o tej porze roku, gdyż jest wysokie ryzyko tego, że drogi będą nieprzejezdne. Pomimo ewentualnego zdziwienia wiele osób wspierało nas dobrym słowem, otuchą, radami oraz przydatnymi wskazówkami.

Najwięcej jednak czasu poświęciły nam osoby pracujące w Átak Car Rental w Reykjaviku. Átak Car Rental to firma założona jeszcze w 1979 i aktualnie jest jedną z najdłużej działających wypożyczalni samochodów w Islandii. Firma ma także dobre opinie wśród osób korzystających z jej usług. Dysponują bogatą ofertą samochodów – od małych do większych i bardziej luksusowych, a także minivanów i wielu rodzajów jeepa z napędem 4×4.

Oni pierwsi wyciągnęli do nas swoją pomocną dłoń. Átak wykazał szczególne zainteresowanie naszym projektem oraz pomysłem podróży poślubnej i jednocześnie zimowej wyprawy. Kiedy opowiadaliśmy im o naszym planie i pokazywaliśmy naszą trasę okazywali nam dużo cierpliwości i uwagi. Udało nam się z nimi zbudować bardzo dobrą relację. Osoby z Átak rozumiały o co nam chodzi i jak ważne jest to wszystko dla nas. Ponadto okazali się zwyczajnie ludzcy, przyjacielscy i z dużym poczuciem humoru.

Átak Car Rental wyszli naprzeciw naszym oczekiwaniom i wymaganiom służąc pomocą organizacyjną. Wielokrotnie dzieliliśmy się spostrzeżeniami i sugestiami. Omawialiśmy plany i byliśmy w ciągłym kontakcie. Tak przed podróżą, jak również i w jej trakcie. Zaoferowano nam samochód, który miał nas nie zawieść w czasie jazdy i pozwolić pokonać ewentualne trudności, które mogliśmy napotkać w trasie.

Faktycznie samochód sprawdził się w 100% i nie zawiódł nas w żadnym momencie naszej podróży. Co więcej bardzo często służył nam jako przytulne i bezpieczne schronienie przed wiatrem, śniegiem, deszczem i niższymi temperaturami. Zapewniał nam także odpowiedni komfort jazdy w każdych warunkach. A doświadczyliśmy go dość mocno tak w ilości przejechanych kilometrów jak i różnorodności warunków pogodowych i drogowych. Góry, oblodzone drogi, śnieg, błoto, szutrowe drogi. Wszystkie te przeszkody i wiele innych nasz samochód pokonywał i żadnym się nie poddawał. Doskonale dawał sobie radę, a my razem z nim.

Ponadto na każdym etapie naszej podróży osoby z Átak dopingowały nas. Dzięki ich pomocy nasza podróż przebiegła komfortowo i bezpiecznie. Nie było żadnych problemów. Za to z tego miejsca im serdecznie dziękujemy!