AutorAlda Sigmundsdóttir

Tytuł polski: „Mała księga dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach”

Tytuł oryginału: „Hið heilaga orð

Tłumaczenie: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki​

Data wydania w Polsce: 6 maj 2020

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Liczba stron: 250

 

 

 

* Opis książki:

Przez stulecia mieszkańcy Islandii musieli zmagać się z trudnymi warunkami fundowanymi im przez klimat i położenie wyspy. Nic dziwnego – ponad 200 wulkanów i liczne lodowce, wysokie klify, ostry wiatr z niemal każdej strony… Do tego pustka, choć dawno temu tę samotną skałę wystającą gdzieś pośród Oceanu Atlantyckiego porastały gęste lasy. Niestety, poszły z dymem, a właściwie z parą…
Bo Islandczycy uwielbiają sauny, od zawsze. I zawsze mieli mnóstwo rozwiązań, jak przetrwać w tak surowych warunkach. Niektóre pomysłowe, inne wręcz epokowe, ale większość, jak udowadnia Alda Sigmundsdóttir, wyjątkowo komiczne.

Choć to zaledwie mała książeczka, w rzeczywistości jest prawdziwą księgą, w której pochodząca z Islandii autorka popularnego bloga „The Iceland Weather Report” przedstawia najciekawsze, najzabawniejsze i często zaskakujące fakty dotyczące tego, jak kiedyś wyglądało życie na tej wyjątkowej, wulkanicznej wyspie.

Dowiecie się z niej:
• Jakie zastosowanie miały „patyczki czuwania”?
• Dlaczego każdy musiał trzy razy westchnąć przed śmiercią?
• Na czym polegał zwyczaj „bogowania przez okno”?

Entuzjazm, z jakim autorka odkrywa przed nami kolejne zadziwiające tradycje i zwyczaje, sprawiają, że nabieramy podziwu dla ludzi, którzy potrafili przetrwać w warunkach przyprawiających o dreszcze. I szacunku dla ludzi, którzy mieszkają tam do dziś.

 

* źródło opisu: wydawca Wydawnictwo Poznańskie tutaj

 

Alda Sigmundsdóttir – jest pisarką, dziennikarką i tłumaczką. Urodziła się w Islandii, ale mieszkała m.in. w Kanadzie, na Cyprze i w Niemczech, zanim wróciła do Islandii. Jako korespondentka Associated Press napisała wiele artykułów na temat kryzysu politycznego i gospodarczego w swoim kraju. Pisze także regularnie w The Guardian. Alda jest autorką dwóch książek: „Living Inside the Meltdown” – pierwsza książka poświęcona doświadczeniom ludzi podczas załamania gospodarczego Islandii oraz „The Little Book of the Icelanders, on the quirks and foibles of the Icelandic people„. Website / Facebook / Instagram / Twitter.