„Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach.”

Autor: Anna Kurek

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Data wydania: 04 kwiecień 2018

Liczba stron: 309

 

 

 

 

* Opis książki:

Norwegowie są najszczęśliwszym narodem na świecie.Łososie są  jednym z głównych towarów eksportowych tego kraju.Jeśli Norweg jest cały w skowronkach, może o sobie powiedzieć å være en glad laks, co oznacza, że jest zadowolonym łososiem. Nikt nie wie, jak to jest być łososiem, ale wiadomo, że typowy Norweg jest zadowolony z życia. I wiadomo, że to typowo norweskie – mówić o tym, co jest typowo norweskie. Określenie typisk norsk to niemalże marka, z której Norwegowie są niesłychanie dumni. Według jednego z tamtejszych badaczy, bycie typisk norsk polega właśnie na przeznaczaniu kolosalnych sum z podatków na badania, co tak właściwie oznacza bycie typisk norsk.

Z tej książki dowiecie się, że typowo norweskie są między innymi:
– prezenty w postaci szpatułki do sera (która w dodatku jest norweskim wynalazkiem!)
– lęk przed porównaniami z Duńczykami lub – co gorsza! – ze Szwedami
– skandynawska gościnność i serdeczność, gdy jednocześnie przypadkiem napotkany znajomy nie zapyta nawet „co słychać?”
– Ola i Kari, czyli stereotypowi Norwegowie, zachowujący się aż do bólu w sposób typisk norsk.

W tej książce czuć magnetyzm Północy. Norwegia od kuchni bawi, zachwyca i przyciąga, każdy rozdział to przygoda!Jarosław Kuźniar, CEO goforworld.com

* źródło opisu: tutaj

 

 

 

Anna Kurek – Norwegolożka z wykształcenia i zamiłowania, tłumaczka i lektorka języka norweskiego, związana z Katedrą Skandynawistyki UAM w Poznaniu. Miłośniczka północy, języka norweskiego, blogerka i tłumaczka zaprasza na subiektywną wyprawę do krainy fiordów, trolli i brązowego sera. Od kilku lat prowadzi bloga Norwegolożka.com, gdzie dzieli się z czytelnikami swoją miłością do Norwegii i języka norweskiego.