AutorArnaldur Indriðason

Tytuł polski: „Czarne powietrza”

Tytuł oryginału: „Svörtuloft

Tłumaczenie: Jacek Godek

Data wydania w Polsce: 18 kwiecień 2018

Wydawnictwo: W.A.B.

Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 10)

Seria: Mroczna Seria

Liczba stron: 320

 

 

 

* Opis książki:

 

Czarne powietrza to ponura i wstrząsająca historia o chciwości, brudnych interesach i dumie.

Sigurdur Oli ma poważny problem. Na spotkaniu z okazji rocznicy matury zauważa przepaść między swoim życiem a tym, jak żyją jego dawni znajomi. To bez wyjątku ludzie sukcesu, inaczej niż on. Trudno się dziwić, że jest rozgoryczony i przygaszony.

Tymczasem dawny kolega prosi go o pomoc, szantażowany po tym, jak wziął udział w spotkaniu swingersów. Sigurdur się zgadza, a gdy przybywa do mieszkania szantażystki, widzi ją leżącą w kałuży krwi.

Ofiara umiera w szpitalu, a Sigurdur uczestniczy w śledztwie w sprawie tajemniczego morderstwa. Policjant nie ujawnia jednak przyczyny swojej obecności na miejscu zbrodni.

 

* źródło opisu: wydawca Wydawnictwo W.A.B.tutaj

 

 

 

A tych wszystkich, którzy lubią książki słuchać gorąco zachęcam do zapoznania się z audiobookiem będącym produkcją przygotowaną przez audioteka.pl – czyta: Andrzej Ferenc / Czas:
9 godz. 51 min. – cały audiobook znajdziecie TUTAJ. Polecamy!


 

Arnaldur Indriðason – Pisarz islandzki, autor scenariuszy. Skończył historię na Uniwersytecie Islandzkim, pracował jako dziennikarz i krytyk filmowy. Mieszka w Reykjaviku z żoną, ma troje dzieci. Jest autorem kryminałów: „Synir duftsins” (1997), „Dauðarósir” (1998), „W bagnie” (2000, W.A.B. 2000), „Grobowa cisza” (2001, W.A.B. 2010), „Röddin” (2003), „Kleifarvatn” (2004), „Vetrarborgin” (2005), „Harðskafi” (2007) i „Svörtuloft” (2009), oraz innych powieści: „Napóleonsskjölin” (1999), „Bettý” (2003) i „Konungsbók” (2006).
Indriðason otrzymał w 2003 roku nagrodę Szklanego Klucza, Złoty Sztylet (Gold Dagger Award), przyznawany przez Brytyjskie Stowarzyszenie Twórców Literatury Kryminalnej (2005), oraz był nominowany do Barry Award (2006). Bestsellerowe „W bagnie” w 2006 zostało nominowane do International IMPAC Dublin Literary Award oraz otrzymało Le Prix Mystère de la Critique, a także Szklany Klucz za najlepszy kryminał skandynawski roku (2002).
Kryminały „islandzkiego Henninga Mankella” zostały znakomicie przyjęte w Europie, szczególnie w Skandynawii i Wielkiej Brytanii, a także w Ameryce. O twórczości Indriđasona z entuzjazmem pisali autorzy kryminałów, m.in. Val McDermid. Książki Indriðasona były tłumaczone m.in. na angielski, francuski, duński, niemiecki, włoski, czeski, szwedzki, norweski i fiński. (źródło opisu: http://wab.com.pl/?autor=461)