Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

 

 

 

AutorBjarnason Egill

Tytuł oryginału: „Eldarnir. Ástin og aðrar hamfarir

Tłumaczenie: Agnieszka Nowakowska

Data wydania w Polsce: 01 czerwiec 2022

Wydawnictwo: Znak Literanova

Liczba stron: 368

 

 

 

 

* Opis książki:

 

LEKTURA OBOWIĄZKOWA DLA KAŻDEGO, KTO MARZY O PODRÓŻY NA ISLANDIĘ.

Kiedy 1200 lat temu wódz Wikingów Ingólfur Arnarson osiadł statkiem na mieliźnie na środku północnego Atlantyku, nie wiedział, że odkrył wyspę, która na zawsze zmieni świat.

To właśnie tam powstał naród, który po cichu odegrał kluczową rolę w kształtowaniu świata, jaki znamy. Zaczynając choćby od tego, że to Islandczycy (a nie Kolumb) pierwsi odkryli Amerykę, ale są zbyt skromni, żeby mówić o tym głośno.

Gdyby nie Islandia, Avengersi nie mieliby Thora, człowiek nie postawiłby stopy na Księżycu, a Tolkien nigdy nie napisałby Władcy Pierścieni i być może nie doszłoby do wybuchu Rewolucji Francuskiej.

Wielka historia małej wyspy jest pełna niezwykłych opowieści przedstawiających dzieje tego fascynującego kraju, który stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc.

Islandia niezmiennie jest marzeniem podróżników. Ta mała wyspa na „końcu świata” to nie tylko oszałamiające widoki, wulkany, gejzery, lodowce, zorze polarne i czerwone domki w Reykjaviku. To również miejsce, gdzie doszło do pierwszego strajku kobiet, przywódcy mocarstw debatują o losach świata podczas spotkań w nawiedzonym domu, a najstarszy na świecie parlament usunął z alfabetu literę „z” (z wyjątkiem słowa „pizza” oczywiście).

Poznaj niesamowitą historię Islandii i jej mieszkańców.

„Fascynujący wgląd w islandzką kulturę i świeże spojrzenie na jej globalny wpływ. UWAGA: może sprawić, że czytelnicy zapragną być Islandczykami”. – Helen Russell, autorka Życia po duńsku

 

* źródło opisu: wydawca Znak Literanova tutaj

 

 

Egill Bjarnason  –  jest islandzkim dziennikarzem mieszkającym w Reykjaviku. Jego prace ukazały się w New York Times, National Geographic, Associated Press, Al Jazeera Online, AJ+, Lonely Planet i Hakai Magazine. Jako stypendysta Fulbright Foreign Student uzyskał tytuł magistra dokumentacji społecznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz, gdzie przez dwa lata pracował również jako asystent nauczyciela fotografii i statystyki. Jego debiutancka książka non-fiction, How Iceland Changed the World, została opublikowana przez Penguin Books w 2021 roku. http://egillbjarnason.com/