„Lud. Z grenlandzkiej wyspy”

Autor: Ilona Wiśniewska

Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Data wydania: 05 wrzesień 2018

Liczba stron: 232

 

 

 

 

 

* Opis książki:

U zachodnich wybrzeży największej wyspy świata leży skalista wysepka o powierzchni dwunastu kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez tysiąc trzysta osób. To tutaj znajduje się najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska pracowała jako wolontariuszka przez trzy miesiące wiosną 2017 roku. Pisząc kolejny reportaż z Północy, chciała na coś się przydać tym, których historii przyjechała wysłuchać.

Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w trakcie kursowania taksówką z jednej wyspy na drugą po zamarzniętym morzu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów dla kilkudziesięciorga stołowników. Nigdy wcześniej nie spotkała ludzi tak dumnych ze swojego pochodzenia, ale w sposób nieodbierający dumy innym. Nigdy wcześniej też nikt tak często się z niej nie śmiał, a też ona nigdy wcześniej tak często nie śmiała się z samej siebie.

Uummat to po grenlandzku serce. Uummannaq – tam, gdzie leży serce. Lud to książka o sercu Grenlandii, które najmocniej bije w Uummannaq.

Lód, którym można się poparzyć. Lud, który potrafi żyć w ekstremalnych warunkach, ale może nie przetrwać zamieci nowoczesności. Grenlandia Wiśniewskiej jest jak baśń, po której trochę strach zasnąć. Autorce udało się napisać intymną książkę o największej wyspie na świecie, coś więcej niż reportaż. Uważajcie, lód tylko pozornie jest mocny.
Paweł Sołtys

Wiśniewska nie pisze przewodników dla turystów. Autorka wgryza się w portretowane miejsce tak mocno, że aż boli. Zawsze staje po stronie słabszych, odrzuconych, próbując rozwikłać ich zawiłe losy i odczarować krzywdzące stereotypy. Ma o czym opowiadać, choćby na zasadzie kontrastu. W końcu Norwegia i Dania, która sprawuje pieczę nad Grenlandią, należą – w co nikt nie wątpi – do krajów obrzydliwie bogatych. No i niebiańsko ponoć szczęśliwych.
24 sierpnia 2018 Maria Fredro-Boniecka, vogue.pl

* źródło opisu: Wydawnictwo Czarne tutaj

 

 

 

 

Ilona Wiśniewska– (ur. 1981) — reporterka i fotografka, współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek Białe. Zimna wyspa Spitsbergen oraz Hen. Na północy Norwegii. Była nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę Hen otrzymała także nagrodę w konkursie Travelery. Mieszka w północnej Norwegii. (źródło tutaj)