AutorNiviaq Korneliussen

Tytuł polski: „Dolina kwiatów”

Tytuł oryginału: „Blomsterdalen”

Data wydania w Polsce: 7 wrzesień 2022

Tłumacz: Agata Lubowicka

Wydawnictwo: Czarne

Ilość stron: 328

 

 

 

* Opis książki:

Nagroda Rady Nordyckiej 2021 – po raz pierwszy przyznana pisarce z Grenlandii

Najgorszy jest dzień polarny. Pastelowe niebo przypomina różowe i niebieskie ubranka dla noworodków. Ostre promienie słońca potęgują rażącą biel śniegu. Majestatyczne góry, widoczne teraz wyraźniej, przytłaczają. Po ciemnej zimie miało być przecież lepiej, a jednak kolejny raz chcesz odebrać sobie życie. To, co najlepsze, już się wydarzyło.Dolina Kwiatów to pełna gniewu, ale też czarnego humoru powieść o miłości, żałobie, wykluczeniu i braku przynależności. To historia o młodej kobiecie, która przez kilka ostatnich miesięcy swojego życia ucieka od wspierającej rodziny, kochającej partnerki, znajomych z uczelni, w końcu – od siebie samej. Korneliussen przejmująco pisze o masowych samobójstwach na Grenlandii, z empatią podejmuje temat cielesności i tożsamości płciowej, błyskotliwie punktuje złożone grenlandzko-duńskie relacje, ale przede wszystkim daje głos młodym ludziom, którzy na zawsze zostawili puste krzesło przy rodzinnym stole i niewypowiedzianą ciszę na cmentarzu w Dolinie Kwiatów. 

 

Po latach czytania książek o Grenlandii wreszcie możemy czytać grenlandzką literaturę. Niviaq Korneliussen jest ważnym i słyszalnym głosem młodego pokolenia Grenlandczyków, a jej „Dolina Kwiatów” to bezkompromisowa i świetnie skonstruowana powieść wskazująca najważniejsze problemy społeczne i stereotypy, z którymi mierzą się mieszkańcy największej wyspy świata.

Ilona Wiśniewska

„Dolina Kwiatów” mogłaby z łatwością uchodzić za kolejną powieść dla młodzieży o problemach dojrzewania. Uderzający jest moment, gdy zdajesz sobie sprawę, że ta książka jest czymś zdecydowanie więcej.

Benedicte Gui de Thurah Huang, „Politiken”

„Dolina Kwiatów” to doskonały przykład powieści, która stara się zainicjować debatę na ważny temat, a staje krokiem milowym w karierze autorki.

Tue Andersen Nexø, „Information”

„Dolina Kwiatów”, druga powieść Niviaq Korneliussen, to książka brutalna i wyrafinowana zarazem.

Lars Bukdahl, „Weekendavisen”

Dolina Kwiatów” ukazuje problem samobójstw jako upiorną, stłumioną, ale niestety wszechobecną rzeczywistość współczesnego grenlandzkiego społeczeństwa.

Nicklas Freisleben Lund, „Jyllands-Posten”

* źródło opisu: wydawca
 

Niviaq Korneliussen (ur. 1990) – studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Grenlandzkim oraz psychologię na Uniwersytecie w Aarhus, ale porzuciła studia, by skupić się na karierze pisarskiej. Zadebiutowała w 2014 roku powieścią Homo sapienne, za którą otrzymała nominację do Nagrody Rady Nordyckiej oraz nagrody literackiej redakcji pisma „Politiken”. W 2015 roku, we współpracy z artystką Lisbeth Karline Poulsen, stworzyła wystawę Ordet-(assiliaq) w kopenhaskim Domu Grenlandzkim Kalaallit Illuutaat. W 2018 roku teatr Svalegangen w Aarhus wystawił jej sztukę Den grønlandske mand w reżyserii Hanne Trap Friis. Jej najnowsza książka Dolina Kwiatów otrzymała Nagrodę Rady Nordyckiej – która tym samym po raz pierwszy trafiła do grenlandzkiego twórcy. Książka była również nominowana do nagrody literackiej pisma „Politiken” oraz do Nagrody Literackiej Montana. (źródło opisu: wydawca)