MariusZiska_1500x5451-m5eb3q04d4a316klk7c5ncp8aaus1g9afstxun3f6o

O farerskim muzyku Marius Ziska i jego intrygującym indie folkowym zespole pisaliśmy więcej przy okazji premiery jego poprzedniego krążka „Recreation” (2013) (nasza recenzja tutaj).

W lutym 2015 r. na Wyspach Owczych miała premierę nowa płyta Mariusa Ziska zatytułowana “Home/Heim”. W innych krajach album ukazał się dwa miesiące później.

Materiał na “Home/Heim” nagrywany był w Bloch Studio w Tórshavn. Miksowaniem muzyki zajmował się Addi800, a mastering wykonała Mandy Parnell. Okładkę przygotował Torfinnur Jákupsson.

W nagraniach nowej płyty obok Hans Marius Ziska (wokal, gitara) ponowie pojawili się znani z poprzedniego albumu muzycy:

Allan Tausen – gitara, wokal
Heðin Ziska Davidsen – gitara, modular, syntezator, sitar, ukulele, wokal
Mikael Blak – bas
Brandur Jacobsen – perkusja, wokal

Usłyszeć również możemy nowych muzyków:

Magnus Johannesen – pianino
Sakaris Joensen – syntezatory

11037889_1148649278494196_2450704145747924927_n

Nie jest tajemnicą, iż tytuł nowego wydawnictwa Farerczyka jest bardzo sugestywny i wiele wyjaśniający. Po pierwsze wskazuje, że utwory na płycie wykonywane są w dwóch językach – angielskim i farerskim (a w jednym pojawia się również islandzki). Po drugie główny temat tekstów przygotowanych na album dotyczy wspomnianego „domu”. Jak podkreśla muzyk: „z jednej strony jest to płyta o relacjach między ludźmi, a z drugiej strony mówi również o relacji człowieka ze wszechświatem”. Z jego tekstów bije mądrość i doświadczenie. Utwory na płytę powstawały w ciągu ostatnich dwóch lat.

Muzykę na „Home/Heim” można określić jako alternative indie folk. Jest to specyficzna mieszanka popu, rocka, folku i tego wszystkiego co ukrywa się pod pojęciem stylu singer-songwriterskiego.

Marius Ziska nie ukrywa swoich upodobań do tego, aby każde jego wydawnictwo było zróżnicowane. Dowiódł tego na poprzednich krążkach, jak i na obecnym. Na przykład uczynił nową płytę dwujęzyczną. Ponadto zaprosił do współpracy dwójkę znanych i cenionych wokalistów. Pierwszym z nich jest islandzki trubadur Svavar Knútur (duet w utworze „Tokan”, na marginesie wspomnę o tym, że w 2014 roku utwór ten został wybrany jako ‚piosenka roku‚ podczas Faroese Music Awards). Drugą osobą jest Eivör (duet w utworze „Shades”), która zresztą towarzyszyła artyście w jego trasie po Niemczech i Austrii w marcu tego roku.

Album „Home/Heim” nie tylko z racji tematyki tekstów, ale również za sprawą brzmienia i ujmującej atmosfery muzyki jawi się niczym rozmarzona podróż przez farerskie krajobrazy. Jest klimatycznie i nastrojowo. Jest też spokojnie, ale głęboko. Podczas słuchania płyty nietrudno wyobrazić sobie malownicze pejzaże Wysp Owczych. Marius Ziska wprowadza nas w krainę zapomnienia. W tym przypadku delikatne, nieco senne kompozycje, przesiąknięte sentymentem, melancholią i refleksją bronią się same. Słucha się ich zwyczajnie dobrze. Emocje i sensualne doznania gwarantowane.

maxresdefault

Nie sposób odmówić „Home/Heim” piękna. W centrum tej muzyki jest oczywiście wokal. Barwa głosu i maniera śpiewania Mariusa (o czym wspominałem już kiedyś) przypomina Justina Vernona (Bon Iver, Volcano Choir) i Chrisa Martina (Coldplay). Wszechstronny w barwie i nastroju głos farerskiego muzyka to istotny element, które kreuje i kształtuje klimat jego twórczości. Marius operuje nim w sposób urzekający, wzruszający i chwytający za serce. Śpiewa z wyczuciem, spokojem i głębią. Dzięki temu Marius nadaj swojej muzyce lekkości i wyjątkowości. Jego głos wnika prosto do serca i koi jak balsam.

Marius Ziska hipnotyzuje nas nie tylko swoją fantastyczną barwą głosu, ale także interesującą melodią. Nie powinno jednak to dziwić, zważywszy, że talent Mariusa Ziska do tworzenia niebanalnych kompozycji i aranżacji jest zbyt wielki, aby coś, czego świadomie się podejmuje, mogło się nie powieść.

Jeśli ktoś jest zainteresowany czymś takim jak szczerość i autentyczność we współczesnym indie folku powinien sięgnąć po album „Home/Heim”. Nie zawiedzie Was żaden kawałek na tym wydawnictwie.

 

 

Marius Ziska :: Home/Heim

1 – The House [04:27]
2 – Let’s Not Fall Apart [03:23]
3 – Going Home [03:42]
4 – Shades (feat. Eivør Palsdottir) [04:30]
5 – Villingarsjónin [04:13]
6 – Nærveran [04:12]
7 – Aftur Til Jørðina [07:20]
8 – Tokan (feat. Svavar Knutur) [04:09]

 

 

 

 

Marius Ziska : website / facebook / soundcloud

Marius Ziska :: Home/Heim (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów