Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Human Error.

Moskvít to islandzki rockowy zespół, który pochodzi z miejscowości Selfoss, znajdującej się w południowo zachodniej części Islandii. Zespół tworzą:

Sigurjón Óli Arndal Erlingsson – wokal, bas
Alexander Örn Ingason – perkusja, chórki
Jón Aron Lundberg – fortepian, klawisze, chórki
Valgarður Uni Arnarsson – gitara, chórki

13 sierpnia 2021 roku Moskvit wydał swój debiutancki album pod tytułem „Human Error”. Materiał na płytę został nagrany w Dynur Recording Studio przez Kjartana Guðmundssona, a jego masteringiem zajmował się Neil Pickles z Reval Sound. Na płycie gościnnie wystąpiła Jóhanna Rut, która zagrała na skrzypcach.

Human Error” to album koncepcyjny, opowiadający o osobie, która zmaga się ze swoimi wewnętrznymi demonami. W utworach poruszany jest np. temat etyki, kultury i filozofii, którą kierują się seryjni mordercy. Album jest z pewnością opowieścią o mordercy i jego przeżyciach lub czynach, gdzie w grę wchodzi wiele emocji takich jak miłość, szok, nienawiść i cierpienie, ale jeśli przyjrzymy się mu głębiej to zobaczymy, że tak naprawdę chodzi tutaj o sarkazm i satyrę. Wiele piosenek na albumie charakteryzuje się dużą ilością suspensu i akcji. Najlepszym tego przykładem jest chociażby utwór  „Tarantino”, który otwiera omawiany album. Główny bohater tego fragmentu zmaga się z chęcią zabijania ludzi, ale zamiast zmierzyć się z problemem, ucieka od niego i poddaje się obcemu głosowi, który przejmuje nad nim kontrolę. Utwór tytułowy „Human error” opowiada o mordercy i jego związku z kobietą, która bierze czynny udział w jego morderstwach. Kiedy z nim zrywa, on nie jest gotowy, aby to zaakceptować i ulega żądzy zemsty. „Baby are you” jest piosenką, która opowiada o nieudanym związku kobiety i mężczyzny. Po tym, jak sprawy między nimi zaczynają się źle układać, mężczyzna planuje odbierać sobie życie. W „He is coming my way”, który zajmuje się obławą na głównego bohatera, można doświadczyć jak fajnie muzyka koresponduje z tekstem, w którym prędkość wzrasta wraz z postępem utworu.

Moskvít to rockowy zespół, który przyciąga uwagę swoją ognistą i orzeźwiającą muzyką (oraz schludnym ubiorem). „Human Error jest płytą, na której usłyszeć można masę różnorodnych inspiracji, chociaż brzmienie ich debiutanckiego albumu stanowi przede wszystkim mieszankę amerykańskiego rocka, rock’n’rolla i bluesa z elementami hard rocka, rockabilly i niesamowicie wypadającymi w ucho indie popowymi melodiami. Chłopaki mają patent na porywające utwory. Grupa śmiało może stawać w zawody z najlepszymi w tego typu graniu.

Na „Human Error znajdziemy pokaźną sumę świetnych ognistych riffów i solówek, podbitych wyrazistym basem i solidną perkusją nadającym tej muzyce szalonego charakteru i mocy oraz kapitalne partie instrumentów klawiszowych. Debiutancki album islandzkiej kapeli jest jednocześnie demoniczny i liryczny, energetyczny i cyniczny, w końcu słodki i gorzki. Naładowany mocnymi emocjami, rock’nrollowym feelingiem i chwytliwymi melodiami. Na płycie jest ich cała barwna paleta. Kompozycje z płyty z jednej strony są zróżnicowane, a z drugiej natomiast bardzo spójne z jasną wizją zespołu na ich styl grania. Wszystko jest tu wyważone i daje świetny efekt. Rockowa energia nastraja nas tutaj już od pierwszych dźwięków muzyki. Ciekawe kompozycje, wychodzące poza pewne ramy i nie dające nam zasnąć  składają się na bardzo udany krążek, który wypada po prostu przebojowo, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Takiego efektu Moskvít raczej by nie osiągnął, gdyby nie wokalista – Sigurjón, który rozpieszcza nas znakomitym wokalem. Jego bluesowo-rockowy, tudzież rock’n’rollowy śpiew nadaje kompozycjom niesamowitego, ponadczasowego klimatu. Ponadto chórki tworzone przez pozostałych muzyków dodają ich muzyce niezwykłego „smaczku”. Słychać tu czystą, niczym nieskrępowaną naturalność. Ale, żeby nie było, są tutaj również momenty nastrojowe, pozwalające na wytchnienie i złapanie oddechu. O znudzeniu nie ma mowy.

Human Error zachwycił mnie i obudził apetyt na kolejne wydawnictwa od Moskvít, bo widać, że w kapeli drzemie jeszcze mnóstwo obiecującego potencjału.

 

 

Moskvit :: Human Error

1. Tarantino 4:44
2. Counting Teeth 4:26
3. Hey You 3:39
4. He’s Coming My Way 4:09
5. Panhandling Man 4:36
6. Tell Me Why 3:15
7. Hey Love 4:03
8. History 3:42
9. Easy Coming 5:13
10. Human Error 3:53
11. Tell Me Why Interlude 1:17
12. Baby Are You There 4:43

 

 
Moskvit : facebook / instagram / soundcloud / spotify / youtube


Moskvit :: Human Error (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów