Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Aasiva to pseudonim artystyczny Colleen Nakashuk, 23-letniej singer-songwriterki posługującej się w swojej twórczości językiem Inuktitut, językiem eskimoskim pochodzącym z rodziny eskimo-aleuckiej, używanej przez Inuitów i Aluetów (pierwotnych mieszkańców półwyspu Alaska) na północnych krańcach Ameryki, w tym również w Kanadzie. Inuktitut jest językiem urzędowym m.in. na Alasce i Nunavut. Aasiva pochodzi z odległej i majestatycznej społeczności Pangnirtung znajdującej się w Kanadzie, na terytorium wspomnianego Nunavut. Obecnie artystka mieszka w Iqaluit, jedynym mieście na terytorium Nunavut, który jest również domem dla niedawno powstałej wytwórni muzycznej Aakuluk Music. Wytwórnia ta koncentruje się wokół współczesnych artystów tworzących muzykę Inuktitut, jest także wydawcą muzyki Aasivy. Na marginesie dodam, że Colleen Nakashuk jest absolwentką programu Nunavut Sivuniksavut skierowanego do inuickiej młodzieży, jako przełomowego partnerstwa kulturalno-edukacyjnego z Algonquin College w Ottawie. Podczas swoich występów i spotkań z młodzieżą, artystka chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat śpiewu gardłowego z młodszym pokoleniem Inuitów. W przeszłości młoda wokalistka uczyła się grać na skrzypcach i gitarze, jednak żaden z tych czy innych instrumentów nie zainspirował jej do pisania piosenek tak bardzo jak ukulele, którego brzmienie odkryła na studiach. Dodam, że artystka występowała również często na żywo z Averym Keenainakiem, wykonawczynią śpiewu gardłowego i wokalistką zespołu The Jerry Cans.

W 2018 roku Aasive zadebiutowała solowym albumem „Aasive”, który był nominowany do nagrody Best New Artist i Best Folk Album podczas Indigenous Music Awards 2019. Warto odnotować fakt, że artystka wystąpiła na Breakout West w Jukonie, zaś album osiągnął ponad 200 000 wyświetleń na Spotify. W tym samym roku Aasiva występowała i prowadziła warsztaty na temat gry na ukulele dla młodzieży na całej Północy oraz odbyła międzynarodowe tournée na Migration Music Festival w Taipei na Tajwanie.

9 lipca 2021 roku Aasive wydała swój drugi pełnometrażowy album „Niriunniq”, nakładem wytwórni Aakuluk Music. Materiał na płytę został nagrany w Iqaluit w garażu współzałożyciela danej wytwórni, Andrew Morrisona (wokalisty The Jerry Cans). Rzecz miała miejsce w marcu 2020 roku, tuż przed covidowym lockdownem. Dodam, że w Nunavut nie ma żadnych dedykowanych studiów nagraniowych. Najnowsze wydawnictwo Aasive zostało wyprodukowane przez Jace’a Laseka (The Besnard Lakes, Wolf Parade). Producent ukończył płytę w swoim Breakglass Studio w Montrealu.

Tytuł albumu „Niriunniq” należy tłumaczyć jako „Nadzieja” (ang. Hope). Najnowsze kompozycje Aasive poruszają temat tytułowej nadziei, badają dane zagadnienie i próbują wyjaśnić czym jest oddanie się nadziei nawet w głębokich stanach smutku, samotności i walki. Taki pomysł i koncepcja pojawiła się u artystki nie przez przypadek. Otóż, jak wyjaśnia Aasiva, w ciągu ostatnich kilku lat przechodziła naprawdę trudny okres. W 2019 roku nagle zmarła jej matka. W efekcie tego, przez wiele miesięcy artystka nie była w stanie śpiewać ani pisać nowej muzyki. Nie miała sił ani motywacji do tego, aby kontynuować swoją muzyczną twórczość. Wówczas wokalistka mocno zainteresowała się tematem radzenia sobie ze smutkiem. Znalazła sens i pomoc w nadziei. Wreszcie, kilka miesięcy po śmierci matki, ponownie zajęła się muzyką. Pierwszą piosenką, którą napisała po tej przerwie, była „Ungalirakki”. To kompozycja o radzeniu sobie z poczuciem żalu i straty, która powstała na cześć zmarłej matki artystki. Na marginesie powiem, że był to singiel promujący omawiany krążek. Warto również dodać, że okładkę przygotował artysta o pseudonimie @nurrahaq01, którego dzieło przedstawia ‚kobietę potężną w każdym kształcie i formie‚.

Alternatywna muzyka z „Niriunniq” balansuje pomiędzy electro popem, dream popem, new wave i inuickim folkiem – rdzenną ludową muzyką Inuitów. To fuzja brzmień syntezatorów i gitar, dźwięków elektronicznych i akustycznych, w tym ukulele. Przeplatają się tutaj wątki i motywy inspirowane pierwotną, ludową muzyką Inuitów, które mają swój niepowtarzalny charakter i są nieprawdopodobnie zjawiskowe, jak również wpływy pochodzące ze współczesnej sceny muzycznej. Przez cały czas mamy tutaj do czynienia wyłącznie z tekstami Inuktitut. Na płycie pojawiają się też dwa utwory z gatunku tzw. spoken-word, tj. „Naglingniq Piruqsiatuuqpuq” i „Inngiusiit Sinnaktuuvut”, które w zamyśle Aasivy mają pozwolić na maksymalne skoncentrowanie się na sile ludzkiego głosu. Zresztą warto zaznaczyć, że na albumie usłyszymy nie tylko melodyjny głos samej autorki albumu, ale również śpiew gardłowy Riity (kanadyjskiej wokalistki i osobowości telewizyjnej Inuk z Pangnirtung, nominowanej do nagrody JUNO i długoletniej członkini Polaris Music Prize), beatboxing rapera FxckMr, jednego z głównych przedstawicieli hip hopowej sceny Iqaluit, oraz wokal singer-songwritera Terry’ego Uyaraka.

Muzyka, którą wykonuje Aasiva jest niebywale zwiewna, delikatna, lekka i naturalna. Jest również świeża i natchniona. I chociaż na „Niriunniq” dominuje spokojne granie, a wokalistka bywa przede wszystkim liryczna, to śpiewa z tak dużym wdziękiem, że jej głos daje słuchaczowi więcej radości, przyjemności i nadziei, aniżeli smutku. Trzeba przyznać, że w jej czarującej muzyce jest coś, co podnosi słuchacza na duchu. Artystka sprawia wrażenie nie tylko bardzo uroczej, ale również niezwykle utalentowanej. Wielkim atutem nowej płyty jest jego spójność. Aasiva wraz ze swoją ekipą zadbali o to, byśmy otrzymali kompozycje nieprzesadzone i tworzące całą płytę, a nie tylko jakąś składankę. Podoba mi się także pozorny minimalizm tych utworów.  Przy pierwszym odsłuchu piosenki mogą brzmieć zwodniczo prosto, ale już przy kolejnym odsłuchu możemy dostrzec, że aranżacje zrobione są z głową, ile warstw znajduje się w ostatecznych miksach. 

Niriunniq” to bardziej dojrzała, pewna siebie i bardziej świadoma artystycznie Aasiva, która tworzy muzykę bez komercyjnego zamysłu, ale za to z niemałą wartością artystyczną. To niesamowite, że tak młoda osoba, potrafi odnaleźć w sercu miłość do swoich muzycznych korzeni i ma potrzebę dzielenia się nią. Młoda singer-songwriterka pięknie rozkwita jako kompozytorka i wokalistka. Zastanawiam się co przyniesie jej kolejna płyta.

 

Aasiva :: Niriunniq

01. Love Song (feat. FxckMr)
02. Inngiusiit sinnaktuuvut
03. Ungalirakki
04. Piqatiikka (feat. Riit)
05. Pigganaqtuq
06. Namu (feat. FxckMr)
07. Anuri (feat. FxckMr)
08. Naglingniq piruqsiatuuqpuq
09. Tulugaq
10. Pigunnaqtutit (feat. Terry Uyarak)
11. Outro

 

 

Aasiva : website / facebook / spotify


Aasiva :: Niriunniq (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów