Frederik Elsner to utalentowany singer-songwriter z Grenlandii. Na co dzień wokalista i gitarzysta zespołu Nanook, a także członek takich grup jak Hinnarik Meeqqallu i Among Relatives.

Po kilku latach funkcjonowania na grenlandzkiej, jak i zagranicznej muzycznej scenie Frederik nabył duże doświadczenia i wyrobił sobie własne na temat muzyki. według tego artysty, muzyka ma siłę, która pozwala jednoczyć ludzi mimo różniących ich kultur. Muzyka może stanowić pretekst do spotkań ludzi z odmiennych środowisk i być sposobem na przekazanie ważnych kwestii. Muzyk przez długi czas koncertował ze swoim zespołem Nanook nie tylko na Grenlandii, ale również w Danii, Azji i Skandynawii, a także w Stanach Zjednoczonych. We wszystkich tych miejscach spotkał się z dużym zainteresowaniem brzmieniem swojego ojczystego języka i kultury inuickiej, które mocno charakteryzują muzykę Nanook.

Frederik chce podkreślić znaczenie udziału Grenlandii w regionie nordyckim, jednoczy wspólnotę i wzmacnia jej tożsamość. Artysta robi to poprzez to co najlepiej mu wychodzi, czyli poprzez muzykę. Aktualnie muzyk zdecydował się zaprezentować swój solowy album, nad którym pracował przez ostatnie trzy lata.

Debiutancki solowy album Grenlandczyka zatytułowany „Katassinnaanngisaq” ukazał się 20 wrzesień 2017 roku. Przy tej okazji Frederik Elsner przyjął pseudonim artystyczny F. W nagraniach płyty artyście towarzyszyli również inni muzycy: Høgni Lisberg, Mikael Blak, Gerth Lyberth. Ponadto gościnnie zaśpiewali: Eivør w utworze „Tappingertutut ilivunga” oraz Ole Kristiansen w utworze „Pinerrarissuaq”.

Na albumie „Katassinnaanngisaq” znalazło się jedenaście piosenek, których brzmienie jest mieszanką wpływów akustycznego alternatywnego country, pop-folku i indie rocka. Każdy z utworów z tej płyty czaruje nas pięknymi melodiami i intymną atmosferą. Frederik oferuje nam poruszające numery oparte w dużej mierze o dźwięki akustycznej gitary, wzbogacone o fortepian, harmonijkę, perkusję i klawisze. Nieodzownym elementem tej muzyki jest również ciepły głos wokalisty i egzotycznie brzmiący język grenlandzki, w którym wykonuje wszystkie utwory.

Frederik ma spory dar do komponowania dobrych piosenek. Artysta już od pierwszych sekund potrafi uwieść słuchacza. Wprawdzie nie odkrywa nowych muzycznych szlaków, jednakże nie sposób odmówić mu niepowtarzalnego talentu. Jego delikatne i nastrojowe kompozycje, oszczędne w środkach wyrazu i lśniące nienachalnymi aranżacjami przykuwają uwagę, a w połączeniu z łatwo wpadającymi w ucho lekkimi i barwnymi melodiami działają na słuchacza jak magnes. Prostota i naturalność jego utworów ma swój niezaprzeczalny urok, przez co chce się do nich powracać kilkukrotnie. Mam nadzieję, że Frederik będzie dalej podążać tą ścieżką i w przyszłości zaserwuje nam jeszcze nie jeden tak dobry album.

Pomimo braku dźwiękowych szaleństw na „Katassinnaanngisaq” nie brakuje w tej muzyce żarliwości i emocji obnażających całą wrażliwość Grenlandczyka. Frederik jest artystą niesamowicie autentycznym. Ponadto potrafi zręcznie opakować proste i codzienne historie w zgrabne i przemyślane kompozycje. Tym samym przywraca nadzieję w sens akustycznego, nastrojowego grania. Artysta wykonał kawał naprawdę dobrej roboty. „Katassinnaanngisaq” to płyta wciągająca, z którą dłuższe obcowanie sprawia wyłącznie przyjemność. Wydawnictwo zdecydowanie do pokochania, szczególnie w chłodne i ciemne wieczory. Warto dać tej płycie szansę, bo idealnie nadaje się na obecną porę roku.

 

 

F (Frederik Elsner) :: Katassinnaanngisaq

1. Allannguut 3:36
2. Katassinnaanngisaq 3:57
3. Siuaasakka 4:42
4. Suli inuusoqigavit 3:11
5. Quppaq 2:29
6. Iluliarsuit 3:58
7. Pinerrarissuaq 3:30
8. Tunniussineq 3:16
9. Tipaatsunneq isinni 4:31
10. Tunniutiinnannginneq 3:58
11. Tappingertutut ilivunga 2:08

 

 

Frederik Elsner : facebook
Atlantic Music Aps : website

F (Frederik Elsner) :: Katassinnaanngisaq (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów