180334_134729779926850_7507914_n - Kopia

Niedaleko Islandii, pośrodku Oceanu Atlantyckiego rozrzucona jest grupa kilkunastu małych wysp wulkanicznych. Ten archipelag to Wyspy Owcze (farer. Føroyar, duń. Færøerne, ang. Faroes Islands) . Na jej niewielkiej powierzchni, którą stanowi mniej niż 1500 km², znajduje się równie niewielu mieszkańców – około 50 tys. osób. Z czego ¼ populacji mieszka w stolicy kraju – Tórshavn.

Wyspy Owcze są swoistą siostrą Islandii. Podobnie jak na Islandii jedną z najważniejszych elementów kultury farerskiej, tak kiedyś jak i obecnie, jest muzyka. Ponadto nierzadko zdarza się, że w jakiś sposób Islandia i Wyspy Owcze łączą się na gruncie muzycznym, a to za sprawą producenta, miejsca nagrywania lub też kolaboracji muzyków.
Należy przyznać, że muzyka tworzona na Wyspach Owczych ma swoje specyficznie brzmienie i charakter, niezależnie od tego czy w swojej formie odwołuje się do folkowej tradycji czy do czasów współczesnych. Farerskim muzykom nie brak kompozytorskiego talentu i muzycznej wyobraźni. Aktualnie na Wyspach Owczych działa ponad 100 zespołów i solistów, których muzyka przedstawia się bardzo interesująco i intrygująco.

Dlatego pomyśleliśmy, iż jako portal promujący muzykę islandzką warto byłoby także przybliżyć naszym czytelnikom jej siostrzaną muzykę farerską. W związku z tym nawiązaliśmy kontakt z TUTL.

Tutl to farerska wytwórnia muzyczna, która działania nieprzerwanie od 1977 roku. Jest ona najbardziej znanym przedstawicielem i dystrybutorem muzyki z Wysp Owczych. Jej założycielem jest duński muzyk jazzowy i kompozytor Kristian Blak. Duży wpływ na powstanie Tutl mieli także muzycy regularnie występujący w Jazzowym Klubie w Tórshavn, Havnar Jazzfelag. Początkowo ich aktywność skupiała się na poszukiwaniu współpracy z artystami spoza kraju. Tutl był ważnym katalizatorem współpracy międzynarodowej z udziałem zagranicznych muzyków, kompozytorów i producentów. Nadal pozostaje to niezmienne w działalności wytwórni.

Pierwszym zespołem, który wydał płytę za pośrednictwem Tutl był Spælimenninir, nomen omen grupa, której członkiem był Kristian Blak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wytwórnia Tutl odgrywa ważną rolę w środowisku muzycznym Wysp Owczych i wpływa na rozwój tej muzyki. To właśnie tutaj najczęściej farerskie zespoły i muzycy dostają swoją pierwszą szansę na nagranie i opublikowanie materiału, a tym samym wyraźniejsze zaistnienie na rynku muzycznym.

W 2008 roku Tutl nawiązała współpracę z organizacją The Rocking Factory, która reprezentuje i promuje muzykę z krajów nordyckich w Europie kontynentalnej. Poza dystrybucją, The Rocking Factory zajmuje się także organizowaniem koncertów.

Wytwórnia Tutl ma także swoje oddziały w wielu krajach w Europie, Ameryce oraz Japonii. Dzięki temu ludzie na całym świecie mogą poznać muzykę farerską, tą rdzenną, jak i współczesną. Inicjatywa Tutl przyczyniła się także do tego, że Wyspy Owcze zaczęli odwiedzać zagraniczni muzycy chcący współtworzyć muzykę z jej lokalnymi artystami.

Swoja karierę w Tutl rozpoczynali czołowi muzycy z Wysp Owczych tacy jak: Teitur Lassen, Eivør Pálsdóttir, Høgni Lisberg, Guðrið Hansdóttir, Knút Háberg Eysturstein i Týr. Wszystkie swoje albumy wydał w Tutl także jazzowy zespół Yggdrasil, który powstał z inicjatywy Blaka.

Obecnie zauważa się wzrost działalności muzycznej na Wyspach Owczych. Tutl wydaje rocznie nawet 30 albumów, oprócz reedycji wcześniejszych wydawnictw. Wytwórnia nie ogranicza się do żadnego nurtu czy gatunku. W swoim bogatym katalogu, który obejmuje ponad 400 wydawnictw, posiada albumy: folk, jazz, pop, rock, muzyka poważna, chóralna, country, a nawet muzyka dla dzieci.

Większość tych albumów cieszy się dużym uznaniem, nie tylko na Wyspach Owczych, ale i na całym świecie.

Muzyka z Wysp Owczych oferuje niezwykłe i wyjątkowe muzyczne perły. Będziemy się starać Wam to udowodnić.

Póki co zapraszamy do odwiedzenia strony wydawnictwa TUTL oraz śledzenie ich aktywności na profilu facebook, a także oglądanie kanału TutlTV.

180334_134729779926850_7507914_n - Kopia