Wszystko co chcielibyście wiedzieć o scenie muzycznej Nunavut, a jesteście tego jeszcze zupełnie nieświadomi. 

Jak wynika z informacji największej internetowej encyklopedii, Nunavut to terytorium Kanady, które powstało w 1999 roku, a jego nazwa w języku Inuktitut oznacza „nasz kraj”. Około 85% zamieszkującej jej ludności stanowią Inuici, posiadający swój oryginalny język, kulturę, tradycję i styl życia.

I teraz proste pytanie. Czy znasz jakiegoś artystę lub zespół pochodzący z Nunavut? Domyślam się, że nie, a szkoda. Szczerze zachęcam do uzupełnienia tych braków i nadrobienia zaległości, bo na północnych rejonach Kanady można odkryć naprawdę wielu ciekawych artystów tworzących mocno absorbującą muzykę. Swoją przygodę warto zacząć od poznania Aakuluk Music.

Aakuluk Music to niezależna kanadyjska wytwórnia muzyczna z siedzibą w Iqaluit w rejonie Nunavut. To pierwsza i jedyna wytwórnia płytowa położona na tym najbardziej wysuniętym na północ terytorium Kanady. Powstała równocześnie z konieczności, jak i potrzeby serca. Założyła ją w 2016 roku trójka muzyków – Nancy Mike, Steve Rigby i Andrew Morrison – członków zespołu The Jerry Cans z Iqaluit, którzy bazując na swoim dużym doświadczeniu i wiedzy w branży muzycznej chcieli się nią podzielić z innymi. Wszyscy w wytwórni są dobrymi przyjaciółmi, łączą ich również bliskie więzi z większością muzyków ze stanu Nunavut, z którego pochodzą, wszyscy oni się wspierają, dlatego ta wytwórnia jest w zasadzie oficjalną formą przedłużenia tego wsparcia. Nancy Mike, wyjaśnia, że słowo „aakuluk” jest czułym, przyjacielskim określeniem. Niekoniecznie oznaczającym „kocham cię”, ale jednak bliskim temu czemuś, co mówi się swoim dzieciom, rodzicom, przyjaciołom. Właściwie każdemu, komu chce się okazać dane uczucie. Na marginesie dodam, że Morrison, jest także byłym producentem radia Northern CBC Radio, który prawie całe życie mieszkał w Iqaluit, jak również mężem Mike (z The Jerry Cans).

Misją Aakuluk Music jest udzielanie pomocy muzykom z Nunavut w zakresie produkcji i promocji ich muzyki. Wytwórnia pomaga również w rejestracji, sprzedaży i dystrybucji muzyki w rdzennym języku Inuktitut w kraju i za granicą. Wytwórnia stara się także poprzez muzykę budować społeczną więź i przynależność Nunavut, zachęcać młodzież do tego, aby przyczyniała się swoją sztuką i twórczością do zachowania odrębnej kultury terytorium.

Aakuluk Music służy również do uświadamiania innym jak naprawdę wygląda życie ludzi, którzy żyją, pracują i tworzą w północnych społecznościach Kanady, jak wygląda ich język, tradycja i kultura. Platforma walczy z nieporozumieniami oraz błędnymi stereotypowymi wyobrażeniami na temat Inuitów. Ta wytwórnia płytowa to jedna z okazji, by odzyskać panowanie nad inuicką historią i kulturą oraz by ukazywać ją w prawdziwym świetle. Założyciele wytwórni mają nadzieję, że Aakuluk Music da muzykom z Nunavut poczucie większe autonomii, siły i dumy z bycia Inuitem i śpiewania w  Inuktitut, a jednocześnie stworzy przestrzeń, w której młodzi artyści będą mogli tworzyć i wyrażać swoje emocje w swoim rdzennym języku bez skrępowania i obawy, że ich twórczość zostanie odrzucona przez jakieś wytwórnie z południa Kanady, które raczej nastawione są na śpiewanie po angielsku, gdyż mają obawy, że teksty Inuktitut będą zbyt trudne dla większości anglojęzycznej publiczności, jak również do emitowania w rozgłośniach radiowych.

Zatem artyści znajdujący się pod skrzydłami Aakuluk Music mają możliwość zaprezentowania muzyki w swoim własnym języku, a co za tym idzie, wyrażenia w sposób naturalny tego jak to jest żyć w Arktyce i być częścią rdzennej ludności. Dodam, że członkowie wytwórni zbudowali również studio nagrań, remontując w tym celu stary garaż.

Pierwszym albumem, który oficjalnie ukazał się nakładem Aakuluk Music był krążek „Inuusiq/Life” wydany przez zespół The Jerry Cans w listopadzie 2016 roku. Dziś wytwórnia jest domem dla wielu innych artystów i zespołów m.in. Northern Haze, Terry Uyarak, FxckMr, Aasiva, Josh Q and The Trade-Offs, Riit, Agaaqtoq.

Poniżej znajdziecie przydatne linki. Równocześnie zapraszam Was do uważnej obserwacji naszej strony, gdyż w najbliższych dniach będziemy się dzielić swoimi wrażeniami na temat sceny muzycznej Nunavut i kilku (z wielu) odkrytych tam artystów i zespołów.

Aakuluk Musicwebsite / facebook / instagram / soundcloud / discogs