Above The Lights to nowy islandzki elektroniczny projekt, który powstał z inicjatywy  Eyþóra Bjarniego Sigurðssona.

Above The Lights składa się z trzech osób: Eyþór Bjarni Sigurðsson (wokal, instrumenty), Kolbrún Þorsteinsdóttir (wokal) i Kristófer Nökkvi Sigurðsson (instrumenty).

20 sierpnia 2019 roku Above The Lights wydał swój debiutancki album EP zatytułowany „Above The Lights”. Rejestracją materiału, jego miksowaniem i produkcją zajmował się Stefán Örn Gunnlaugsson w studio Bambus. Materiał na krążek został w całości napisany przez Eyþóra Bjarniego Sigurðssona. Kompozytor przyznaje, że piosenki te odnoszą się do osobistych doświadczeń z jego życia i są dla niego bardzo ważne. Dotyczą one trudnych spraw np. kompozycja „Over the Horizon” została napisana dla uczczenia pamięci dobrego przyjaciela, który zginął śmiercią samobójczą, a utwór „By The Tower” porusza zagadnienie bezdomności. Piosenki te są próbą rozliczenia się z przeszłością i zamknięciem pewnego rozdziału w życiu artysty. Za sprawą mało przyjemnych tematów muzyka Above The Lights ma wyraźne melancholijne zabarwienie, ale równocześnie jest pełna piękna i nadziei. Można powiedzieć, że album jest rodzajem duchowej podróży od ciemności w stronę światła. Dotyczy to wspomnianych tekstów przepuszczonych przez pryzmat medytacji i praktyk duchowych jakim od długiego czasu oddaje się Eyþór. Dotyczy to także muzyki.

Brzmienie „Above The Lights” można opisać jako połączenie eterycznego dream/electro-popu i subtelnego trip hopu. Zespół tworzy tutaj swój mały intymny muzyczny świat. Przestrzenny, nieśpieszny, czarujący atmosferą i melodyjnością. Buduje go przy pomocy w przeważającej części subtelnych motywów elektronicznych i syntezatorowych oraz dyskretnych, schowanych w tle gitar, które dają możliwość zanurzenia się w błogim, kontemplacyjnym nastroju. Spora w tym zasługa również damsko-męskiego duetu wokalnego, którym możemy się delektować. Dwa ciepłe głosy, należące do Kolbrún i Eyþóra, w połączeniu z atmosferycznymi podkładami robią bardzo przyjemne wrażenie, nieco ulotne i nierealne. Przez to twórczość  Above The Lights w całościowym rozrachunku przedstawia się jako lekka i kojąca, a mimo zawartej w nich nostalgii potrafi otoczyć słuchacza falą ciepłych emocji.

 

 

 

Above The Lights :: Above The Lights

1. Over the Horizon 4:29
2. Safe Inside 4:26
3. Heavy Crown 4:34
4. By the Tower 4:57
5. Quiet and Peaceful 4:39

 

 

 

 

Above The Lights : facebook / spotify

Above The Lights :: Above The Lights (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 3 Głosów