Muzycy kwartetu ADHD utworzyli swój zespół w lutym 2008 roku, aby móc wystąpić na bluesowym festiwalu odbywającym się w niewielkiej miejscowości Höfn, znajdującej się na wulkanicznym południu Islandii. To wówczas zespół po raz pierwszy zaprezentował swoją instrumentalną muzykę inspirowaną jazzem i rockiem.

Członkowie ADHD to:

Óskar Guðjónsson – saksofony
Ómar Guðjónsson – gitary i bas
Davíð Þór Jónsson – organy Hammond organ, Moogs, Rhodes, fortepian
Magnús Trygvason Eliassen – perkusja

W tym czasie wytworzyła się między muzykami niezwykle silna więź porozumienia, pojawiła się między nimi artystyczna chemia, która zainspirowała muzyków do dalszej współpracy, co w konsekwencji doprowadziło do wydania w 2009 roku debiutanckiego albumu „ADHD”. Płyta ta spotkała się z rewelacyjnym odbiorem i bardzo pozytywnymi recenzjami. Wydawnictwo zostało także albumem roku w kategorii jazz podczas rozdania muzycznych nagród Icelandic Music Awards.

Drugi album „ADHD 2” nagrany w ciągu pięciu dni pod koniec lutego 2011 roku w Island Studios znajdującym się na wysepce Vestmannaeyjar u wybrzeży Islandii został wydany na początku sierpnia tego samego roku. Krążek ten otrzymał nominacje do Nordic Music Prize 2011. Ponadto był nominowany w czterech kategoriach w Icelandic Music Awards: jazzowy album roku, wykonawca roku (z powodu świetnego występu na Reykjavík Jazz Festival), jazzowy/bluesowy utwór roku (za piosenkę „Merkilegt”), a także najlepszy autor tekstów (Óskar Guðjónsson). Oprócz tego album zdobył nagrodę Kraumur jako jeden z 6 najlepszych albumów roku.

W 2012 roku zespół wydał kolejne dwa albumy „ADHD 3” i „ADHD 4”. Płyty te zyskały również wyśmienite recenzje, a muzycy ruszyli w trasę koncertową po Islandii i Europie. W międzyczasie zespół został nominowany za swoje płyty do nagród Icelandic Music Awards w kategorii jazzowy album roku oraz wykonawca roku.

Po zakończeniu długiej trasy koncertowej, ADHD powrócili do kraju i zajęli się pracami nad nowym wydawnictwem. Album „ADHD 5” został nagrany w Sundlaugin Studios przez Ívara Ragnarssona, który zajął się także miksowaniem materiału, zmasterowanego następnie przez Haffi Tempó. Jego premiera miała miejsce w 2015 roku.

W ten oto sposób dochodzimy do najnowszego, szóstego wydawnictwa ADHD zatytułowanego po prostu „ADHD 6”, który ukazał się na rynku 26 maja 2017 roku. Materiał na ten krążek podobnie jak to miało miejsce poprzednio zarejestrował Ívar Ragnarsson w Sundlaugin Studios.

Na albumie „ADHD 6” znalazło się osiem mocno rozbudowanych kompozycji, które muzycy napisali w ostatnim czasie. Część z nich powstała w Niemczech w domu ich wspólnego przyjaciela, kiedy muzycy mieli kilka dni wolnego podczas europejskiej trasy koncertowej. Inne zaś zespół tworzył we własnych domach lub w studiu. Po niemal 10 latach działalności i wydaniu sporej ilości albumów ADHD nadal utrzymują wysoki poziom swojej muzyki, wciąż potrafią pozytywnie zaskakiwać i intrygować swoją twórczością. Posiadają swój własny, charakterystyczny styl i brzmienie, będące połączeniem głównie wpływów jazzowych i rockowych, ale nie tylko.

ADHD 6” to mieszanka wielu różnorodnych elementów stylistycznych oraz szeroki wachlarz emocji i nastrojów. To również album pełen kontrastów. Momentów dynamicznych i relaksująco spokojnych, głośnych i subtelnych, ostrych i delikatnych, radosnych i melancholijnych. Te skrajności i przeciwieństwa spotkać możemy również w islandzkiej naturze i krajobrazie. Więc jednak nie powinno nas dziwić, że skoro ta muzyka powstaje na Islandii to jest właśnie taka a nie inna. Zresztą trzeba wiedzieć, że każdy z muzyków ADHD pracuje jednocześnie w innych muzycznych projektach – solowych lub w kolaboracji z artystami, a ich działalność opiera się niejednokrotnie na zupełnie odmiennym gatunku i stylu. I chociaż każdy z nich ma inne muzyczne upodobania to w ADHD muzycy mają wspólną zdefiniowaną podstawę. Ta wspólna płaszczyzna porozumienia oraz lata doświadczeń i współpracy utrwalone szczerą przyjaźnią, pozwalają muzykom być ekspansywnym i swobodnie się rozwijać bez uszczerbku dla całości grupy. Bo chociaż każdy z muzyków jest indywidualistą i ma odmienną rolę w kwartecie, to jednak ważne jest dla nich kolektywne brzmienie i na tym przede wszystkim są skoncentrowani.

Muzyka na „ADHD 6” to w mojej ocenie najlepszy dotychczasowy album tego zespołu, choć od razu zaznaczam, że wcześniejsze płyty niewiele od niej odstają. Być może to efekt świeżości tutaj po prostu zadziałał. Gęsta i progresywna przestrzeń tej płyty imponuje żywą, organiczną energią, jak również hipnotycznym, kontemplacyjnym charakterem. Duża w tym zasługa nie tylko muzyków, ale i „piątego” członka grupy wspomnianego studyjnego magika w zakresie inżynierii dźwięku Ívara Ragnarsona, który umiejętnie podkreślił wszelkie brzmieniowe niuanse oddające mnogość stylistycznych rozwiązań. Muzycy ADHD nie wyrzekają się swoich korzeni, które tkwią mocno w jazzie. Ale bardzo ważną częścią ich muzyki są także eksperymenty, improwizacje i spontaniczne łączenie różnych gatunków. Muzycy czerpią z różnych muzycznych źródeł, a efekty tego są doprawdy zjawiskowe.

ADHD 6” to cudowna płyta do wielokrotnego słuchania, ale inna przecież być nie mogła, bo za jego nagrywanie wzięła się grupa muzycznych zapaleńców i wirtuozów. Kawał kapitalnej muzyki. Brać w ciemno!

 

 

 

ADHD ‎:: ADHD 6

1. Magnús Trygvason Eliassen 6:32
2. Levon 5:02
3. Spessi 4:55
4. Rebroff 4:25
5. Alli Krilli 8:16
6. Fyrir Rúna 3:18
7. Tvöfaldur víkingur 6:40
8. Með Ívari 4:32

 

 

ADHD : website / facebook / soundcloud

ADHD ‎:: ADHD 6 (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj