Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Pamięci zmarłego islandzkiego kompozytora Jóna Múli Árnasona (1921-2002).

30 marca 2021 roku dwóch islandzkich muzyków jazzowych – gitarzysta Andrés Þór i pianista Agnar Már Magnússon – wydało swój wspólny album zatytułowany „Aldarfar”.

Wydaje mi się, że sympatykom islandzkiej sceny jazzowej, jak również czytelnikom naszego portalu nie trzeba jakoś specjalnie przedstawiać powyższych artystów, gdyż pojawiali się oni niejednokrotnie na naszej stronie. Ewentualnie odsyłam do naszych wcześniejszych materiałów, np. do recenzji ostatnich płyt Agnara Már Magnússona Mór” (2020; recenzja TUTAJ) i Andrésa Þóra „Paradox” (2019; recenzja TUTAJ), na której zresztą panowie zagrali wspólnie.

Album „Aldarfar” nagrany przez wyżej wymienionych muzyków stanowi hołd na cześć zmarłego islandzkiego kompozytora Jóna Múli Árnasona (31 marca 1921 – 1 kwietnia 2002), który w tym roku skończyłby 100 lat. Wydawnictwo zawiera w sumie jedenaście utworów, w tym aż dziewięć jest kompozycjami autorstwa Jóna Múliego. Natomiast pozostałe dwa utwory zostały napisane odpowiednio przez Agnara i Andrésa, specjalnie dla uczczenia pamięci zmarłego kompozytora.

Kiedy dwóch bardzo dobrych instrumentalistów spotyka się ze sobą, wynik może być tylko jeden – pozytywny. Co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. Instrumentalna jazzowa muzyka z płyty „Aldarfar” wciąga słuchacza od pierwszych nut. Czaruje go swoją intymną i kameralną atmosferą, a nade wszystko swoimi nastrojowymi, pięknymi dźwiękami. Z każdej sekundy trwania tej płyty płynie elegancja, wyrafinowanie i wytworna atmosfera. Muzycy wykazują się niecodziennym kunsztem, wyczuciem i pomysłowością, co pozwoliło im zbudować niezwykle przejmujący materiał. Panowie posiadają wspaniałą technikę oraz szczególną wrażliwość muzyczną, dzięki czemu ich instrumentalny dialog mieni się wieloma interesującymi barwami. Wysmakowane partie fortepianowe i ujmujące układy akordów Agnara nadają danej muzyce szczególny, romantyczny charakter. Dają także słuchaczowi możliwość delektowania się melodiami, a dodatkowo wciągają i hipnotyzują tak mocno, że ma się ochotę słuchać ich na okrągło. Natomiast intrygujące pomysły Andrésa, jego fascynujące gitarowe konstrukty zapewniają muzyce magiczną płynność i podkreślają jej łagodną dramaturgię. Każdy z muzyków ma tutaj do odegrania konkretną rolę i wywiązuje się z niej wyśmienicie. Zaś cały album stanowi zdecydowanie nierozerwalną całość i trudno analizować go tutaj szczegółowo. Mówiąc krótko – doskonała harmonia i klasa wykonania. „Aldarfar” to świetny jazz do wielokrotnego słuchania.

 

Agnar Már Magnússon & Andrés Þór :: Aldarfar

1. Hvað er að?
2. Í hjarta þér
3. Með þér
4. Gettu hver hún er
5. Augun þín blá
6. Aldarfar
7. Undir Stórasteini
8. Ég man þá tíð
9. Það vaxa blóm á þakinu
10. Kirkjuból
11. Vikivaki

 

 

Andrés Thor : website / facebook / bandcamp
Agnar Már Magnússon : website / facebook / bandcamp

Agnar Már Magnússon & Andrés Þór :: Aldarfar (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów