Aldís Fjóla (Aldís Fjóla Borgfjörð Ásgeirsdóttir) to wokalistka i autorka tekstów pochodząca z małego miasteczka Borgarfjörður eystri znajdującego się na wschodzie Islandii.

Aldís śpiewa od najmłodszych lat. Wokalistka występowała w wielu zespołach teatralnych i różnego rodzaju konkursach wokalnych we wschodniej Islandii, m.in. Vor með Vilhjálmur (2001) i 1975 (2002). Śpiewała również z różnymi zespołami na terenie całego wschodniego wybrzeża Islandii. Aldís uczyła się różnych stylów śpiewania od 17 roku życia. Rozpoczęła naukę u W. Keitha Reeda w szkole muzycznej Austur Hérað w Egilsstaðir. Później ukończyła III klasę śpiewu klasycznego. Następnie przeniosła się do Reykjaviku i przez dwa lata uczyła się u Guðlaugura Ólafsdóttira. Półtora roku temu ukończyła Complete Vocal Institute w Kopenhadze i uzyskała tytuł Advanced Soloist. Obecnie Aldís jest wokalistą w zespole Borgfjörð oraz w duecie Hvarf.

Przez ostatnie trzy lata Aldís współpracowała wraz z islandzkim muzykiem i producentem Stefánem Örn Gunnlaugssonem nad kompozycjami na jej solowy album. Wynikiem tych prac jest debiutancki album Aldís Fjóla zatytułowany „Shadows”, który ukazał się 27 czerwca 2020 roku. Materiał został zarejestrowany w Studio Bambus w latach 2018-2020 przez wspomnianego Stefána, który zajmował się również jego miksowaniem i produkcją. Mastering płyty wykonał Sigurdór Guðmundsson w Skonrokk Studios. Zdjęcie na okładkę wykonała Ingibjörg Torfadóttir (www.itorfa.com).

Wszystkie teksty na „Shadows” przygotowała samodzielnie Aldís Fjóla. Większość z nich jest częściowo opartych o jej osobiste doświadczenia i sytuacjach z życia. W nagraniu „Shadows” uczestniczyło kilku zaproszonych muzyków:

Stefán Örn Gunnlaugsson – klawisze, fortepian, perkusja, instrumenty perkusyjne, bas, gitara, syntezatory, programowanie i charango
Birgir Bragason – kontrabas w „In my Dreams”, „Down”, „Outrage”
Halldór Sveinsson – skrzypce w „In my Dreams”, „Down”, „Outrage”, „Shadows”, „Trapped”
Kristófer Nökkvi Sigurðsson – perkusja w “Down”, „Outrage”, „Shadows”, „Trapped”, „Wake up”

Album „Shadows” to w zasadzie indie pop. No prawie, bo to nie jest taki pierwszy lepszy, zwykły i typowy indie pop. Aldís Fjóla prezentuje indie pop z wyższej półki, ubrany w ciepły soul umiejętnie ozdobiony elementami electro popowymi i indie folk rockowymi. Raz jest on delikatny, kameralny, intymny i nastrojowy. A kiedy indziej wręcz o epickim, filmowym rozmachu. Mało istotne jest jednak to w jakim klimacie i gatunku muzycznym Islandka się obraca, bo cechuje ją duże doświadczenie, dobrze rozwinięty warsztat wokalny i pewność siebie. Dlatego w każdej z tych przyjętych konwencji wypada świetnie. Można zauważyć, że artystka nadal się rozwija, próbuje nowych rozwiązań. Ponadto bez obaw i świadomie korzysta ze swojego głosu. A głos ma niewątpliwie mocny. To on gra tutaj pierwsze skrzypce. W swoim śpiewie Aldís fantastycznie łączy kobiecą wrażliwość i kruchość, ze zmysłowością i siłą. Jej wokal magnetyzuje i przyciąga do siebie. Można odnieść wrażenie, że z każdą wyśpiewaną frazą Islandka odsłania swoje emocje i zabiera słuchacza w podróż w głąb swojej duszy.   

Podobnie intrygująca i urzekająca jest również sama muzyka, która czyni wydawnictwo „Shadows” kopalnią świetnie zaaranżowanego i wyprodukowanego materiału, który został dopracowany w najmniejszym szczególe. Jest tu do czego wracać, jest tu co odkrywać i czym się zauroczyć. Jako debiut prezentuje się znakomicie. Aldís Fjóla nagrała przede wszystkim piękny i poruszający album, na którym zawarła prawdziwe emocje. Tym samym pokazała klasę jako dojrzała i szczera artystka i wokalistka. Album „Shadows” to zapowiedź świetnej kariery muzycznej Aldís Fjóla. Warto posłuchać.

 

 

 

Aldís Fjóla :: Shadows

1. The End 03:17
2. Slip Away 04:51
3. Circus 03:40
4. Strong for You 03:30
5. In My Dreams 03:20
6. Shadows 03:57
7. Down 03:41
8. Outrage 03:52
9. Trapped 04:03
10. Wake Up 04:11

 

 

Aldís Fjóla : facebook / soundcloud / spotify

Aldís Fjóla :: Shadows (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj