Pod koniec zeszłego roku filmowa platforma streamingowa Netflix wypuściła czwarty sezon brytyjskiej antologii science-fiction z serii „Black Mirror” stworzonej pierwotnie przez Charliego Brookera, który wraz z Annabel Jones byli showrunnerami programu. Każdy z odcinków tego serialu stanowi autonomiczną całość. Jednak cechą charakterystyczną dla całości serii jest umiejscawianie akcji w alternatywnej teraźniejszości lub niedalekiej przyszłości oraz ukazywanie konsekwencji (zazwyczaj w sposób mroczny, niepokojący lub satyryczny) wprowadzania do życia współczesnego społeczeństwa nowych technologii. 

Jednym z epizodów czwartego sezonu „Black Mirror” był odcinek pod tytułem „Hang the DJ” (który opowiadał o nowoczesnej, kontrowersyjnej aplikacji randkowej), do którego muzykę napisał Alex Somers (Jónsi & Alex, Liminal, Parachutes, Riceboy Sleeps), dodatkowo współpracując nad dwoma utworami wraz z zespołem Sigur Rós. Ścieżka dźwiękowa, która ukazała się 30 grudnia 2017 roku, od niedawna dostępna jest na płycie winylowej dzięki wytwórni Invada Records.

Znając dotychczasową twórczość Alexa Somersa nie powinno nas dziwić, że soundtrack do „Black Mirror” wypełnia muzyka ambientowa, w niektórych momentach zagęszczona post rockowymi akordami. Ścieżka dźwiękowa artysty jest spokojna i minimalistyczna, ale równocześnie niezwykle hipnotyczna i mocno pociągająca. Rozciągnięte dźwięki i wolno rozwijające się melodie dopełniane są w pewnych momentach wokalizami, partią smyków lub subtelną perkusją. Brak w tej ścieżce dźwiękowej głównego tematu, punktu zaczepienia, nie przeszkadza to jednak wcale delektować się przygotowaną partyturą. Muzyka Alexa Somersa opiera się na klimacie. Niezwykłej, wyjątkowej atmosferze balansującej między uczuciem spokoju, osamotnienia, alienacji i nostalgii, a przebłyskach nadziei, uniesienia i neurotycznej euforii. Specyficzne, odrealnione dźwięki i brzmienia jakie serwuje nam kompozytor tworzą w naszej wyobraźni wyimaginowane światy, pełne wrażliwości, swoistej tęsknoty, ale też czarującego piękna. Światy te coraz bardziej pochłaniają, uwalniają zmysły i uspokajają umysł. To jedna z tych płyt, która nie narzucają niczego, które wymagają jedynie chwili zwolnienia.

Alex Somers ma unikalny talent do kreowania naturalnej i emocjonalnej muzyki oraz przestrzennego i głębokiego brzmienia. Nie ma tu wybuchów, kompozytor nie gra też na skrajnych ludzkich emocjach. Od początku do końca korzysta mniej więcej z tych samych środków wyrazu, kołysze, koi nerwy i uspokaja. A mimo to w jakiś cudowny, niewyjaśniony sposób udaje się mu nie popaść w monotonię, co w stylistyce ambient jest rzeczą bardzo łatwą i częstą.

Ścieżka dźwiękowa do „Black Mirror” to galeria subtelnych dźwięków, które potrafią pięknie wzruszyć. Brzmi to naprawdę świetnie. Polecam!

 

Alex Somers :: Black Mirror

1. All Mapped Out 01:26
2. Sorry 02:58
3. Hours, Days, Months 01:31
4. Into Place 03:31
5. Alex Somers & Sigur Rós – Match 01:31
6. Out There 01:43
7. Sleeps 00:48
8. See You 01:53
9. Treasured 01:34
10. Ruined It 03:19
11. One Year 02:09
12. Doubts 01:58
13. Three, Two, One 01:12
14. We Agreed 00:34
15. One, Two, Three, Four 00:39
16. There’ll Be A Reason 01:28
17. Alex Somers & Sigur Rós – End 04:58
18. Over And Over Again 01:07

 

Alex Somers : facebook / bandcamp

Alex Somers :: Black Mirror (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj