Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

André Barros jest portugalskim kompozytorem i pianistą-samoukiem. Co ciekawe wyuczony zawód muzyka to prawnik. Swoje pierwsze utwory André zaczął komponować latem 2006 roku. Zupełnie bez żadnego przygotowania muzycznego, w zakresie edukacji teoretycznej lub interpretacji muzycznej. Dopiero cztery lata później, w roku 2010, artysta podjął decyzję uzyskania dyplomu z produkcji muzycznej w ETIC (Technical School of Image and Communication) w Lizbonie. W ciągu dwóch lat udało się mu to osiągnąć. W tym miejscu pojawia się pierwszy wątek łączący portugalskiego kompozytora z Islandią. Otóż po ukończeniu swojej edukacji, André miał zaszczyt odbyć trzymiesięczny staż w słynnym islandzkim studiu nagrań Sundlaugin (założone przez zespół Sigur Rós), zajmując tam stanowisko asystenta inżyniera dźwięku.

Równocześnie André zajmował się komponowaniem własnej muzyki. Jego debiutancki album „Circustances” ukazał się w 2013 roku za pośrednictwem portugalskiej wytwórni muzycznej Omnichord Records. Krążek spotkał się z dużym uznaniem w środowisku muzycznym. Cechą charakterystyczną muzyki danego artysty stały się nostalgiczne pejzaże, głęboko poetyckie, spokojne i magiczne, oparte na melancholijnych melodiach, przywołujących mniej lub bardziej rozproszone wspomnienia. Twórczością kompozytora oraz brzmieniem jego muzyki zainteresowały się osoby pracujące przy filmach. Swoją pierwszą ścieżkę dźwiękową André napisał do krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Wounds of Waziristan”. W 2015 roku na rynku pojawił się drugi longplay André, zatytułowany „Soundtracks Vol. I” (Omnichord Records). Wydawnictwo to jest kompilacją wybranych przez autora niektórych tematów muzycznych, które komponował do filmów na przestrzeni ostatnich lat. Ponadto w tym samym roku ukazała się również jego ścieżka dźwiękowa do filmu „The Left Behind”, w reżyserii Olivera Salka. W 2015 roku Portugalczyk otrzymał również swoją pierwszą nagrodę muzyczną, w kategorii „Najlepsza ścieżka dźwiękowa” podczas Los Angeles Independent Film Festival Awards za pracę w filmie krótkometrażowym Lindy Palmer „Our Father” (z udziałem Michaela Grossa).

W 2016 roku André po praz drugi łączy się z Islandią. Tym razem kompozytor zdecydował się po raz pierwszy włączyć do swojego instrumentalnego świata wokale. Jego uwagę przykuła islandzka singer-songwriterka Myrra Rós. Z wyniku tej współpracy powstał trzeci studyjny album artysty zatytułowany „In between”.

Na przestrzeni kolejnych lat pojawiło się jeszcze kilka albumów André Barrosa, w tym jego dwa studyjne: „Reasons” z 2017 roku (o którym dziś więcej opowiem) i „Clairvoyance” z 2020 roku. Kompozytor od 2017 do 2019 roku był też trzykrotnie nominowany do nagrody „Contemporary-classical/instrumental” podczas Hollywood Music in Media Awards. W 2019 roku zdobył także nagrodę dla best score, w ramach Independent Music Awards dla „LEDA”. Ogólnie rzecz biorąc, muzyczne prace André były nagradzane na następujących festiwalach: Oregon Documentary Film Festival (2017), Independent Shorts Awards (2019), Chautauqua International Film Festival (2019), Top Shorts Film Festival (2019), Queen Palm International Film Festival (2018 i 2019) oraz Southeastern International Film Festival (2019).

André Barros współpracował dotychczas z wieloma artystami na całym świecie przy okazji różnych projektów muzycznych. Brał udział przy powstawaniu różnych projektów filmowych – współpracował z producentami i reżyserami filmowymi z USA, Hiszpanii, Szwecji, Japonii, Islandii, Kanady, Meksyku, Indii, Niemiec i Portugalii. Kompozytor intensywnie pracuje również nad filmami promocyjnymi i korporacyjnymi, niektóre z nich związane są ze znanymi światowymi markami, takimi jak LG, Volvo, Volvo Trucks, Renault, Prestige, Craft, Stihl, DHL czy Dometic.

Pozwolicie, że teraz jednak cofnę się w czasie o cztery lata, bo to właśnie wtedy, dokładnie 6 października 2017 roku miała premierę płyta André Barros, o której istnieniu dopiero niedawno się dowiedziałem. Chcę wierzyć w to, że to ona mnie odnalazła a nie odwrotnie. Mam tu na myśl album „Reasons”, przy powstaniu którego portugalski kompozytor współpracował z islandzką singer-songwriterką Myrrą Rós (Myrra Rós Þrastardóttir).

André skomponował niemal całą muzykę na dane wydawnictwo. Natomiast Myrra napisała wszystkie teksty, zaaranżowała linie wokalne i zaśpiewała. Ponadto trzeba wspomnieć o tym, że na album „Reasons” trafiły również dwie autorskie kompozycje Islandki (utwór 2 i 7, które pochodzą z jej solowej płyty “One amongst others”). Przy okazji prac nad tymi dwoma utworami brali udział Tilman Robinson i Hallgrímur Jónas Jensson (aranżacje partii smyczkowych) i  Júlíus Óttar Björgvinsson (perkusja). Materiał był nagrywany zarówno na Islandii – w Greenhouse Studios (Sturla Míó Þórisson),  Stúdíó Paradís (Ásmundur Jóhannson), Sundlaugin (Birgir Jón Birgisson) oraz domowym studiu Myrry i Júlíusa, jak i w Portugalii – w Atlântico Blue Studios i Vale de Lobos (Jorge Barata). Miksy i mastering albumu wykonał Jorge Barata w Atlântico Blue Studios, z wyjątkiem wspomnianych utworów 2 i 7, które zmiksowali Ásmundur Jóhannson, Myrra Rós Þrastardóttir i Júlíus Óttar Björgvinsson, a ich mastering wykonał Jóhann Ásmundsson w Stúdíó Paradís.

W nagraniach albumu „Reasons” brało udział liczne grono muzyków, w tym również kilku pochodzących z Islandii:

André Barros – pianino, dźwięki elektroniczne (1, 3, 4, 6, 8, 9, 10), fisharmonia (4)
Otto Pereira – skrzypce (1, 3, 5, 6, 8)
Helga Þóra Björgvinsdóttir – skrzypce (4, 9)
Cátia Alexandra Santos – altówka (8)
Fernando Costa – wiolonczela (1, 3, 5, 6, 8)
Júlía Mogensen – wiolonczela (4, 9)
José Carlos Duarte – perkusja (4, 8, 9)
Myrra Rós Þrastardóttir – dzwonki, teksty, wokal (1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10), klawisze (7)
Elín Eyþórsdóttir – drugi głos (7)
Jón Elísson – hammond (2, 7), fortepian (2)
Júlíus Óttar Björgvinsson – gitara, fisharmonia, bas i perkusja (1, 3, 6), perkusja (2, 7)
Pete Uhlenbruch – gitara elektryczna (7)
Daniel Karl Cassidy – skrzypce (2, 7)
Hallgrímur Jónas Jensson – wiolonczela (2, 7)

Brzmienie „Reasons” stanowi mariaż partytur filmowych, kompozycji filmowej i szeroko pojętych wpływów muzyką neoklasyczną. André Barros wykorzystuje tutaj swoje doświadczenie w muzyce filmowej szczególnie w zakresie umiejętnego budowania sugestywnej atmosfery, świadomego rozkładania poszczególnych elementów, stawiania akcentów i nadania całości odpowiedniego liryzmu i dramaturgii. Kompozytor wykorzystuje w tym celu zarówno nastrojowe orkiestracje, jak również rozwiązania minimalistyczne, w tym między innymi odrobina subtelnej elektroniki W tej muzyce pojawiają się również eteryczne i przestrzenne motywy post rockowe, które w sposób fenomenalny z muzyką filmową i współczesną klasyką spaja cudownie piękny głos Myrry Rós

Jest coś intrygującego w muzyce z „Reasons”, co sprawia, że jest ona naznaczona niezwykłym klimatem, jednoznacznie kojarzącym się z Islandią, tą fantastyczną aurą. No tak, powiecie, w końcu album został nagrany na Islandii, pojawiają się na nim islandzcy muzycy i islandzka wokalistka. Ale to nie wszystko. Przyznam szczerze, że twórczość André Barrosa – i dotyczy to także innych, wcześniejszych prac kompozytora – jest mocno nasiąknięta  północnym liryzmem, nostalgią i melancholią. To dźwięki o niesamowitym ładunku emocjonalnym, penetrujące do głębi ludzką duszę. Nie sposób od tych skojarzeń uciec. Ale ja się z tego cieszę, bo to lubię. Z czystym sercem polecam ten album każdemu rozkochanemu w muzyce islandzkiej.

André Barros i Myrra Rós włożyli w powstanie albumu „Reasons” dużo serca, zostawili na nim masę emocji zaklętych w galerii subtelnych dźwięków o rzadko spotykanej urodzie. To dzieło całkowicie hipnotyzujące i w stu procentach pochłaniające, które ogarnia i czaruje czystym, niczym niezmąconym pięknem.

 

 

André Barros & Myrra Rós :: Reasons

1. Days of slumber (ft. Myrra Rós) 03:38
2. Brother (by Myrra Rós) 05:36
3. Sisterly (ft. Myrra Rós & Júlíus Bjorgvinsson) 04:36
4. Reynir (ft. Myrra Rós) 04:40
5. Interlude 02:09
6. Achievement (ft. Myrra Rós & Júlíus Bjorgvinsson) 03:13
7. One Amongst Others (by Myrra Rós) 05:12
8. Engin ord (ft. Myrra Rós) 04:31
9. Tallínn (ft. Myrra Rós) 05:47
10. Reasons (ft. Myrra Rós) 03:54

 

 

André Barros : facebook / bandcamp
Myrra Rós : facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

André Barros & Myrra Rós :: Reasons (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów