haus-gitar

Andres Thor (Andrés Þór) to gitarzysta o bardzo bogatym muzycznym życiorysie.

Swoją gitarową edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat w rodzinnym Hafnarfjordur, małym portowym miasteczku mieszczącym się niedaleko Reykjaviku. Do gry na gitarze zainspirowała go muzyka rockowa. Był wówczas pod dużym wpływem takich zespołów jak Led Zeppelin, The Doors, Jimi Hendrix i Bon Jovi. Dopiero kilka lat później muzyk odkrył muzykę Johna Coltrane’a i Pat’a Metheny, która pochłonęła go bez reszty. Coraz bardziej zaczął wsiąkać w świat jazzu i tak pozostało do dziś. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Reykjaviku zapragnął w dalszym ciągu rozwijać się i kształcić na płaszczyźnie jazzu. Stąd jego decyzja o kontynuacji studiów w Holandii – w Konserwatorium Królewskim w Hadze. Na miejscu miał okazję ćwiczyć swój talent pod okiem takich mistrzów jak: Hein v/d Geyn, Michael Brecker, Kurt Rosenwinkel, John Abercrombie i Avishai Cohen.

a3715618504_10

Do tej pory wydał kilka płyt pod własnym nazwiskiem: „Nyr Dagur (New Day)” (2006), „Blik” (2009), „Mónókróm” (2012). W 2004 roku pojawiła się także płyta „It Was A Very Good Year” sygnowana trzema nazwiskami Wijnen, Winter & Thor. Oprócz tego jest członkiem ASA Trio, z którym wydał 2 oficjalne albumy: “Plays the Music of Thelonious Monk” (2011) i „Craning” (2014).

Ponadto muzyk współpracował w różnych projektach muzycznych oraz jako muzyk sesyjny z takimi zespołami jak Thin Jim, The Viking Giant Show, BonSom i Andreas Dreier quartet. Koncertował nie tylko w całej Islandii, ale również w Holandii, Belgii, Norwegii, Niemczech, Luksemburgu i Hiszpanii. Ponadto od pewnego czasu Andres uczy gry na gitarze w szkole muzycznej FIH w Reykjaviku.

W 2014 roku na rynku pojawił się jego kolejny krążek zatytułowany „Nordic Quartet” wydany przez niemiecką wytwórnię Nordic Notes.

Na danym wydawnictwie spotyka się nie tylko cztery różne wybitne osobowości muzyczne, ale równocześnie cztery osoby pochodzące z różnych miejsc na mapie świata. Spotykają się w jednym miejscu i łączy ich niebywała chemia i porozumienie na gruncie muzyki. Istne pokrewieństwo muzyczne.

Obok Islandczyka Andrés Thor, który oczywiście gra na gitarze zwykłej i pedal stal, pojawiają się:
Anders Lonne Grønseth – norweski saksofonista tenorowy i sopranowy oraz klarnecista basowy,
Andreas Dreier – duński basista,
Erik Nylander – szwedzki perkusista.

andres-nordicband

Kompozytorem muzyki na „Nordic Quartet” jest Andrés Thor. Nie na darmo Andres jest obecnie uważany za jednego z najbardziej ekscytujących gitarzystów Północy.

Album nagrywany był w Bark Studios, znajdującym się w Oslo, w Norwegii. Nagrania materiału odbywały się 2 I 3 czerwca 2013 roku pod czujnym okiem David Aleksander Sjølie.

Następnie miksowanie płyty poprowadził Kjartan Kjartansson w Bíóhljóð, w Reykjavíku w okolicach marzec/kwiecień 2014 roku. A końcowy mastering przeprowadził Finnur Hákonarsson w islandzkim Studiu Finnland, w kwietniu 2014 roku.

Nowy album „Nordic QuartetAndrés Thora kontynuuje drogę obraną na płycie „Mónókróm„, jednak tym razem we współpracy z innymi muzykami i z innym instrumentarium.

0000092127_10

Andrés Thor prezentuje tutaj bardziej nowoczesne spojrzenie na jazz. W ten jego jazz wkradają się elementy bluesa, rocka, a nawet country, americana, popu i bossa novy. Wielowymiarowa muzyka z „Nordic Quartet” mieni się na zmianę ciepłymi odcieniami i łagodną melancholią. Jest w niej charakterystyczne islandzkie liryczne piękno i lekkość. Znajdziemy tu rozwinięte formy instrumentalne oraz melodyczne kompozycje z fascynującymi tematami. Zapewniam, że nie brakuje tutaj ciekawych wątków instrumentalnych budowanych subtelnie wokół melodyjnych motywów stanowiących rdzeń kompozycji.

Thor maluje swoją grą na gitarze szeroki obraz muzyczny. Biała noc, daleka północ, surowy i piękny krajobraz. Posługuje się różnymi brzmieniami gitar i tak samo różnymi stylami gry. Tym, samym co rusz raczy nas kolejnymi niebanalnymi patentami gitarowymi. W każdej zagrywce prezentuje swoją wszechstronność, nienaganne możliwości techniczne i znakomitą artykulację. Niekiedy jego delikatne i ciepłe partie przywodzą na myśl Pat’a Metheny. Trudno jednak tutaj mówić o tym, aby pierwszoplanową rolę na „Nordic Quartet” odgrywała gitara. Wydaje mi się, że Andrés wcale nie dąży do tego, aby wychodzić przed szereg i błyszczeć. Po prostu robi swoje, a robi to świetnie. Traktuje pozostałych muzyków na równi. Artysta czyni muzykę daleką od podziałów na akompaniatorów i solistów. Dla niego ważniejszym wydaje się cały zespół, aniżeli pojedyncza osobowość muzyczna. Słychać do w każdym momencie. Dlatego ta muzyka brzmi tak dobrze. Dzięki współpracy czwórki muzyków.

Krótko mówiąc, Andrés Thor i spółka stworzyli modern-jazzowy album bardzo wysokich lotów. A od pierwszych dźwięków odczuwalna jest radość i pasja, jaką włożono w powstanie tego materiału.

 

a1639335686_10

 

Andrés Thor :: Nordic Quartet

1. Butterfly 04:35
2. Basic 05:12
3. Komodo 05:20
4. Stuttlega 03:48
5. Utilforladelig 04:50
6. Fjólublár 04:07
7. Squiek 07:53
8. Sea 05:32
9. Fjarðarmáni 03:08

 

 
Andrés Thor : website / facebook / bandcamp

Andrés Thor :: Nordic Quartet (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów