Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Na północnym niebie.

Anna Gréta to islandzka kompozytorka, autorka tekstów, pianistka i wokalistka. Urodziła się i wychowała na Islandii, ale od 2014 roku mieszka w Sztokholmie w Szwecji. Wóczas podjęła tam studia muzyczne w Royal College of Music. W ubiegłym roku miała zaszczyt wystąpić na ceremonii wręczenia Nagrody Nobla, a także zagrać główny koncert w Stockholm Concert Hall w marcu. Na marginesie dodam, że jej ojciec (który również gości na płycie) jest saksofonistą jazzowym.

Od czasu przeprowadzki do Sztokholmu Anna Gréta współpracowała z niektórymi z najlepszych szwedzkich muzyków jazzowych, m.in. takimi jak Max Schultz, Joakim Milder, Magnus Lindgren i Susanna Risberg, a także pisała muzykę dla Norrbotten Big Band i światowej sławy pianisty Bobo Stensona. Od 2015 roku jest jedną z najbardziej rozchwytywanych pianistek jazzowych w Sztokholmie, stąd uczestniczy w różnych projektach i konstelacjach. Nakręciła również filmy edukacyjne na instrumenty klawiszowe NORD.

W ostatnich latach Anna Gréta otrzymała liczne nagrody i nominacje zarówno w Szwecji, jak i na Islandii, m.in. prestiżową nagrodę im. Monica Zetterlund w 2019 r., Jazz Club Fasching Society Award w 2018 r., Best Newcomer in Jazz na Icelandic Music Prize w 2015 r., nominację przez Swedish National Radio for Jazzkatten w 2019r. i dwie nominacje do Icelandic Music Prize w 2019 roku. W tym samym roku Islandka wydała wspólny album ze szwedzkim gitarzystą Maxem Schultzem.

Anna Gréta należy obecnie do najszybciej rozwijających się młodych muzyków jazzowych w Skandynawii. Nie powinien zatem dziwić fakt, że 29 października 2021 roku  artystka wydała swój solowy debiutancki album „Nightjar in the Northern Sky”, nakładem ACT Music. Materiał na krążek nagrywany był w okresie 5-6 stycznia 2021 roku w Sundlaugin Studio oraz przez dalszy miesiąc w Studio Á na Islandii. Kolejne nagrania miały miejsce w marcu w Studio 1010 w Sztokholmie. Rejestracją i miksowaniem muzyki zajmował się Albert Finnbogason. Mastering albumu wykonał Hoffe Stannow w Cosmos Mastering w Sztokholmie. Produkcją muzyki Anna Gréta zajmowała się wraz z Albertem Finnbogasonem. Całą muzykę i teksty na omawiany album napisała Anna Gréta. Z wyjątkiem utworu „The Tunnel” opartym na wierszu Roberta Creeley’a. Autorem zdjęcie na okładkę jest Magnus Andersen.

Na albumie „Nightjar in the Northern Sky” wystąpili:

Anna Gréta – wokal, fortepian, klawisze
Sigurður Flosason – saksofon
Ragnheiður Gröndal – chórki
Hilmar Jensson – gitara
Einar Scheving – perkusja
Skúli Sverrisson – bas
Johan Tengholm – kontrabas 
Magnús Trygvason Eliassen – perkusja 

Dwanaście kompozycji, które trafiło na album „Nightjar in the Northern Sky” powstało w przeciągu ostatnich dwóch lat, częściowo pod wpływem izolacji wywołanej globalną pandemii Covid-19. Anna Gréta czerpie swoje inspiracje z różnych rejonów muzycznych, przede wszystkim jazzu, muzyki klasycznej, folku i popu. Wyjaśnię, że tytuł albumu „Nightjar in the Northern Sky”, czyli „Lelek na północnym niebie” stanowi metaforę odnoszącą się do skandynawskich krajobrazów i przestrzeni, a także doświadczanego tam spokoju i wyjątkowego związku człowieka z naturą. Natura jest czymś co najmocniej inspiruje artystkę, gdyż jest to miejsce, w którym można w pełni poczuć i usłyszeć samego siebie. Anna Gréta wyjaśnia, że kiedy uważnie obserwuje się przyrodę wówczas można doświadczyć czegoś wyjątkowego. Z tą myślą pisała poszczególne utwory, które rozpatrywane indywidualne tworzą autonomiczne światy, ale poskładane razem ukazują większy i pełniejszy obraz.

Na dźwiękowy pejzaż „Nightjar in the Northern Sky” składają się piękne, zapierające dech w piersiach, rozległe przestrzenie malowane wyjątkowo miękkim i delikatnie rozproszonym skandynawskim światłem. Ten wyjątkowy krajobraz otulony jest przytulną aurą ocieplającej go intymności. Aż chciałoby się w nim zanurzyć i pozostać. Anna Gréta stworzyła wyrafinowane dzieło, bardzo nastrojowe, zmysłowe i kobiece. Zapadające w pamięć zarówno w warstwie instrumentalnej, jak i wokalnej. Islandzka artystka posiada piękny, czysty i powabny głos. Wykorzystuje go w sposób świadomy, dlatego jej ekspresja jest dosyć oszczędna, bez zbędnych popisów. Jej interpretacje są subtelne i osobiste. Natomiast jej urzekająca kobieca wrażliwość i delikatność, pozwalają wydobyć z utworów wszystkie niuanse muzyczno-znaczeniowe.

Płyta „Nightjar in the Northern Sky” zagrana i zaśpiewana jest po mistrzowsku. Pieści uszy swoim wspaniałym brzmieniem i potrafi wywołać wzruszenie. Znakomicie się tego słucha. Mam nadzieję, że Anna Gréta nie każe na siebie ponownie zbyt długo czekać. W każdym razie do tego czasu pozostaje nam jej niniejsza dźwiękowa podróż.

 

Anna Gréta :: Nightjar in the Northern Sky

1. Nightjar in the Northern Sky 4:49
2. Ray of Sun 4:43
3. Sleepless 4:34
4. The Tunnel 3:06
5. Blue Stream s 4:26
6. Mountain 4:25
7. Falling Down 3:08
8. Like a River 3:17
9. Hom e 3:25
10. Waiting Never Ends 5:16
11. Guide the Way 3:04
12. Carry Me Across the Sky 4:06
 

 

Anna Gréta : website / facebook / bandcamp / spotify

Anna Gréta :: Nightjar in the Northern Sky (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów